November, mesec prilagajanja podnebnim spremembam
Ljubljana, Zelena prestolnica Evrope 2016, je vstopila v enajsti mesec zelenega leta, ki je tematsko posvečen prilagajanju podnebnim spremembam.
V Ljubljani, Zeleni prestolnici Evrope 2016, smo po mnenju Evropske komisije naredili največ sprememb za višjo kakovost življenja v najkrajšem času. Že leta 2007 smo z oblikovanjem Vizije Ljubljana 2025 stopili na pot trajnostnega razvoja mesta, v okviru katerega sledimo zastavljenim ciljem – zagotoviti kakovostno življenje vsem našim meščankam in meščanom v zelenem, varnem, čistem in urejenem mestu.
Naziv ima za Ljubljano velik pomen, saj nas uvršča na evropski in svetovni zemljevid trajnostnih mest, hkrati pa smo edino mesto v osrednji in jugovzhodni Evropi, ki je doslej prejelo ta prestižni naziv.
Nosilka teme meseca je Energetika Ljubljana, ki v tem času obeležuje 155 let oskrbe s plinom, 55 let oskrbe s toploto in 50 let soproizvodnje električne in toplotne energije.
Točka.Zate.
Mestna občina Ljubljana in Energetika Ljubljana v sodelovanju z različnimi izvajalci pripravljata v informacijski točki Točka.Zate. pred Mestno hišo in drugod po Ljubljani številne brezplačne aktivnosti in dogodke, povezane z energijo in prilaganjem podnebnim spremembam.
Program bo razdeljen na več vsebinskih sklopov:
• Energetska svetovalnica - vsi viri energije za udobje vašega doma
Obiskovalcem informacijske točke Točka.Zate. bodo svetovalci Energetike Ljubljana svetovali glede izbire zanje najprimernejšega ogrevalnega sistema ter jim pomagali z nasveti s širšega področja rabe energije in glede pridobitve subvencij. Svetovalci svetovalne mreže ENSVET bodo na temo učinkovite in okolju prijazne rabe energije izvedli tudi različna predavanja.
• Moje mesto – moj zrak: Lokalni ukrepi za globalni učinek
Posebno pozornost v okviru tega sklopa bomo namenili predstavitvi izsledkov raziskave o črnem ogljiku, ki je za ogljikovim dioksidom drugi najpomembnejši povzročitelj segrevanja atmosfere in pomembno prispeva k podnebnim spremembam. Raziskavo, ki je bila izvedena v okviru projekta GreenLight WorldFlight in je odkrila vrsto novih žarišč onesnaženosti po svetu, je podprla tudi Mestna občina Ljubljana.
• Dnevi odprtih vrat Energetike Ljubljana
K izboljševanju kakovosti zraka v Ljubljani pomembno prispeva daljinska oskrba s toploto in oskrba z zemeljskim plinom. Ta del programa je namenjen vsem, ki bi se želeli sprehoditi skozi zgodovino plinarništva v Ljubljani in od blizu spoznati delovanje tovarne energije. V Energetiki Ljubljana so pripravili več terminov strokovno vodenih ogledov Plinarniškega muzeja in enote TE-TOL.
- Plinarniški muzej: Novembra mineva 155 let od odprtja plinarne in vpeljave plina v ljubljansko mestno življenje, v tem času pa sta se uporabnost in tehnologija pridobivanja ter distribucije plina precej spremenila. Z zgodovino plinarništva v Ljubljani se lahko seznanite na strokovno vodenih ogledih muzeja, ki bodo 8. in 10. novembra ob 12. in 13.30 uri. Prijave sprejemajo na naslovu rechelle.narat@energetika-lj.si.
- Enota TE-TOL je največja soproizvodnja toplotne in električne energije v Sloveniji, kjer že 50 let 365 dni na leto in 24 ur na dan poleg električne energije proizvajajo toploto za daljinsko ogrevanje Ljubljane. Ogledi enote, na katerih bodo udeleženci lahko od blizu videli, kako se proizvaja visoko učinkovita energija, ki oskrbuje s toploto daljinski sistem mesta, bodo 28., 29. in 30. novembra ob 12. in 13.30 uri. Prijave sprejemajo na naslovu rechelle.narat@energetika-lj.si.
• Vozim na metan za čistejši vsakdan
Obiskovalcem informacijske točke bodo predstavljena vozila na stisnjen zemeljski plin oz. metan. To so okolju prijazna vozila, ki proizvedejo manj škodljivih emisij, ne tvorijo trdih delcev in povzročajo manj hrupa. Obiskovalci se bodo ob tem seznanili tudi s koristnimi informacijami o polnilnih postajah, polnjenju in gorivu.
• Varujmo naš planet - program za otroke
Otroci bodo podnebne spremembe, s katerimi se soočamo na našem planetu, spoznavali skupaj s knjižnima junakoma medvedkom Pijem in pingvinčkom Pingom. Ob prebiranju eko-zgodb in igranju eko-družabne igre se bodo pomerili tudi v eko-debati in eko-kvizu, obiskal pa jih bo tudi Dr. Eko s svojo lutkovno predstavo.
Program v Točki.Zate. bodo dopolnile še aktivnosti četrtnih skupnosti Dravlje in Šiška ter številni drugi dogodki. Skupaj je načrtovanih več kot 70 dogodkov, ki bodo potekali ves mesec november.
Točka.Zate. je odprta vsak dan med 10. in 18. uro.
Program in podrobnejše informacije o posameznih dogodkih lahko spremljate v napovedniku na spletni strani www.zelenaljubljana.si ali pred informacijsko točko.
Četrtne skupnosti – ambasadorke Zelene prestolnice Evrope 2016
V program zelene prestolnice so aktivno vpete tudi ljubljanske četrtne skupnosti, saj bo do konca leta vsaka izmed njih po tri tedne zelena ambasadorka. Trenutna ambasadorka je Četrtna skupnost Dravlje, ki bo 21. novembra štafeto predala Četrtni skupnosti Šiška.
V Točki.Zate. se bo Četrtna skupnost Dravlje predstavila 10. in 11. novembra.
V četrtek, 10. novembra, v sodelovanju s PD Rožmarin in otroci iz Vrtca Mojca pripravljajo dogodek poln petja, plesa in deklamiranja, s poudarkom na medgeneracijskem sodelovanju in kakovostnem sobivanju. V petek, 11. novembra, pa program pripravljajo v sodelovanju z Jadralnim klubom Odisej. Predstavili bodo dejavnost društva in pripravili praktično delavnico, na kateri bodo udeleženci spoznali glavne morske vozle ter njihovo uporabo. Delavnica je primerna za vse starosti, tudi za otroke.
Vabimo vas, da program, aktivnosti in dogodke zelenega leta spremljate na interaktivni spletni strani www.zelenaljubljana.si.