petek, 20. 1. 2012

Plečnikov šah

Do 29. februarja 2012 je v ljubljanski Mestni hiši na ogled šah, izdelan po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika.

Šah, izdelan po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika, ki ga je ob 140. obletnici rojstva Plečnika posodila na ogled družina Aljančič, je javnosti predstavil podžupan, prof. Janez Koželj.

Plečnikov šah bo v Osrednjem atriju ljubljanske Mestne hiše na ogled do srede, 29. februarja 2012.

Arhitekt Janez Aljančič se je odločil, da v počastitev 140. obletnice rojstva arhitekta Jožeta Plečnika predstavi javnosti doslej neznan šah, ki je v lasti družine Aljančič, gre pa za enega izmed dveh originalov, ki sta bila izdelana po načrtih znamenitega arhitekta Jožeta Plečnika.

Jože Plečnik (1872 – 1957), mojster oblike in prostora, je bil vsestranski umetnik. V ogromnem opusu neverjetnega spektra čudovitih del sta tudi dva šaha. Tisti, ki ga hranijo v Frančiškanskem samostanu v Ljubljani, je bil že objavljen in je zato znan strokovni javnosti. Drugi, ki ga javnosti tokrat prvikrat predstavljamo, pa je last družine Aljančič. Družina Aljančič je z arhitektom Plečnikom sodelovala dalj časa in po njegovih načrtih realizirala: grob družine Aljančič na Žalah v Ljubljani leta 1941 in Aljančičevo monštranco leta 1943, medtem ko je šah arhitekt poklonil družini v znamenje hvaležnosti za dolgoletno sodelovanje na svojem domu leta 1946. V imenu družine so šah prevzeli Jožef Aljančič, frančiškan in župnik v Ljubljani, njegov brat Lambert Aljančič, ekonomist, in njegov sin Janez Aljančič.

Posebnost javnosti sedaj prvič predstavljenega Plečnikovega šaha v lasti družine Aljančič je v tem, da je namenjen igranju, saj je Plečnik pri oblikovanju upošteval pripombe o lahki prepoznavnosti figur. Frančiškanski šah namreč po šahovskih merilih zaradi težko prepoznavnih figur ni primeren za igro. Šah družine Aljančič je po Plečnikovih načrtih izdelal modelni mizar Franc Škerl iz Ljubljane.

Vljudno vabljeni na predstavitev.