petek, 22. 7. 2022

Modri semafor za srne in jelene

Odsek poti, kjer divjad najpogosteje prečka Večno pot so v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib opremili z modrimi odsevniki, ki divjad odvračajo od prečkanja cestišča, ko so na cesti vozila. Namen modrih odsevnikov je zmanjšanje verjetnosti trka vozil s parkljasto divjadjo ter s tem povečati varnost na cesti.

   
Prometni znak srnjad. Foto: Saša Vochl, KPTRŠh
Foto: Saša Vochl, KPTRŠh

    

Gre za odsek med priključkom Roberta Blinca in Žabjo ulico, kjer po opažanjih upravljalca območja, lovske družine, Gozdarskega inštituta Slovenije in obiskovalcev parka, najpogosteje prihaja do trkov z divjadjo. 

O najprimernejših načinih reševanja problematike smo se posvetovali s Fakulteto za varstvo okolja iz Velenja, kjer so nam predlagali namestitev modrih odsevnikov na nevaren odsek.

Modri odsevniki kot semaforji za srnjad 

Modri odsevniki delujejo na način, da divjad odvračajo od prečkanja cestišča, ko so na cesti vozila. Nameščeni so na obcestne količke. V trenutku, ko jih obsvetijo žarometi vozila, ti odbijejo svetlobo pravokotno na smer vožnje. Na ta način ustvarijo navidezno svetlobno oviro, ki parkljasto divjad zmoti in odvrne od prečkanja cestišča. Ko je modri odsevnik izven dosega luči vozila, postane neaktiven. Na ta način parkljasta divjad lahko preči cesto v trenutku, ko je to najbolj varno.

Julija in avgusta bodimo še posebej pozorni

V juliju in avgustu poteka parjenje srnjadi, imenovano tudi prsk. Živali so v tem času manj pozorne in manj previdne. Zato moramo biti na cesti še posebej previdni, saj je povečana možnost prehoda živali čez cestišče.

Srna Dusan Sipek KPTRSh
Foto: Dušan Šipek, KPTRŠh

   

Še posebej bodite pozorni na odsekih, označenih s prometno signalizacijo z opozorilom o mogočem prehodu divjadi čez cesto. Ves čas vožnje spremljajte cesto in neposredno okolico ob cesti ter prilagodite hitrost vožnje. 

V nočnem času in če s tem ne ovirate ostalih udeležencev v prometu, uporabljajte dolge luči. Živali ob cesti boste tako lažje in hitreje opazili.

Najbolj previdni bodite ponoči, v jutranjih in večernih urah ter ob zmanjšani vidljivosti (megla). Ko cesto prečka ena žival, tej pogosto sledijo še druge.

Kaj storimo ob trku z živaljo? 

  • Poskrbite najprej za svojo varnost z odsevnim jopičem in varnost ostalih udeležencev v prometu z oznako na cestišču.
  • Na številko 112 sporočite trk z živaljo. V kolikor je žival zapustila mesto nesreče, si zapomnite smer njenega pobega.
  • Ranjenim in poginulim živalim se ne približujte in jih ne premikajte. Lahko vas poškodujejo oziroma s stikom tvegate prenos nalezljivih bolezni, njih pa s približevanjem dodatno plašite.
  • Počakajte do prihoda policistov.

Preberite tudi: