petek, 1. 9. 2017

Nacionalni posvet GeoPLASMA-CE

Geološki zavod Slovenije in Mestna občina Ljubljana sta pod okriljem transnacionalnega projekta GeoPLASMA-CE gostila nacionalni posvet na temo rabe plitve geotermalne energije za ogrevanje in hlajenje objektov.

Nacionalni posvet z naslovom Raba plitve geotermalne energije v Srednji Evropi in možnost njene rabe v Sloveniji, ki je 31. avgust 2017 potekal v Mestni hiši, je bil namenjen predstavitvi trenutnega stanja na področju rabe plitve geotermalne energije v Srednji Evropi, s poudarkom na primerih dobrih praks v Nemčiji ter na kakšen način bo s pomočjo projekta GeoPLASMA-CE spodbujena raba plitve geotermalne energije na pilotnih območjih projekta, med katerimi je tudi območje Mestne občine Ljubljana. Poleg predstavnikov vseh projektnih partnerjev iz Slovenije, Avstrije, Nemčije, Poljske, Slovaške in Češke, so se dogodka udeležili predstavniki Direkcije RS za vode, Direktorata za energijo pri Ministrstvu za infrastrukturo, lokalnih energetskih agencij in občinskih energetskih upravljavcev, upravljavcev javnih infrastrukturnih omrežij, raziskovalnih in izobraževalnih ustanov ter podjetij s področja rabe geotermalne energije.

Gostujoči predavatelji s partnerskih organizacij so predstavili trenutno stanje rabe plitve geotermalne energije v Evropi (Gregor Dilger, Nemško geotermalno združenje (BVG)), cilje in pričakovane rezultate projekta GeoPLASMA-CE (Gregor Goetzl, vodja projekta, Avstrijski geološki zavod) in primere dobre prakse rabe plitve geotermalne energije v Nemčiji (Rudiger Grimm, podjetje geoENERGIE, Nemčija). V drugem delu pa so se domači predavatelji posvetili rabi plitve geotermalne energije na pilotnem območju Mestne občine Ljubljane. Energetska upravljavka MOL Alenka Loose je predstavila vlogo plitve geotermalne energije v energetskih konceptih slovenskih mest, s poudarkom na Ljubljani in njenih načrtih za vgradnjo sistemov, ki bodo izkoriščali to energijo okviru energetske prenove objektov v lasti MOL. Geolog dr. Mitja Janža z Geološkega zavoda Slovenije pa je predstavil potencial plitve geotermalne energije na območju MOL.

V sklepnem delu so si udeleženci posveta ogledali Plečnikovo hišo, v kateri se po celoviti prenovi, dokončani v letu 2015, za ogrevanje in hlajenje tega zanimivega objekta kulturne dediščine uporablja plitva geotermalna energija.