Mednarodni dan migrantov
Ob »Mednarodnem dnevu migrantov«, 18. decembru, predstavljamo aktivnosti MOL za migrantke in migrante.
Imigracije so proces, s katerim se soočajo povsod po svetu. V sedanjem času postajajo problem predvsem zato, ker so posledica naraščajočega razkoraka med bogatimi in revnimi predeli sveta in so množične. Vse več ljudi iz revnih predelov sveta vidi izhod v iskanju dela in boljšega preživetja zase in za svoje družine v bogatejših predelih sveta. Vzrok preseljevanja so pogosto tudi politična preganjanja in vojne.
Zaradi preseljevanja so glavna mesta vseh delov razvitejšega sveta postala multikulturna središča, kjer se srečujejo različne kulture in navade. Nekatera mesta se na novo situacijo prilagajajo hitreje, druga imajo pri tem večje težave. Dejstvo je, da se novemu pojavu ne moremo izogniti, še sploh ne z zapiranjem, preganjanjem in kriminaliziranjem ljudi, ki zaradi revščine iščejo nove možnosti preživetja.
S povečanim številom imigrantov in imigrantk se srečuje tudi Ljubljana, ki počasi postaja multikulturno mesto in se tudi tako približuje podobi drugih evropskih prestolnic. Nekateri imigranti in imigrantke se v glavnem mestu dobro znajdejo in se brez težav vključijo v vsakdanje življenje, za druge pa je potrebno zagotoviti programe in storitve, ki jim bodo v oporo pri vključevanju v novo okolje. Nevladne organizacije zanje že dlje časa organizirajo različne dejavnosti in programe, ki jih podpira in sofinancira tudi MOL.
Podpora imigrantkam in imigrantom v Ljubljani s strani nevladnih organizacij
Na območju Ljubljane se v okviru programov nevladnih organizacij izvajajo različne dejavnosti in aktivnosti za imigrantke in imigrante:
- izvajanje skrbništva za posebni primer mladoletnim prosilkam in prosilcem za azil brez spremstva v postopku pridobivanja azila in za mladoletne imigrantke in imigrante brez spremstva,
- individualno svetovanje in informiranje,
- kreativne delavnice, učna pomoč, socialne in didaktične igre, športne aktivnosti,
- družabno udejstvovanje, spodbujanje asertivnosti,
- opismenjevanje in tečaj slovenskega jezika,
- praktične oblike pomoči pri integraciji (urejanje dokumentacije, pomoč pri zaposlitvi ipd.) in posredovanje pri strokovnih službah in državnih institucijah ter obveščanje javnosti.
V zadnjem letu poleg navedenih podpiramo in sofinanciramo tudi program, ki nudi podporo in svetovanje imigrantkam in imigrantom, ki so v Ljubljano prišli zaradi dela. Seznam vseh sofinanciranih programov je v prilogi.