četrtek, 1. 12. 2005

NOVINARSKA KONFERENCA »ART NOUVEAU IN PROGRESS/ART NOUVEAU EN PROJETS, NOVA UMETNOST – VIZIJE IN RESNIČNOST«

1. december - V Klubu 15 Mestne hiše so načelnik Oddelka MU MOL za kulturo in raziskovalno dejavnost Blaž Peršin, svetovalka Oddelka MU MOL za kulturo in raziskovalno dejavnost Miljana Butina Smrdel, znanstvena svetnica Urbanističnega inštituta RS dr. Breda Mihelič in konservatorka Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Marija Režek Kambič predstavili mednarodno razstavo Art Nouveau in Progress/Art Nouveau en Projets, Nova umetnost – vizije in resničnost.

Načelnik Oddelka MU MOL za kulturo in raziskovalno dejavnost Blaž Peršin je predstavil mednarodno razstavo Art Nouveau in Progress/Art Nouveau en Projets, Nova umetnost – vizije in resničnost, ki je nastala ob podpori programa Evropa 2000. Povedal je, da je v programu sodelovalo več evropskih mest. Dodal je še, da je projekt pomemben zato, ker je na nov način osvetlil kulturno dediščino.

Svetovalka Oddelka MU MOL za kulturo in raziskovalno dejavnost Miljana Butina Smrdelje predstavila vlogo Oddelka MU MOL za kulturo in raziskovalno dejavnost v tem projektu. MOL je v mrežo vstopila na pobudo dr. Brede Mihelič, ko RS še ni bila članica EU, zato je bilo delo dodatno oteženo. MOL je v teh letih izpeljave projekta zagotovila približno 14 mio SIT, zagotovljena pa je bila tudi priprava prenosa razstave.

Znanstvena svetnica Urbanističnega inštituta RS dr. Breda Miheličje v nadaljevanju natančneje predstavila projekt. MOL je partner v mednarodni mreži  Reseau Art Nouveau Network, ki je bila ustanovljena leta 1999 na pobudo bruseljskega Zavoda za varstvo spomenikov in spomeniških območij z namenom, da poveže strokovnjake, ki se ukvarjajo z dediščino Art Nouveau. S finančno pomočjo EU je  mreža že v prvi fazi svojega delovanja izdala bela knjigo Art Nouveau v Evropi danes - stanje stvari, ki predstavlja  kritično analizo stanja Art Nouveau v partnerskih mestih mreže in hkrati podaja vrsto predlogov za izboljšanje politik varstva in vrednotenja te dediščine v Evropi.  Poleg tega je mreža že tedaj postavila internetno stran (www.artnouveau-net.com), organizirala razstavo fotografij belgijskega fotografa Sergea Brisona na temo Art Nouveau, oblikovala logo mreže in izdala publikacijo, v kateri so predstavljena partnerska mesta. V tem času je mreža pridobila tudi legalni status mednarodnega združenja.

Konservatorka Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Marija Režek Kambičje na koncu predstavila še vse ostale akcije, ki so se izvajale v okviru triletnega projekta, med njimi izobraževalne delavnice za strokovnjake, majske študijske dneve za  promocijo in popularizacijo te umetnosti med osnovnošolsko in srednješolsko mladino, mednarodna srečanja strokovnjakov ipd. Na koncu je še povedala, da so rezultati projekta zelo dobri. Izdani sta bili knjigi Art Nouveau in Europe today in spremljajoča publikacija razstave Art Nouveau in Progress/Art Nouveau en Projets, publikacija prispevkov z mednarodnega kolokvija, dva časopisa za mladino, katalog za otroke in dva vodnika za otroke, internetna stran in dve predstavitveni publikaciji mreže.

Služba za odnose z javnostmi MOL