Pomlad v Pionirskem domu
Pionirski dom – Center za kulturo mladih to pomlad organizira štiri zabavne in poučne festivale, namenjene mladim ustvarjalcem.
Na festivalih, za katere je iz leta v leto več zanimanja, mladi lahko pokažejo svoje filmsko, gledališko in glasbeno ustvarjanje ter tudi svoje znanstvenoraziskovalne spretnosti. Festivali so veseli, zabavni in poučni tako za udeležence, ustvarjalce kot za obiskovalce in prireditelje.
Pionirski dom - Center za kulturo mladih
Vilharjeva cesta 11, Ljubljana
T: 01 234 82 00
E: tajnistvo@pionirski-dom.si
W: http://www.pionirski-dom.si/
5. festival naravoslovja - Hokus pokus – Ekologija za kulturo, 21. marec 2012
Mladi raziskovalci iz slovenskih osnovnih in srednjih šol na enodnevnem festivalu spoznavajo osnove naravoslovja in v okviru svojih vsakdanjih izkušenj načrtujejo in izpeljujejo preproste poskuse in raziskave. Aktivnosti na festivalu, ki že vsebujejo določene dele procesa raziskovalnega dela, razvijajo pri otroku ostrino zaznavanja in domiselnost, ki dosegata novo kakovost ob postavljanju določenih trditev in preverjanju veljavnosti s poskusi. Na festivalu je vsako leto opaziti veliko zanimanje mladih, da bi s svojimi poskusi pomagali ohraniti naravo. Mladi raziskovalci se na festivalu srečajo tudi s svojimi starejšimi vrstniki s tehniških fakultet in Hiše eksperimentov ter izmenjujejo znanja.
S festivalom Hokus Pokus je Pionirski dom želel spodbuditi sodelovanje med učitelji, mentorji, šolami in ustanovami s področja naravoslovja in omogočiti izmenjavo izkušenj in znanj vseh, ki so vpeti v ta proces.
Festival je vsako leto dosegel svoje cilje: spodbuja ustvarjalnost in radovednost sodelujočih otrok, spoznava z osnovami znanstveno raziskovalnega dela, vključuje aktualne teme v vsebino kreativnih delavnic in spodbudi sodelovanje med učitelji, mentorji in pedagoškimi strokovnjaki različnih ustanov.
Doslej se je na festivalu predstavilo 35 ustanov, 20 naravoslovnih osnovnošolskih krožkov iz Slovenije, pri poskusih pa je sodelovalo in si jih ogledalo več kot 2100 otrok.
6. filmski festival ZOOM - Klape za najboljše, 28. in 29. marec 2012
Na dvodnevnem filmskem in video festivalu mladi filmski ustvarjalci iz osnovnih in srednjih šol dobijo možnost, da pokažejo svoj film na velikem platnu.
Glede na izreden odziv na dosedanje razpise za “ZOOM” so v Pionirskem domu toliko bolj prepričani, da je tovrsten festival otroških in mladinskih avtorskih filmov mladih ustvarjalcev še kako potreben. Skozi filmsko govorico, ki je mladim najbližja in jih vsakodnevno vzgaja in spremlja, se gledalcem odpira nov svet; svet odraščajočih in njihovih problemov, strahov, želja in hrepenenj.
Danes na osnovnih in srednjih šolah deluje pod vodstvom mentorjev veliko mladih, ki se izražajo skozi filmsko in video umetnost.
Namen festivala je srečanje filmskih in video ustvarjalcev osnovnih in srednjih šol, spoznavanju, izmenjavi izkušenj, ki prinašajo tudi preverjanje lastne ustvarjalnosti.
Strokovna žirija podeli nagrade najboljšim: zlato, srebrno in bronasto klapo za osnovnošolske in za srednješolske filme, s posebno omembo pa izpostavi tudi film tako na osnovnošolski, kot na srednješolski stopnji.
Doselj je na filmski festival ZOOM prispelo 350 filmov mladih filmskih ustvarjalcev iz Slovenije in zamejstva, filme pa si je ogledalo več kot 1500 obiskovalcev.
10. festival gledaliških sanj - Sanjko za najboljše, od 2. do 13. aprila 2012
Otroški festival gledaliških sanj je zagledal luč sveta leta 2002 kot možnost, priložnost in spodbudo mladim h kulturnemu in umetniškemu sodelovanju, izpopolnjevanju in povezovanju. V tem času je festival postal prepoznaven širom po Sloveniji, v zamejstvu in tujini. Meje festivala vsako leto širijo in privabljajo vedno nove skupine iz tujine in zamejstva, s čimer krepijo medkulturni dialog, saj prihajajo otroci iz različnih okolij in držav. Otroški festival gledaliških sanj postaja iz leta v leto gledališko bogatejši, obsežnejši in jezikovno bolj raznolik. Za to gre vsekakor velika zahvala vsem dramskim skupinam in njihovim mentorjem, ki na šolah vzpodbujajo in krepijo odrsko umetnost ter s tem prispevajo k splošni kulturni rasti mladostnikov. Poudariti je treba, da na festivalu ni selekcije, tako da se na velikem odru lahko predstavijo vse prijavljene skupine. Kljub temu pa strokovna žirija izbere najboljše in podeli nagrade za: najboljšo predstavo na 1. in 2. triadi, najboljšo predstavo na 3. triadi, predstavo z najboljšo scensko, kostumsko in glasbeno opremo in najbolj izvirno predstavo. Nagradi pa tudi 10 najbolj obetavnih igralcev z brezplačnim obiskovanjem gledališkega studia v Pionirskem domu.
Doslej si je festivalske predstave ogledalo več kot 50.000 obiskovalcev, otrok iz vrtcev in osnovnih šol, predstavilo pa se je okoli 350 gledaliških skupin iz Slovenije in zamejstva.
5. glasbeni festival osnovnih in srednjih šol - Snemanje v studiu za najboljše, 19. april 2012
Glasbeni festival osnovnošolce in srednješolce spodbuja h glasbenemu ustvarjanju. Omogoči jim, da na odru Festivalne dvorane doživijo svoj prvi večji javni nastop, da se pokažejo z lastnimi besedili, lastno glasbo in interpretacijo. Festival jim omogoči, da spoznajo poklic glasbenika, naj bo to pevec, skladatelj ali aranžer. Najboljšim je omogočeno snemanje v tonskem studiu Pionirskega doma.
Festival se je že razširil na vseslovenski glasbeni prostor, s čimer se vse bolj uveljavlja kot referenčni slovenski otroški in mladinski glasbeni festival, saj je za razliko od večine drugih tovrstnih dogodkov, žanrsko popolnoma odprt in spodbuja kvaliteto na vseh področjih mladinskega glasbenega ustvarjanja.
Festival je naravnan tekmovalno, saj izmed vsake od kategorij (glasbeniki solisti in glasbene skupine) strokovna komisija izbere favorita, ki kot nagrado dobi snemanje v studiu Pionirskega doma in snemanje videospota – drugouvrščeni pa so na preteklih festivalih prejeli praktične nagrade v obliki glasbenih inštrumentov in opreme.
Na dosedanjih glasbenih festivalih se je v finale uvrstilo 79 posameznikov in glasbenih skupin, ogledalo pa si jih je več kot 1500 obiskovalcev.