sreda, 4. 12. 2024

Okrogla miza o nasilju nad starejšimi ženskami

V okviru obeleževanja mednarodnih dni boja proti nasilju nad ženskami bo v četrtek, 5. decembra 2024, ob 11. uri v Veliki sejni dvorani Mestne hiše potekala okrogla miza Nasilje nad starejšimi ženskami obstaja, ki jo pripravljamo skupaj z Zavodom za oskrbo na domu Ljubljana.

Na okrogli mizi, ki je namenjena strokovni in laični javnosti, bodo sodelovale mag. Laura Perko, namestnica direktorice ZOD, Tinkara Srnovršnik, ginekologinja Zdravstvenega doma Ljubljana, prof. dr. Vesna Leskošek, predavateljica Fakultete za socialno delo in mag. Tjaša Hrovat, strokovna delavka Društva za nenasilno komunikacijo. Uvodoma bo vse sodelujoče pozdravil tudi podžupan Dejan Crnek.

Nasilje nad starejšimi ženskami je pogosto spregledan družbeni problem, ki zahteva večjo pozornost. Vključuje fizične, psihološke, spolne in ekonomske zlorabe ter zanemarjanje, storilci pa so pogosto osebe iz bližnjega kroga, kot so družinski člani ali skrbniki, kar otežuje prepoznavanje in prijavo nasilja.
Starejše ženske so posebej ranljive tudi zaradi daljše življenjske dobe in večje odvisnosti od oskrbe, socialne izolacije in ekonomskih ovir, kot so nizke pokojnine. Številne žrtve zaradi sramu, strahu pred povračilnimi ukrepi, bolezni ali odvisnosti od oskrbovalcev nasilja ne prijavijo, zato to pogosto ostane neopaženo, saj ga niti žrtve niti okolica ne prepoznajo kot problem.
Ozaveščanje javnosti o pravicah starejših ter dostopnih virih pomoči je nujno, pomembno pa je tudi usposabljanje skrbnic in skrbnikov za preprečevanje nenamernih oblik zanemarjanja ali nasilja, ki pogosto izhajajo iz preobremenjenosti ali neznanja.

Na Mestni občini Ljubljana področju nasilja nad ženskami namenjamo posebno pozornost in aktivno sodelujemo z nevladnimi in drugimi organizacijami, ki delujejo na tem področju in bistveno pripomorejo k ozaveščanju ter prepoznavanju in zmanjševanju nasilja nad ženskami. Naša naloga je predvsem zagotovitev stabilnega financiranja in spodbujanje razvoja novih programov nevladnih organizacij na lokalni ravni. Tako preko javnih razpisov sofinanciramo raznolike programe, ki so namenjeni tako ženskam in otrokom, žrtvam nasilja (krizne in varne namestitve za ženske in otroke, svetovalnice za žrtve nasilja, telefonska svetovalna linija) kot tudi povzročiteljem nasilja (delavnice nenasilne komunikacije). V letošnjem letu nam je Evropska komisija za delo pri krepitvi raznolikosti in vključenosti ter zaščiti žensk podelila tudi zlato priznanje. Osvojili smo prvo nagrado v posebni nagradi za lokalne oblasti, ki z obravnavanjem nasilja nad ženskami omogočajo varne kraje, mesta in regije za ženske v vsej njihovi raznolikosti. Več o tem lahko preberete tukaj.

Preberite tudi: