sreda, 9. 4. 2014

Obisk Rima

Župan Zoran Janković se je z delegacijo 9. aprila 2014 mudil na obisku v Rimu, kjer se je srečal z županom Rima Ignaziom Marinom ter pozdravil obiskovalce odprtja razstave »Ko je umrl moj oče«.

Župan se je v Rimu mudil na povabilo tamkajšnjega župana in Veleposlaništva RS. Z rimskim županom Marinom sta govorila predvsem o nadaljnjem sodelovanju med mestoma.

Oba župana sta nagovorila tudi obiskovalce odprtja razstave »Ko je umrl moj oče - Quando morì mio padre«, ki jo ob 70. obletnici zaprtja fašističnih taborišč prireja Veleposlaništvo RS v Rimu skupaj z Arhivom Republike Slovenije ter Občino Rim – Odborom za kulturo.

Razstava zajema spise in risbe otrok, starih med 7 in 13 let, ki so bili internirani v koncentracijska taborišča na vzhodni italijanski meji med letoma 1942 in 1943. Izdelke so spomladi 1944 zbrale partizanske šole na osvobojenem ozemlju na Kočevskem, v Kočevju in Ribnici.

Namen razstave in spremljevalnega simpozija Pozaba dučejevih taborišč je predvsem ohranitev zgodovinskega spomina na grozote italijanskega fašističnega režima in koncentracijskih taborišč v italijanski javnosti in v zavesti mladih generacij. V Sloveniji, kjer so bile žrtve omenjenih grozot številne, ta spomin še vedno ostaja močno prisoten.

Razstavne eksponate, ki jih je na razpolago dal Arhiv Republike Slovenije, dopolnjuje obširen opis geopolitične in vojaške situacije v Sloveniji v takratnem vojnem obdobju in dvojezični italijansko - slovenski katalog, ki vsebuje tako slikovni material kot prispevke uveljavljenih zgodovinarjev in kuratorjev razstave, kot so dr. Metka Gombač iz Arhiva Republike Slovenije, dr. Dario Mattiussi iz Centra za zgodovinsko in družbeno raziskovanje in dokumentacijo “Leopoldo Gasparini” iz Gradiške ter Boris M. Gombač iz Narodnega muzeja Slovenije.

Razstava je že bila na ogled v številnih italijanskih, slovenskih in avstrijskih mestih - v Novi Gorici, Kopru, Benetkah, Mariboru, Ljubljani, v Rižarni v Trstu, Spinei, na Dunaju, v Celovcu, Beljaku in Trevisu. V Rimu pa bo v Hiši spomina in zgodovine na ogled do 30. maja 2014.