Poziv lastnikom gozdov na območju MOL
Na območju ljubljanske enote Zavoda za gozdove je bilo v okviru sanacije gozdov po februarskem žledolomu do začetka aprila posekanih le 13 % poškodovanih iglavcev. Lastniki gozdov morajo do 15. maja 2014 posekati vse poškodovane iglavce, odpeljati posekan les iz gozda ter vzpostaviti gozdno higieno.
Na območju ljubljanske enote Zavoda za gozdove Slovenije je bilo v okviru sanacije gozdov po februarskem žledolomu do začetka aprila 2014 posekanih 264.000 m3 lesa. Zaskrbljujoče pa je, da je posekanih le 13 % v žledolomu poškodovanih iglavcev. Zato Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Ljubljana poziva lastnike gozdov, naj se po pomoč pri organiziranju oziroma izvedbi sečnje ter spravila in prodaje lesa obrnejo na pristojne revirne gozdarje oziroma naj poiščejo potrebne informacije na spletni strani Zavoda za gozdove Slovenije.
Na področju, katerega pokriva Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Ljubljana, (osrednji del Slovenije, v grobem med Kamnikom in Ivančno Gorico, med Logatcem in Hrastnikom), je bilo po končni oceni v žledolomu poškodovanih kar 2.407.000 m3 lesne mase, od tega 691.000 m3 oziroma 29 % iglavcev. Za najbolj poškodovane območja gozdov so bile izdane generalne odločbe o izvedbi sanitarne sečnje poškodovanih dreves v žledolomu, za manj poškodovana območja pa individualne odločbe. Po teh odločbah morajo lastniki opraviti sanitarno sečnjo in preventivna varstvena dela oziroma zagotoviti njihovo izvedbo. Do 15. maja 2014 morajo posekati in izdelati poškodovane iglavce, odpeljati posekan les iz gozda in vzpostaviti gozdno higieno. Listavce je treba pospraviti do konca leta 2016.
Na območju ljubljanske enote Zavoda za gozdove Slovenija je bilo v okviru sanacije gozdov po februarskem žledolomu do začetka aprila 2014 posekanih 264.000 m3 lesa (87.000 m3 iglavcev in 177.000 listavcev.). Ta količina predstavlja polovico rednega letnega poseka, obenem pa številka pokaže, da je bilo do zdaj posekanih le 11 % v žledolomu podrtih oziroma polomljenih dreves. Posebej zaskrbljujoče je, da je posekanih le 13 % poškodovanih iglavcev, da so torej za sanacijo ostalih 87 % na voljo le še trije tedni časa. V primeru, da se bo s sečnjo zavleklo, obstaja nevarnost ekstremne namnožitve podlubnikov in s tem dodatnega pustošenja gozdov.
Lastniki gozdov, ki bodo sečnjo opravili sami, naj se dela zato lotijo čim prej. Pri tem jim ni treba čakati na revirnega gozdarja, temveč morajo le pridobiti generalne usmeritve za posek na krajevni enoti zavoda, ki je odločbo izdala. Tja morajo sporočiti tudi začetek sečnje, v roku 8 dni po končanih delih pa poročati o obsegu sečnje ter o drugih ukrepih.
Nato naj redno (vsaj enkrat na tri tedne) pregledujejo svoje gozdove, da bodo lahko pravočasno opazili morebitne napade podlubnikov.
Lastnike gozdov, ki sami sanacijskih del ne zmorejo opraviti, oziroma, ki zaradi najrazličnejših vzrokov še niso uspeli sanirati svojih gozdov oziroma niso organizirali sanacije, pozivamo, naj se čim prej obrnejo na pristojne krajevne enote Zavoda za gozdove Slovenije oziroma na revirne gozdarje. Ti jim bodo svetovali glede izvedbe del, iskanja izvajalcev del in prodaje lesa. Informacije v zvezi s tem so dostopne tudi na spletni strani Zavoda za gozdove Slovenije, pod naslovom »Pregled potreb po sanacijskih delih v gozdovih«.
Generalne odločbe in vse ostale informacije v zvezi z žledolomom pa se nahajajo na naslednji povezavi.
Odsek za razvoj podeželja in upravne zadeve MOL