sreda, 25. 5. 2011

Planinska pot čez Ljubljanski Grad

V sredo, 25. maja 2011, je bila otvoritev Planinske poti čez Ljubljanski grad.

Planinska pot čez Ljubljanski grad ne predstavlja čisto nove poti, temveč povezavo že obstoječih stez v nov, smiseln sprehod čez Grad, ki povezuje točke, pomembne tudi za zgodovino slovenskega planinstva. Planinsko društvo RTV Slovenije, ki je skupaj z Mestno občino Ljubljana Planinsko pot čez Ljubljanski grad uredilo, pa je tudi skrbnik Vezne pot po oddajniških točkah RTV Slovenija, ki ima kontrolne postaje na vrhovih, na katerih stojijo radijske in televizijke antene. Taka antena seveda stoji tudi na vrhu Šanc na planoti Ljubljanskega gradu in tako je Planinska pot na Ljubljanski grad sedaj pika na »i« te Vezne poti (sedaj bo tudi na Šancah eden od žigov le-te). S tem bi po eni strani radi opozorili na edinstvenost Ljubljane, ki ima sredi mesta imenitne naravne znamenitosti, po drugi strani pa na velik pomen planinstva v življenju Ljubljančanov in tudi v naši zgodovini.

Potek Planinske poti čez Ljubljanski grad

Začetek in konec Planinske poti čez Ljubljanski grad sta v neposredni bližini postaj avtobusov Ljubljanskega potniškega prometa na Roški in na Krekovem trgu. S sprehodom po Streliški ulici mimo najdebelejše ljubljanske platane pa pot lahko postane tudi krožna (začeti in končati jo je mogoče na isti postaji avtobusa).

Z Roške ceste vodi pot najprej po gozdnem robu mimo manjšega, strmega travnika, ki kaže pravo podobo naših naravnih travnikov s pravim bogastvom pisanih travniških rastlin, kjer pojejo murni.
Stezo ob robu gozda popestri lesena brv, ki premošča majhen hudourni potoček, nato pa se steza priključi lepo urejeni peščeni poti, ki vodi pod Orlovim vrhom do Šanc. Marsikdo si danes še misliti ne more, da je po klancu pod Šancami, ki so mu rekli Lačni hrib, v petdesetih in šestdesetih letih dvajsetega stoletja ljubljanska mladež spoznavala čare smučanja. Skromna klančina je bila eno od priljubljenih ljubljanskih smučišč.

Zidovi nekdanje utrdbe, ki jo je arhitekturno preoblikoval znameniti arhitekt Jože Plečnik, pa so tesno povezani z našo planinsko zgodovino. S plezanjem po Šancah so se ljubljanski alpinisti pripravljali na prvo himalajsko odpravo leta 1960, v osemdesetih letih dvajsetega stoletja pa so Šance odigrale zelo pomembno vlogo pri začetnem razvoju športnega plezanja. Prav oboki, pod katerimi vodijo značilne Knafeljčeve markacije na vrh Šanc, so bili nekoč znani plezalski problemi... Na Šancah so se tako urili v plezanju legendarni slovenski alpinisti klasičnega obdobja – Ljubljančani in tisti, ki so študirali v Ljubljani. Še dandanes se najde kdo, ki ga zamikajo oprimki in stropi Plečnikovih obokov. Najtežja preplezana smer na zidovih Šanc je avtorstvo dr. Tadeja Slabeta; ocenjena je z X – in ima eno samo ponovitev.

Oddajniške naprave imajo na Gradu že polstoletno tradicijo. V grajskem stolpu je deloval UKV oddajnik, ki je pričel redno delovati 28. marca 1954. Seveda je takrat oddajal program Radia Ljubljana. Kmalu pa so začeli postavljati novo, za takratne razmere visoko anteno na Šancah, ki je začela delovati Leta 1957. Takrat je začel oddajati srednjevalovni oddajnik BHG madžarske izdelave na frekvenci 1584 KHZ ali 202 m ki je prenašal drugi radijski program. To valovno dolžino 202 m so kasneje uporabili za naziv priljubljenega radijskega programa Val 202.

Od grajskega drevoreda pot vodi mimo spomenika kmečkim upornikom mimo Gradu ( za res veličasten razgled se seveda lahko vzpnete v stolp!) navzdol po Študentovski ulici proti Vodnikovemu trgu. Spominsko obeležje na eni od hiš nas spomni na enega najvidnejših slovenskih fotografov, ki je deloval pred drugo svetovno vojno – Frana Krašovca. Pot se izteče prav pred spomenikom Valentinu Vodniku, kot poklon naši gorniški in kulturni zgodovini. Valentin Vodnik ni bil samo prvi pomemben slovenski pesnik in časnikar, ampak je bil tudi med prvimi obiskovalci in občudovalci naših gora. Njegov »Vršac« je oda slovenskim goram in prvi pesniški izraz naše slovenske ljubezni do gora.

Slovesna otvoritev planinske poti čez Ljubljanski grad je bila v sredo, 25. maja, ob 13. uri na Šancah ob antenskem stolpu. Pot je svečano odprl podžupan Mestne občine Ljubljana Jani Möderndorfer, v slavnostnem programu pa je sodeloval ansambel Ruševci in učenci Osnovne šole Toneta Čufarja.