četrtek, 16. 8. 2012

Olimpijski junaki v Ljubljani

V torek, 14. avgusta 2012, je župan Zoran Janković v Mestni hiši sprejel slovenske olimpijce in jih nato nagovoril na velikem sprejemu na Kongresnem trgu, ki ga je organiziral Slovenski olimpijski komite.

Po šestnajstih tekmovalnih dneh so se v nedeljo, 12. avgusta 2012, z zaključno slovesnostjo na olimpijskem stadionu zaključile XXX. poletne olimpijske igre moderne dobe "London 2012".

Slovenska olimpijska odprava pa je v Londonu odlično zastopala barve Slovenije, saj je v domovino prinesla kar štiri kolajne (zlato, srebro in dva brona):

• Urška Žolnir - zlata kolajna
• Primož Kozmos – srebrna kolajna
• Rajmond Debevec - bronasta kolajna
• Iztok Čop in Luka Špik - bronasta kolajna

Župan Zoran Janković je ob torkovem sprejemu olimpijcev v Desnem atriju Mestne hiše zlati Urški Žolnir, srebrnemu Primožu Kozmusu in bronastima Iztoku Čopu in Luki Špiku ter njihovim trenerjem izročil simbolična darila.

Bronastega olimpijca Rajmonda Debevca in njegovega trenerja Lojzeta Mikuliča pa je župan že sprejel pretekli teden, saj je Debevec ta teden odšel na tekmovanje za svetovni pokal.

 

Paraolimpijske igre London 2012

Med 29. avgustom in 9. septembrom bodo olimpijska prizorišča v Veliki Britaniji zasedli še športniki invalidi.
Več o naših udeležencih na Paraolimpijskih igrah »London 2012« si lahko preberete na spletni strani Zveze športnikov invalidov Slovenije – Paraolimpijskega komiteja.

Vodja slovenske odprave POI 2012 je poslanec državnega zbora in mestni svetnik MOL Roman Jakič.

 

London po »Londonu 2012«

Kot ob koncu olimpijade ocenjujejo Otočani pa je največja dediščina letošnjih londonskih olimpijskih iger ta, da so bile narejene z mislijo na Londončane in z idejo o tem, kakšno korist lahko igre prinesejo prav njim. Olimpijada v Londonu ni bila olimpijada razkošnih presežkov, temveč olimpijada zapuščine. Organizatorji so si vse od leta 2005, ko so dobili nominacijo za igre, prizadevali, da bi oživeli vzhodni del Londona, ki je bil desetletja najrevnejši predel mesta. Tako želijo olimpijski park in olimpijsko vas, ki sta zrasla na prej zapuščenem delu mesta, po koncu letošnje olimpijade spremeniti v novo sodobno zeleno sosesko Queen Elizabeth OlympicPark, ki bo spremenila strukturo vzhodnega Londona. Daniel Moylan, predsednik podjetja London Legacy Development Corporation, ki je lastnik olimpijskega parka, predvideva, da bi celotna soseska lahko zaživela v dvajsetih letih.