ponedeljek, 19. 5. 2014

Mreža Zero Waste Europe

Ljubljana na področju recikliranja odpadkov dosega odlične rezultate, direktor JP Snaga Janko Kramžar pa napoveduje, da bo Ljubljana v kratkem postala prvo glavno mesto osemindvajseterice v mreži Zero Waste Europe.

Kramžar je na dnevu odprtih vrat Snage in Centra ponovne uporabe napovedal intenzivno preprečevanje nastajanja odpadkov ter nadaljnje povečevanje ponovne uporabe in recikliranja. Na teh treh aktivnostih temelji Zero Waste (nič odpadkov) družba, direktor Snage pa napoveduje, da bo Ljubljana v kratkem postala prvo glavno mesto osemindvajseterice v mreži Zero Waste Europe.

Ljubljana je po podatkih organizacije Zero Waste Europe prestolnica z največjim deležem recikliranih odpadkov. Kompostiranje bo urejeno do leta 2015, ko bo zgrajen ljubljanski regijski center za ravnanje z odpadki (RCERO Ljubljana), ki bo obdeloval biorazgradljive odpadke. Manjka še sklop, ki bo v okviru celovitega ravnanja z odpadki nadomestil odlaganje in energetsko izrabo, ki sta dve zadnji ter najmanj zaželeni izbiri ravnanja z odpadki.

Možnosti sta dve: že omenjena energetska izraba ali vpeljava Zero Waste (nič odpadkov) strategije. Ljubljana se je odločila za slednje in se bo v kratkem pridružila evropski mreži lokalnih skupnosti, ki se poskušajo izogibati nastajanju odpadkov in z recikliranjem ter s predelavo uporabljati odpadke kot vir materialnih dobrin. »Tudi mi verjamemo, da lahko vedno še povečamo delež ločeno zbranih odpadkov in da se ne smemo sprijazniti s tem, da so med našimi odpadki tudi takšni, ki naj bi jih ne bilo moč reciklirati, kompostirati, ponovno uporabiti ali zmanjšati njihove količine že na izvoru,« pravi Janko Kramžar.

In kaj Zero Waste strategija pravzaprav pomeni? To, da lokalna skupnost oziroma občina okrepi prve tri prioritete na področju ravnanja z odpadki (preprečevanje, ponovno uporabo in recikliranje), Zero Waste pa pomeni nič odpadkov za odlagališča in sežigalnice.

Med konkretnimi ljubljanskimi cilji so zmanjšanje letne količine preostanka odpadkov na prebivalca na 80 kilogramov, znižanje deleža odloženih odpadkov na manj kot 40 kilogramov na prebivalca ter že preseganje 70-odstotnega deleža ločeno zbranih odpadkov. To bodo dosegli z nadaljnjimi izboljšavami sistema zbiranja odpadkov, okrepljenim sodelovanjem z različnimi déležniki (podjetja, izobraževalne ustanove, nevladne organizacije, upravniki stavb itd.) ter intenzivno komunikacijo z uporabniki.

V ta namen je decembra 2013 nastala tudi družbeno odgovorna pobuda Enkratno je stvari uporabljati večkratno. Z njo Snaga prek spletnih, družabnih in izobraževalnih aktivnosti preprečuje nastajanje odpadkov (tudi zametavanje hrane) ter spodbuja ponovno uporabo in do sebe, okolja ter denarnice odgovorno potrošništvo. Za iniciativo je na Slovenskem oglaševalskem festivalu 2014 prejela dve veliki nagradi, med drugim veliko nagrado za celostno oglaševalsko akcijo. Do poletja bodo potekale aktivnosti po četrtnih skupnostih in v študentskih naseljih, nedavno pa je zaživelo tudi animirano spletno mesto www.ponovnauporaba.si, ki na duhovit ter zabaven način promovira ponovno uporabo in recikliranje.