Po rimski Ljubljani
Prenovljeni arheološki parki - Rimski zid, Emonska hiša in Zgodnjekrščansko središče - v obliki krožne poti omogočajo neposredno srečanje z antično dediščino Ljubljane.
Krožna pot EMONA – po rimski Ljubljani v celoto povezuje deset prepoznavnih točk antičnih spomenikov, opremljenih z razlagalnimi tablami. Obiskovalec se na pot lahko poda z zemljevidom Emone, posebnim otroškim vodnikom Emona od E do A, s pametnimi telefoni pa so mu dostopne dodatne zvočne in slikovne informacije preko sistema QR kod.
Skupaj s programi za domače in tuje obiskovalce (strokovna in turistična vodenja, samostojni ogledi, otroška pot, QR kode), je tako Ljubljana bogatejša za sodobno urejene arheološke parke v samem mestnem jedru.
Sodobna predstavitev in situ kulturne dediščine v obliki krožne poti EMONA – po rimski Ljubljani sodi v okvir projekta Emona 2000 ob 2000. obletnici obstoja rimske Ljubljane, ki jo bomo obeleževali leta 2014.
Ljubljana se ponaša z izjemno bogato arheološko dediščino in kontinuirano poselitvijo od prazgodovine do danes. Posebno mesto v zgodovini poselitve zaseda obdobje Emone. Glede na stanje arheoloških parkov ter ostalih najdb, ki so razpršene po mestu in kot take v preteklosti težko prepoznavne, je Oddelek za kulturo MOL več let iskal možnosti za njihovo revitalizacijo. Leta 2011 je omenjeni oddelek pridobil sredstva Evropskih skladov (Operativni programi krepitve regionalnih razvojnih potencialov 2007-2013) ter začel z vodenjem projekta revitalizacije arheoloških parkov, katerega splošni cilji so bili:
• ureditev prostorov za arheološki prikaz Emone
• konservacija in revitalizacija parkov
• trajnostno in celostno ohranjanje kulturne dediščine in njeno povezovanje s sodobnim življenjem
• oživitev spomenikov s programi za različne ciljne skupine
Eden od glavnih ciljev prenove je bila sodobna predstavitev te pomembne kulturne dediščine Ljubljane, ki bo hkrati omogočala izvedbo novih programskih vsebin, namenjenih najširšemu krogu obiskovalcev.
Prenovo treh arheoloških parkov ter ostalin rimske Emone v Ljubljani je vodil Oddelek za kulturo Mestne občine Ljubljana, izvajali pa Muzej in galerije mesta Ljubljane ter Območna enota Ljubljana in Restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
Podrobnosti o oživljeni emonski dediščini si lahko ogledate tukaj.