Obračun storitev VO-KA
Vlada RS na zadnji marčevski seji ni obravnavala predlogov Sveta ustanoviteljev javnih podjetij glede Uredbe o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, zato je JP Vodovod-Kanalizacija s 1. aprilom dolžno uveljaviti cene po obstoječem elaboratu.
Javno podjetje Vodovod-Kanalizacija je skladno z vladno Uredbo o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja izdelalo Elaborat o oblikovanju cen storitev gospodarskih javnih služb (GJS), ki ga je pristojni organ, Svet ustanoviteljev, obravnaval na marčevski seji. Po obravnavi Elaborata je Svet ustanoviteljev sprejel sklep, da se vladi pošlje predlog za odpravo nesorazmernih obremenitev uporabnikov in posledično tudi predlog za podaljšanje roka uveljavitve cen do 1. julija 2014.
Vlada predlogov Sveta ustanoviteljev na zadnji marčevski seji, dne 27. marca 2014, ni obravnavala, zato je JP Vodovod-Kanalizacija dolžan s 1. aprilom uveljaviti cene po obstoječem elaboratu.
Vladna Uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja upravljavce sistemov za oskrbo s pitno vodo in odvajanje odpadne vode obvezuje, da morajo najkasneje s 1. aprilom 2014 uveljaviti cene, izračunane po metodologiji, ki jo Uredba predpisuje. Ker predlogi vladi za odpravo nesorazmernih obremenitev uporabnikov in za prestavitev datuma uskladitve občinskih predpisov z Uredbo na 1. julij 2014, na zadnji seji vlade v marcu niso bili obravnavani, je JP Vodovod-Kanalizacija dolžno uveljaviti cene iz Elaborata o oblikovanju cen storitev gospodarskih javnih služb.
Pri obračunu cen iz Elaborata gre za usklajevanje načina obračuna z zgoraj navedeno Uredbo, pri čemer prihodki družbe ostajajo praktično na isti ravni (prihodki leta 2012: 32.742.435, planirani prihodki leta 2014: 32.759.215). Stroški, ki jih predpisuje Uredba (padavinska voda, omrežnina itd.) so bili že do sedaj vključeni v ceno, uredba pa predpisuje drugačno porazdelitev elementov cene.
Pri oskrbi s pitno vodo je bilo pred uredbo zaračunano pet postavk: vodarina, vodno povračilo, omrežnina, števčnina in vzdrževalnina, po uredbi pa bosta obračunani dve postavki (vodarina, ki vključuje vodno povračilo in omrežnina, ki vključuje prejšnje postavke števčnino, vzdrževalnino in omrežnino). Pri storitvi odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode se po uredbi za vse postavke ločeno obračuna cena storitve in cena omrežnine, kar se po do zdaj veljavnih predpisih ni prikazovalo ločeno. Nadaljnja novost uredbe je pri ločenem zaračunavanju padavinske odpadne vode, ki se bo zaračunavala le tistim uporabnikom, pri katerih se padavinska odpadna voda odvaja v javno kanalizacijo. Do zdaj je bil ta strošek vkalkuliran v ceno odvajanja za vse uporabnike.
Spremenjen način obračunavanja je tudi za storitve, povezane z greznicami in malimi komunalnimi čistilnimi napravami (MKČN). Pred uredbo so se te storitve obračunavale ločeno po posameznih storitvah, ko so le-te bile opravljene. Po novem bodo vsi stroški, ki nastanejo zaradi prevzema in čiščenja vsebin iz greznic ali MKČN, zajeti v novi storitvi, ki se bo obračunavala mesečno.
Pri usklajevanju obračuna z Uredbo gre za prerazporeditev elementov, kar posledično pri nekaterih uporabnikih pomeni nižjo ceno storitev, pri drugih pa višjo. Sprememba na položnici za 1 do 3 EUR višje, zadeva predvsem segment uporabnikov, ki živijo v večstanovanjskih stavbah brez lastnega vodomera. Za slednje Uredba predpisuje, da se pri obračunu upošteva, kot da je stanovanje opremljeno z minimalnim možnim vodomerom in se vsaki enoti posebej zaračuna omrežnina za omenjeni vodomer. Prej se je omrežnina obračunala za celoten objekt glede na velikost skupnega vstopnega vodomera in se delila na vsa stanovanja v večstanovanjskem objektu. Izhajajoč iz opisanega je Svet ustanoviteljev na seji 14. marca 2014 sprejel pobudo, da se vladi predlaga korekcijski faktor in sicer, da se zaračunavanje omrežnine v večstanovanjskih objektih korigira tako, da se posamezni enoti zaračuna le 50 % omrežnine.
Prvi primer izračuna po novi Uredbi je izračunan za večstanovanjski objekt z 12 enotami, ki porabi 90 m³ mesečno, površina strehe je 450 m², vodomer DN 40 mm (faktor 10) ali pri starejši gradnjah vodomer DN 25 mm (faktor 3). Strošek na enoto v večstanovanjskem objektu pri DN40 je bil v letu 2012 13,89 EUR/mesec, izračun po novi uredbi pa je 14,95 EUR/mesec, pri DN25 je v letu 2012 11,83 EUR/mesec, v letu 2014 pa 14,95 EUR/mesec.
Drugi primer je izračunan za enostanovanjski objekt, ki porabi 13 m³ vode, ima vodomer premera DN 20 mm (faktor 1) ter površino strehe 200 m², s katere se padavinska voda odvaja v mešani sistem. Strošek po tem izračunu je za leto 2012 31,21 EUR/mesec, v letu 2014 pa 23,33 EUR/mesec.
Ceniki po uredbi bodo objavljeni 31. marca, v veljavo pa stopijo s 1.4.2014, pri čemer bodo uporabniki položnice po novih obračunih iz Uredbe prvič prejeli meseca maja.
Cene po elaboratu iz marca 2014:
Predlagana predračunska cena
1. GJS oskrbe s pitno vodo, ki vključuje:
vodarina: 0,5469 EUR/m3.
omrežnina: 2,8457 EUR/enoto na mesec
2. GJS odvajanja in čiščenja odpadne vode
2.1. odvajanje komunalne odpadne vode in padavinske odpadne vode z javnih površin, ki vključuje:
cena storitve: 0,1901 EUR/m3
omrežnina: 1,7094 EUR/enoto na mesec
2.2. odvajanje padavinske odpadne vode s streh, ki vključuje:
cena storitve: 0,0982 EUR/m3
omrežnina: 0,3443 EUR/enoto na mesec
2.3. storitve, povezane z nepretočnimi greznicami, obstoječimi greznicami in malimi komunalnimi čistilnimi napravami, ki vključuje:
cena storitve: 0,4560 EUR/m3
omrežnina: 1,0354 EUR/enoto na mesec
2.4. čiščenje komunalne odpadne vode in padavinske odpadne vode z javnih površin, ki vključuje:
cena storitve: 0,2838 EUR/m3
omrežnina: 1,5862 EUR/enoto na mesec
2.5. čiščenje padavinske odpadne vode s streh, ki vključuje:
cena storitve: 0,0441 EUR/m3
omrežnina: 0,1039 EUR/enoto na mesec