"Ostanki mesta"
Na Jakopičevem sprehajališču v Tivoliju je do 1. septembra 2014 na ogled razstava "Ostanki mesta", ki sodi v okvir praznovanja 2000-letnice Emone.
Razstava sta v okviru projekta Emona 2000, s katerim obeležujemo dvatisočletnico prve mestne poselitve na območju današnje Ljubljane, pripravila Muzej in galerije mesta Ljubljana ter Turizem Ljubljana.
Do 1. septembra bodo na Jakopičevem sprehajališču na ogled fotografije na temo ostankov nekdanjih civilizacij in naselbin iz dveh različnih sklopov: prvi je kuratorski izbor šestih fotografskih serij avtorskih in dokumentarnih fotografij, drugi sklop pa sestavljajo fotografije, izbrane na natečaju Ostanki mesta + Foto Emona.
Razstava Ostanki mesta želi opozoriti na nujnost in možnost refleksije, na razmislek o tem, kako neločljivo smo povezani s svojo preteklostjo. Ponuja enega od možnih pogledov na to, kaj danes z ostanki prejšnjih civilizacij počnemo, kako z njimi živimo in kako se z njimi istovetimo.
»Fotografija je eden od medijev z izjemno sporočilno močjo, ki lahko ponuja najraznovrstnejše poglede, pri čemer sta odločilna fotografovo oko in njegov specifični pogled skozi objektiv. Fotograf je tisti, ki lahko skozi svoj objektiv vnaša zgodbe in občutja v povsem običajne prizore, ki nas obkrožajo. Poglede nanje lahko ujame v drugačni luči in iz samosvojega zornega kota. Ruševine in ostanki preteklosti so včasih bolj, drugič manj monumentalne skladovnice kamenja in zemlje; zato so posebej zanimiv izziv za fotografa, ki želi skozi podobo povezati zgodbe ljudi, ki so tod mimo stopali nekoč in ki mimo ruševin hitijo danes,« je o razstavi zapisala kustosinja Marija Skočir.
Kuratorski izbor šestih fotografskih serij avtorskih in dokumentarnih fotografij, ki bodo predstavljene na razstavi:
- Iz arhiva Mestnega muzeja Ljubljana (MGML): ODKRITE PLASTI RIMSKE EMONE – arheološka izkopavanja na Trgu republike (1961−1963)
- Matevž Paternoster: ROJSTVO LJUBLJANE – arheološka izkopavanja koliščarske naselbine na Špici (2009−2010)
- Arhiv Hrvaškega restavratorskega zavoda: POTOPLJENA ANTIČNA VILA – podvodne arheološke raziskave na polotoku Vižula pri Medulinu
- Matjaž Kačičnik: EGIPT – ZAKLADNICA PRETEKLOSTI
- Marko Hutter: ISTANBUL – PRESTOLNICA MULTIKULTURE
- Damjan Gale: ELEMENTI ANTIKE V PLEČNIKOVI ARHITEKTURI
Na razstavi bodo predstavljene tudi fotografije devetih izbranih avtorjev, vsak avtor se predstavlja s po dvema fotografijama: Maruša Meško, Aleksander S. Ostan, Danilo Jakovčič, Nataša Segulin, Luka Vidic, Janez Zalaznik, Brane Žalar, Simon Kovačič in Yolande van der Deijl.
Strokovna komisija Muzeja in galerij mesta Ljubljane, Galerije Photon in zunanjega kritika fotografije, ki je izbirala med prispelimi fotografijami, je poleg zgoraj omenjenih avtorjev za Krakovsko nabrežje izbrala fotografe: Andraža Bilmeza, Djordja Bijuklića, Dunjo Wedam, Georga Fugino, Janeza Zalaznika, Luko Vidica, Nikito Xeverja in Virginio Vrecl. Vsak od njih je prispeval po dve fotografiji, avtorji razstave pa so jim pridružili še dve fotografiji Matevža Paternostra.
Podrobnosti o razstavi si lahko ogledate tukaj.
Jakopičevo sprehajališče v Tivoliju je znano kot eno najbolj obiskanih razstavišč v Ljubljani, kot prizorišče, kjer vizualne podobe zlahka vstopajo v miselni svet sprehajalca, četudi se ta ni namenil v muzej ali galerijo na ogled razstave. Zato želi razstava Ostanki mesta predvsem opozarjati na nujnost in možnost refleksije, na razmislek o tem, kako neločljivo smo povezani s svojo preteklostjo. Ponuja enega od možnih pogledov na to, kaj danes z ostanki prejšnjih civilizacij počnemo, kako z njimi živimo in kako se z njimi istovetimo.