nedelja, 29. 5. 2005

POGOZDOVANJE PREDELA MANGARTSKE PLANINE

Mangartsko planino nad Logom pod Mangartom so gozdarji posadili s smrečicami, ki so v prazničnih dneh decembra 2004 v projektu Začaran gozd krasile Kongresni trg v Ljubljani. Smrečice, ki so bile previsoke in manj primerne za pogozdovanje, so pri Microsoft Slovenija zamenjali z manjšimi macesni, ki so v danih pogojih bolj prilagojeni rastišču, saj bolje prenašajo veter in sneg. Poleg tega imajo bolj globoke korenine, ki se dobro razrastejo v zemlji in bolj ščitijo pred zdrsom zemlje.

Začaran gozd je projekt, katere namen je pogozditev prizadetega območja v Mangartski dolini. Pogozdovanje je zaključek umetniškega projekta slovenskega Microsofta v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana, ki je decembra 2004 na osrednjem trgu v Ljubljani ustvaril pravo umetniško inštalacijo - gozd s tisočimi smrekicami. Avtor projekta je znani slovenski umetnik Matej Andraž Vogrinčič, cilj projekta pa je bil pogozditi pol hektarja velik predel Mangartske planine.

Namen je ureditev varovalnega gozda, ki naj bi zmanjšal nevarnost ponovnih plazov na tem območju. Več kot 1000 dreves so posadili na območju, ki jo je pred leti prizadel uničujoč plaz v Logu pod Mangartom. Od leta 1998 so Posočje prizadeli trije močni potresi, leta 2000 se je dodatno sprožil močan plaz, ki je za seboj potegnil na tisoče kubičnih metrov smrekovega in bukovega gozda. Za sabo je pustil le gola tla, zaradi česar je območje še bolj izpostavljeno plazovom. Potrebna je bila sanacija, ki vključuje tudi pogozdovanje. S tem želijo pospešiti naravni proces, ne morejo pa ga v celoti nadomestiti.

Ker se nikoli ne pogozduje smrek, ki so višje od pol metra, so se gozdarji s podjetjem, ki je drevesca prodalo, dogovorili, da bodo večja drevesa zamenjali za več manjših. Poleg tega so predstavniki Zavoda za gozdove izrazili tudi željo, da bi namesto smrek raje posadili macesne (ker so macesni veliko bolj kot smreke odporni proti vremenskim nepredvidljivostim). Posadili so 1330 drevesc, od katerih je 1130 smrek in 200 macesnov.

Služba za odnose z javnostmi MOL