ponedeljek, 7. 2. 2005

Novinarska konferenca o problematiki Knjižnice Otona Župančiča

7. februarja je v Banketni dvorani Mestne hiše potekala novinarska konferenca o problematiki knjižnice Otona Župančiča.

7. februarja je v Banketni dvorani Mestne hiše potekala novinarska konferenca o problematiki knjižnice Otona Župančiča.

Pred začetkom novinarske konference je direktorica knjižnice Otona Župančiča s podporniki županji MOL Danici Simšič predala zbrane podpise, s katerimi podpisniki izražajo podporo ureditvi statusa knjižnice Otona Župančiča.

Po predaji podpisov se je začela novinarska konferenca, na kateri so: županja MOL Danica Simšič, podžupan MOL Slavko Slak, načelnik Oddelka za kulturo in raziskovalno dejavnost Blaž Peršin in namestnik načelnika Oddelka za kulturo in raziskovalno dejavnost Tomaž Brate spregovorili o problematiki knjižnice Otona Župančiča z vidika pristojnih služb MU MOL.

Županja MOL Danica Simšič je zbrane opozorila, da imamo v Ljubljani pet splošnoizobraževalnih knjižnic in da MOL v vseh presega normativ (300 m2 na 10 000 prebivalcev), ki ga je postavila država, saj ima MOL za potrebe knjižnic 2000 m2 več kot zahteva zakonodaja.

Županja je pojasnila, da ima knjižnica Otona Župančiča "poseben status", saj nima le statusa mestne knjižnice, ampak tudi regionalne knjižnice, s tem pa se poraja vprašanje, kdo mora skrbeti za regijsko knjižnico mesto ali država?

Podžupan MOL Slavko Slak je natančneje pojasnil reševanje problematike knjižnice Otona Župančiča.

Povedal je, da obstajata dva problema, in sicer denacionalizacija prostorov v katerih deluje pionirska knjižnica in problematika Mestne knjižnice na Gosposki ulici.

Rešitev je MOL iskala v prostorih Marcusa v še preostalih prostih dveh nadstropjih.

Občina je potem, ko so bile izdelane dodatne študije o stanju objekta ugotovila, da novonastale stroške ni mogoče uvrstiti v investicijsko vzdrževalna dela, zato je reševanje problematike prostora tudi zastalo

Podžupan je tudi pojasnil, da se je MOL večkrat sestala tako s predstavniki lastnikov objekta Marcus, kot tudi z lastniki objekta, kjer je mestna knjižnica. In poskušala najti zadovoljive rešitve, da bi knjižnica vsaj na obstoječih lokacijah in obstoječem obsegu lahko nemoteno delovala tudi naprej.

Podžupan Slavko Slak je poudaril, da ostaja Marcus tisti objekt, v katerega bi želeli v najkrajšem času preseliti tako Mestno knjižnico, kot Pionirsko knjižnico.