Praznik Ljubljane
Ob 9. maju, prazniku Ljubljane, sta naziv častna meščanka in častni meščan Ljubljane prejela igralka Štefka Drolc in novinar ter publicist Jurij Gustinčič.
9. maj, mestni praznik, dan miru ter dan Evrope praznujemo v spomin na osvoboditev Ljubljane 9. maja 1945. Na Ljubljanskem gradu je ob tej priložnosti potekala slavnostna seja Mestnega sveta MOL, na kateri je župan Zoran Janković izročil listini o nazivu častnega meščana in častne meščanke ter nagrade in plakete mesta Ljubljana.
Štefka Drolc in Jurij Gustinčič - častna meščana Ljubljane
Mestna občina Ljubljana je naziv častna meščanka glavnega mesta Ljubljane véliki umetnici slovenskega gledališča in filma ter univerzitetni pedagoginji Štefki Drolc podelila
z globoko hvaležnostjo za vse izraze ljubezni, topline in pristno doživetega razumevanja življenja, kakršne nam na dolgoživi umetniški poti upodabljajo njene številne odrske in filmske junakinje od začetnih krhko milih ljubiteljskih vlog v Mariboru do vrhunskih opusov zrelih karakternih upodobitev v Stalnem slovenskem gledališču Trst, SNG Drami Ljubljana in eksperimentalnih gledališčih ter vseskozi tudi v slovenskem filmu, na nacionalni Televiziji in Radiu. Tako njeni igralski kolegi kot njeni študentje umetniške besede so bili ob njeni poklicni predanosti deležni globoke človeške bližine, ki tudi v njenem vseskozi naklonjenem občinstvu vselej znova drami pristna čustva in globoka notranja doživetja.
Legendarnemu novinarju in publicistu Juriju Gustinčiču je Mestna občina Ljubljana podelila naziv častni meščan glavnega mesta Ljubljane
kot izraz najglobljega spoštovanja do izjemnega opusa sporočil in pronicljivih komentarjev, ki jih svetovljanski erudit nepretrgoma snuje že več kot sedem desetletij in z njimi širi našo vednost in razumevanje družbenega in političnega dogajanja doma in po svetu. Ljubljana iskreno ceni novinarjevo visoko kulturo poročanja iz različnih krajev sveta, s katero je postavil slovenskemu časnikarskemu jeziku najvišja, domala nepresegljiva merila. V opusu Jurija Gustinčiča so zaobseženi vsestranski uvidi, premišljene analize in slikovite interpretacije dogajanja in razmer v Sloveniji, Evropi in svetu, ki jih edinstveno žlahtnijo avtorjeve bogate življenjske in poklicne izkušnje, njegova najširša kulturna izobrazba in razgledanost ter visoka profesionalna etika.
Nagrade in plakete mesta Ljubljana
Nagrade mesta Ljubljana so prejeli:
- Mirjana Borčić, filmska pedagoginja in publicistka
- Katjuša Popović, socialna aktivistka in publicistka (Društvo Ključ)
- Janez Čuček novinar, urednik, prevajalec in publicist
- Joco Žnidaršič, fotograf in urednik
Plakete mesta Ljubljana pa so prejeli:
- Ana Vehar, učiteljica in dolgoletna ravnateljica
- Društvo Ljubljanski oktet
- Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje
- Center za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič, Draga
- Ženski pevski zbor Kombinat
- Dijaški dom Ivana Cankarja
Pohod Pot ob žici
Mestni praznik smo obeležili tudi s 57. pohodom po Poti ob žici. Pohod so odprli otroci iz ljubljanskih vrtcev, ki so se na pot podali v četrtek, 9. maja, dan kasneje so se na pohod odpravili še osnovnošolci in dijaki. Vrhunec pohoda je bil v soboto, 11. maja 2013, ko so se na pohod, tokrat v spomladanskem dežju, podali rekreativci, tekači pa so tekli v trojkah. Pohoda se je letos udeležilo približno 25 tisoč ljudi, od tega je teklo 1563 trojk.
Na Poti ob žici ZA pravico do vode
Na tokratnem pohodu je sodeloval tudi Amnesty International Slovenije, ki je udeležence pohoda opozarjal na pravico do vode. Več kot 900 milijonov ljudi na svetu in okrog milijon prebivalcev v Evropi namreč nima dostopa do vode. Po mednarodnem pravu človekovih pravic mora biti dostop do vode zagotovljen vsem prebivalcem brez diskriminacije, tudi ne glede na status naselja ali bivališča, v katerem bivajo.