petek, 22. 11. 2013

Nagrade Marjana Rožanca

V Mestnem muzeju Ljubljana so podelili nagrade Marjana Rožanca, najvišje nagrade Mestne občine Ljubljana na področju športa v MOL za leto 2013.

Prejemniki nagrad Marjana Rožanca za področje športa v MOL za leto 2013:

Nagrado Marjana Rožanca za izjemne športne dosežke v preteklem letu je prejela ŽIVA DVORŠAK
(OI London 2012, 11. mesto v streljanju z zračno puško v kategoriji članic)
ŽIVA DVORŠAK je izjemna športnica, ki je dosegla visoke tekmovalne rezultate že v preteklem obdobju. Svojo športno pot v streljanju z zračno serijsko puško je pričela v Strelskem društvu Olimpija pod vodstvom trenerja Davida Zalarja. Že leta 2006 je bila na izboru Strelske zveze Slovenije za najboljšega strelca v državi, proglašena za najboljšo pionirko. Uspehi so se nadaljevali tudi v letih 2008-2011 ko je bila izbrana kot najboljša mladinka in v letu 2012 proglašena tudi za najboljšo članico v Sloveniji. S 7. mestom na EP v Vierumeakiju (Finska) je izpolnila kvoto za uvrstitev na OI v Londonu 2012, kjer je osvojila 11. mesto v streljanju z zračno puško v kategoriji članic. Odlične rezultate je dosegla tudi na mednarodnih turnirjih, kjer je osvojila 3. mesto na MT Kuvajt MK puška 3 x 20 članice in 7. mesto na MT Munchen zračna puška članice ter 13.mesto WC London zračna puška (predolimpijski turnir). Poleg uspešne športne poti je redna študentka Fakultete za matematiko in fiziko v Ljubljani.

Nagrado Marjana Rožanca za strokovno in organizacijsko delo v daljšem časovnem obdobju je prejela ZVEZA ŠPORTNIH DRUŠTEV SLOVAN
ZVEZA ŠPORTNIH DRUŠTEV SLOVAN, katere predhodnik Športni klub Slovan (v nadaljevanju Slovan), je bil ustanovljen leta 1913. Ustanovili so ga narodno zavedni meščani, ki so želeli slovenski narod uveljaviti kot enakovreden narod v okviru vseslovanskih idej.
Slovan se je kot brezdomec selil iz travnika na travnik, začenši na tivolskem trikotniku, nato pred železniško postajo v Šiški, od tam na teren za Bežigrad in leta 1934 na lastno igrišče za Kolinsko tovarno v Zeleni jami. Dejavnosti Slovana med obema vojnama so bile nogomet, boks, namizni tenis, le atletika se ni prijela. Zaradi revolucionarnih idej je policija leta 1938 našla vzrok v denarnih težavah in Slovan razpustila. Leta 1946 je Slovan dobil svoje novo domovanje na bivšem Selezijanskem igrišču na Kodeljevem (za cerkvijo), kjer je bilo lešnato igrišče.
Leta 1956 se je začel graditi Športni park Kodeljevo in leto kasneje so Slovan in vsa njegova društva dobili pravi zagon za nadaljnji razvoj. Športna dejavnost se je širila, priključila se je košarka (KK Poljane), postavilo se je prvo teniško igrišče, ustanovil se je Sklad za družbeni standard, ki je izgradil letno kopališče (1967), kasneje pa še športno dvorano (1972).
Upravljanje Športnega parka Kodeljevo je prevzel Družabno rekreativni klub Slovan, ki je prerastel v ZVEZO ŠPORTNIH DRUŠTEV SLOVAN. Zveza se je uspešno ukvarjala z upravljanjem in vzdrževanjem parka ter društveno dejavnostjo. Društva so v tem obdobju doživela pravi razcvet (rokometaši so bili finalisti evropske lige, nogomet je nastopal v 2. zvezni ligi, prav tako tudi košarka). Poleg omenjenih so bili člani še : kegljači, balinarji, tenisači, smučarji, rekreativci, igralci namiznega tenisa, kolesarji, golfisti in šahisti.
Objekti so se v okviru možnosti obnavljali in posodabljali in tako je ŠP Kodeljevo postal eden večjih športnih parkov v Ljubljani. Vseh idej se žal ni dalo uresničiti.
Za razvoj športa in izgradnjo objektov je ZŠD Slovan prejela državno odlikovanje, Bloudkovo plaketo in tudi mnogi amaterski športni delavci so bili nagrajeni za prispevek in delo na tem področju.

