sreda, 25. 8. 2010

Noči v Stari Ljubljani

Med 26. in 28. avgustom bo potekal že 22. Mednarodni festival Noči v Stari Ljubljani, ki bo znova popestril dogajanje v starem mestnem jedru slovenske prestolnice.

Festival Noči v Stari Ljubljani vsako leto pritegne več kot 60.000 obiskovalcev iz različnih delov Slovenije in tujine. Letošnje festivalsko dogajanje bo potekalo na trinajstih prizoriščih starega mestnega jedra (Mestni trg, Atrij Slovenskega gledališkega muzeja, Gornji trg, Cerkev sv. Florijana, Cerkev sv. Jakoba, Breg – Novi trg, Mestni muzej, Čevljarski most, Dvorni trg, Prešernov trg, Plečnikove arkade, Cankarjevo nabrežje, Mesarski most), od katerih vsako predstavlja zaključeno programsko celoto. Predstavilo se bo kar 529 domačih in tujih glasbenikov iz 13 držav in 5 kontinentov.

Festivalski program je zasnovan predvsem na jazz, etno in klasični glasbi in je namenjen obiskovalcem vseh generacij.

Prizorišče pred Magistratom je namenjeno velikim zasedbam; gostovali bodo trije tuji orkestri in dva Big Banda s solisti. Posebej zanimiva bo izvedba Queen Symphony z mednarodnim orkestrom OrkesterKamp in solistko Zenovio-Mario Zafeiriadou iz Grčije. S področja jazza izstopa koncert mednarodnega kvarteta Boška Petroviča, v katerem sodeluje tudi priznani bobnar Howard Curtis iz ZDA, med etno glasbeniki pa mednarodna zasedba Pegasus, ki izvaja uglasbeno grško poezijo in skupina Pososhok (Kamerun, JAR, Francije), ki sodelujejo z velikimi zvezdami, kot je Salif Keita in Adame Drama. Raznolika ponudba obsega tudi literarno glasbene dogodke, ki programsko dopolnjujejo projekt »Ljubljana - svetovna prestolnica knjige«: Večer poezije, glasbe in mitologije, ki je nastal v sodelovanju z Društvom slovenskih pisateljev in umetniški projekt Izpolnitev sanj- sanjanj. Dogodka bosta potekala na novem stopnišču ob Ljubljanici, na Bregu. Novim prizoriščem se pridružuje tudi atrij Slovenskega gledališkega muzeja, kjer bosta nastopila vrhunska finska pevska zbora Florakören in Brahe Djäknar. Pod Plečnikovimi plesnimi arkadami se bodo vrstili tradicionalni plesni večeri tanga in salse.

Posebnost letošnjega obfestivalskega dogajanja je vzpostavitev festivalske ladijske linije, ki bo obiskovalcem omogočala prevoz med prizorišči.

Mednarodni festival Noči v stari Ljubljani se je v 22 letih razvil v kompleksen kulturni projekt, ki postaja vse bolj primerljiv podobnim uveljavljenim pouličnim festivalom po Evropi.

Vse prireditve so za obiskovalce brezplačne.