četrtek, 21. 4. 2011

Nova knjižnica v Zadvoru

V prostorih Zadružnega doma Zadvor je svoja vrata odprla nova krajevna knjižnica Zadvor.

Knjižnica nadaljuje tradicijo knjižnične dejavnosti, ki jo je na tem območju vrsto let izvajala Potujoča knjižnica, in zaokroža mrežo Knjižnice Jožeta Mazovca v vzhodnem delu Ljubljane.

Naselje Zadvor spada v Četrtno skupnost Sostro, ki je po površini največja četrtna skupnost MOL in ima 6.299 prebivalcev. Knjižnica Zadvor je krajevna knjižnica s 120m2 površine, v prvem letu delovanja pa načrtuje okrog 6.000 enot gradiva, od tega: leposlovje za otroke - 78, poučno gradivo za otroke - 160, leposlovje za mladostnike - 590, poučno gradivo za mladostnike 290, stripi - 40, leposlovje za odrasle - 1450, strokovno gradivo za odrasle - 1100, filmsko gradivo (DVD) -200, Glasba za otroke (CD) -130, interaktivno gradivo za otroke (CD-ROM) - 20, periodični tisk - 30 naslovov in igre ter igrače - 10.

V Mestni knjižnici Ljubljana pričakujejo, da bo v knjižnici Zadvor v prvem letu delovanja 800 - 900 aktivnih članov, 10.000 obiskov knjižnice in izposojo najmanj 18.000 enot gradiva. Uporabniki si bodo lahko izposojali knjige in glasbene zgoščenke za otroke, knjige, stripe in filme za mladostnike ter knjige za odrasle, poiskali uporabno literaturo v kotičku za starše, prelistali dnevne časopise in izbrane naslove strokovnih revij v čitalnici, uporabljali osebne računalnike, natisnili dokumente ter tudi popili kavo.

V knjižnici bodo pripravljali ure pravljic in ustvarjalne delavnice za otroke, bralne krožke, pogovore o knjigah in ustvarjalne delavnice za mladostnike in odrasle, literarne večere in pogovore z avtorji, spoznavanje računalnikov za starejše, potopisna predavanja, šahovske delavnice in razstave.

Knjižnica je odprta trikrat na teden:

  • Ponedeljek: 13.00 - 19.00
  • Sreda: 13.00 – 19.00
  • Petek: 9.00 – 16.00

Knjižnica bo pomemben dejavnik pri oblikovanju kulturnega, informacijskega in izobraževalnega utripa lokalne skupnosti. S svojimi storitvami bo vzpodbujala otroke, da bodo rasli s knjigo, odrasle pa osveščala o pomenu udeležbe v vseživljenjskem učenju. S posebnimi dejavnostmi za otroke, mladostnike in starejše bo knjižnica postala tudi medgeneracijsko stičišče.

Knjižnica bo tudi aktivno sodelovala pri izboljšanju družinske pismenosti z izvajanjem in promocije družinskega branja: vzpodbujanje izposoje knjig za otroke, ure pravljic, skupinsko branje, pogovori o knjigah, bralni krožki, kvizi in uganke ter oblikovanje kotička za starše. Predvsem pogovori z avtorji in razstave bodo vezani na lokalno okolje prek izvajanja domoznanske dejavnosti. Na ta način se bo knjižnica vključila v ohranjanje in promocijo kulturne dediščine kraja.