Nagrado Marjana Rožanca za strokovno in organizacijsko delo v daljšem časovnem obdobju je prejel DRAGO BANOVIĆ
DRAGO BANOVIĆ je v Javnem zavodu Šport Ljubljana (prej Zavod Tivoli) zaposlen že več kot 30 let. Začetki njegovega dela na področju športa segajo v leto 1979, ko je začel kot vzdrževalec, ki je zaradi svojih sposobnosti hitro napredoval do vodje športnih objektov. Leta 1980 je sodeloval pri programu sanacije Zavoda Tivoli in leto po tem prevzel funkcijo v.d. direktorja. V času svojega službovanja je to funkcijo opravljal še trikrat. Trenutno opravlja dela in naloge direktorja področja. V delu na športnem področju se je izkazal kot odličen poznavalec celotne problematike, ki je povezana s športno infrastrukturo. S svojim delovanjem pa je bil, in je še, aktivno vključen v delovanje različnih športnih klubov, društev ter drugih športnih organizacij. V delu na športnem področju je sodeloval tudi pri organizaciji različnih športnih dogodkov v Ljubljani in Sloveniji. Pomembne naloge opravlja tudi na področju trajnostnega razvoja infrastrukture za šport in prosti čas, »socialnega managementa«, uvajanja novih tehnologij ter razvoja inovativnih programov.
Od leta 1980 pa vse do danes je aktivno sodeloval: v organizacijskih odborih evropskih in svetovnih prvenstev, pri izgradnji Športnega centra Stožice, kot dolgoletni član komisije Letnega programa športa (LPŠ), kot član Javno zasebnega partnerstva Črnuče, Pasap, kot član upravnega odbora: KK Union Olimpija, FC Ljubljana, NK Olimpija, Golf klub Olimpija, kot član Fundacije za šport, leta 2008 imenovan kot predstavnik vlade, kot član upravnega odbora Združenja športnih centrov tako Slovenije kot mednarodnega združenja.
Prisotnost v športnem življenju mesta Ljubljane, poznavanje utripa in problematike športnih društev, organizacijske sposobnosti na področju organiziranja velikih športnih manifestacij in poznavanje potreb po športnih objektih in njihove organiziranosti mu dajejo neprecenljivo podlago za delo.

Nagrado Marjana Rožanca za strokovno in organizacijsko delo v daljšem časovnem obdobju je prejel JOŽE MERMAL
JOŽE MERMAL je domala vse svoje življenje povezan s športom kot neposreden delavec v športnih organizacijah ali kot gospodarstvenik, ki zna prisluhniti potrebam športa. Leta 1995 se je pridružil Akademski športni zvezi Olimpija, kjer še danes dokazuje izjemno delovno zagnanost, izvirno reševanje problemov in znanje, ki je potrebno za uspešno vodenje. V letih 1996-2001 je bil predsednik KK Union Olimpija, kjer je ves čas delovanja skrbel za urejene razmere, ki so omogočale dosego vrhunskih rezultatov. S svojo pojavnostjo v športni sferi dviguje kvaliteto različnim športnim panogam na svojevrsten način. Kot mentor in mecen skrbi za gimnastične vrste že vrsto let, izredno aktiven je kot predsednik OO Maraton Franja BTC City, veliko priznanje njegovim osebnim prizadevanjem pa je potrditev mednarodne kolesarske zveze UCI, da bo leta 2014 svetovno amatersko kolesarsko prvenstvo v Ljubljani. V letu 2012 je bil predsednik častnega odbora za organizacijo svetovnega pokala v smučarskih skokih za ženske v Ljubnem. Družba BTC d.d. je pod njegovim vodstvom pomagala številnim športom, tako društvom, kot tudi posameznikom, kot so Hokejski klub Olimpija, Hokejska zveza Slovenije, SSK Ljubno ob Savinji, NZS – pokrovitelj, HDD Olimpija, Zavod šport &mediji, Namiznoteniška zveza Slovenije, Olimpijski komite Slovenije, Smučarska zveza Slovenije-Organizacijski komite Planica, Javni zavod Šport Ljubljana in številna športna društva v Sloveniji. Številni športniki so dobili in še vedno dobivajo denarne spodbude, ki jim pomagajo na njihovi aktivni športni poti, kot npr. Aljaž Pegan, Mitja Petkovšek, Sašo Bertoncelj, Alen Dimic, Tjaša Šeme, Adela Šajn, Sašo Jereb, Primož Pikl, Matevž Slatinšek in drugi. V okviru družbe posveča tudi vidna prizadevanja trajnostnemu razvoju in aktivno deluje in prispeva k izboljšanju ekološke osveščenosti, zmanjšanju porabe energentov, kot tudi proizvodnji zelene energije.
Mestna občina Ljubljana nagrade Marjana Rožanca, najvišje nagrade Mestne občine Ljubljana na področju športa, podeljuje od leta 1992. Prejmejo jih športni delavci, športniki, športni vzgojitelji, profesionalni športni delavci ter športni novinarji za svoje izjemne dosežke.
 

Mestna občina Ljubljana nagrade Marjana Rožanca, najvišje nagrade Mestne občine Ljubljana na področju športa, podeljuje od leta 1992. Prejmejo jih športni delavci, športniki, športni vzgojitelji, profesionalni športni delavci ter športni novinarji za svoje izjemne dosežke.