torek, 27. 7. 2004

Podpis pogodbe JP Snaga in SCT za izgradnjo 2. faze IV. in V. odlagalnega polja na deponiji Barje

Direktor JP Snage Janko Kramžar in predsednik uprave SCT Ivan Zidar sta danes v Rdeči dvorani Mestne hiše podpisala pogodbo za izgradnjo 2. faze enotnega IV. in V. odlagalnega polja na deponiji Barje. Podpisu je prisostvovala županja MOL Danica Simšič.

Odlaganje komunalnih odpadkov Ljubljane poteka na območju ob Cesti dveh cesarjev od leta 1963. Do sredine leta 1987 je bilo z odpadki zapolnjenih okoli 40 ha območja med Cesto dveh cesarjev in potokom Curnovec. Od sredine leta 1987 odpadke Mestna občina Ljubljana odlaga na območju t.im. novega odlagališča Barje južno od potoka Curnovec s skupno površino okoli 42 ha. Sprejemajo se odpadki iz MO Ljubljana in občin pravnih naslednic Mesta Ljubljane ter iz občin Kamnik in Komenda, v zadnjem letu tudi iz Vrhnike in Borovnice, kjer skupno prebiva okrog 350.000 prebivalcev.

Na odlagališču Barje Mestna občina Ljubljana sprejema le nenevarne odpadke, med katerimi največji delež zavzemajo komunalni odpadki. V letu 2003 je MOL sprejela 188.765 ton vseh vrst odpadkov, od tega jih je odložila 167.889 ton, ostalo pa je MOL izločila in sama predelala ali predala v reciklažo oziroma uničenje. Dnevno pride na odlagališče 250 tovornih vozil z odpadki, povprečna količina znaša 700 ton/dan, od tega je ca. 2/3 komunalnih odpadkov.

Z zapolnitvijo IV. in V. odlagalnega prostora bo razpoložljiva lokacija novega odlagališča Barje v celoti izkoriščena. Neto površina za skupno deponijsko polje do zunanjega roba stabilnostnega nasipa je 12,61 ha s predvideno koristno prostornino (volumnom) 2,1 milijona m3. Odlagalno polje je iz več razlogov razdeljeno v 3 faze, ki se gradijo časovno zamaknjeno.

Snaga je izvedla gradnjo 1. faze na površini 3,21 ha s predvideno koristno prostornino 394 tisoč m3 v letu 2002, z zaključkom v letu 2003. Skupna vrednost vseh izvedenih del je znašala 1,3 milijarde SIT. Zgrajena 1. faza je trenutno v polni uporabi.

GRADNJA 2. FAZE IV. IN V. ODLAGALNEGA POLJA

MOL se pripravlja na pričetek gradnje 2. faze enotnega IV. in V. odlagalnega polja, ki bo zavzemala 4,47 ha površine, po izgradnji pa bo predvidoma zagotavljala 821 tisoč m3 odlagalnega prostora. S tem si bo MOL z ostalimi občinami uporabnicami zagotovila odlagalni prostor za približno nadaljnja 4 leta.

Gradnja zajema izgradnjo dna odlagalnega polja in obodnih nasipov ter izgradnjo sistemov za zbiranje izcedne in padavinske vode, za zbiranje odlagališčnega plina in sistema za monitoring tega dela odlagališča.

Dno odlagalnega polja bo sestavljeno iz treh plasti kvalitetne gline v skupni debelini 75 cm na katero se bo položila PEHD folija debeline 2,5 mm. Na PEHD folijo bo položen geotekstil in na njega drenažni sloj iz prodca in drobljenca v debelini 40 cm. V drenažnem sloju so predvidene drenažne cevi za zajem izcednih vod, ki se bodo preko predvidenih črpališč zbirale v obstoječem sistemu za zajem izcednih vod.

Na javnem razpisu v mesecu maju 2004 so bili za izvedbo del izbrani najugodnejši ponudniki za posamezne tri sklope:

  • za gradbena dela SCT d.d. s partnerjem HIDROTEHNIK d.d. Ljubljana,
  • za dela izvedena iz polietilena visoke gostote, s strojno opremo in instalacijami HIS d.o.o. Ljubljana,
  • za elektroenergetske instalacije in računalniški nadzor EVJ Elektroprom d.o.o. Kisovec.

Pogodbena vrednost del vseh treh sklopov skupaj znaša 1.512.436.553 SIT.

Snaga se je v imenu Mestne občine Ljubljane v letu 2003 prijavila na javni razpis MOPE za dodelitev nepovratnih sredstev iz programa sofinanciranja objektov lokalne gospodarske javne infrastrukture na področju varstva okolja za obdobje 2004 - 2006. Predlagani projekt gradnje 2. faze IV. in V. odlagalnega polja je bil sprejet in tako je MOL koncem leta 2003 sprejela dokončno odločbo o dodelitvi nepovratnih sredstev MOPE v skupni višini 764.618.000 SIT, vsled česar bodo posledično lahko nižji stroški odlaganja odpadkov na tem odlagališču.

Poleg nepovratnih sredstev MOPE bo kot vir financiranja uporabljena še zbrana taksa za obremenjevanje okolja, preostalo pa bodo lastna sredstva Snaga Javno podjetje d.o.o..

Rok izvedbe vseh del je 31. 03. 2005, kateremu bo sledilo še 3 mesečno poskusno obratovanje.

Nadzorstvo nad gradnjo v skladu z ZGO-1 bo vršilo podjetje A.V. Zidan d.o.o. Komenda, poleg njega pa bo kontrolo kvalitete vgrajenih materialov vršilo podjetje Aktim d.o.o. Ljubljana, projektantski nadzor pa IBE d.d. Ljubljana kot projektant objekta. Dodatni geotehnični nadzor bo izvajala Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani.