torek, 30. 9. 2014

Predčasno glasovanje na lokalnih volitvah 2014

Predčasno glasovanje za vse volivke in volivce, ki imajo stalno bivališče v Ljubljani (so vpisani v volilni imenik), poteka v torek, 30. septembra, v sredo, 1. oktobra, in četrtek, 2. oktobra 2014, v stavbi Kresije, Adamič Lundrovo nabrežje 2, I. nadstropje.

Volišče za predčasno glasovanje bo odprto:

  • torek, 30. 9. 2014, med 9.00 in 17.00 uro
  • sreda, 1. 10. 2014, med 9.00 in 17.00 uro
  • četrtek, 2. 10. 2014, med 9.00 in 19.00 uro

Volivke in volivce, ki se nameravajo udeležiti predčasnega glasovanja za lokalne volitve 2014, prosimo, da imajo s seboj osebni dokument, ki izkazuje njihovo identiteto, ter obvestilo o volišču, na katerem bi imeli pravico glasovati v nedeljo, 5. oktobra 2014.

Na lokalnih volitvah 2014 volimo župana oziroma županjo Ljubljane, 45-članski Mestni svet Mestne občine Ljubljana in člane oziroma članice svetov četrtnih skupnosti MOL. Več o kandidatkah in kandidatih si lahko preberete na naslednji povezavi spletnega mesta Mestne občine Ljubljane.

Glasovanje na domu

Po določbi 81. člena Zakona o lokalnih volitvah volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, kjer so vpisani v volilni imenik, lahko glasujejo pred volilnim odborom na svojem domu, če to sporočijo občinski volilni komisiji najkasneje tri dni pred dnem glasovanja.

Volivec, ki uveljavlja pravico glasovanja na domu, mora najpozneje 3 (tri) dni pred dnem glasovanja, to je do srede, 1. oktobra 2014, poslati Volilni komisiji Mestne občine Ljubljana zahtevek za ta način glasovanja.

V zahtevku navede svoje osebne podatke. Kolikor tega ne more storiti sam, lahko v njegovem imenu vloži zahtevek tudi družinski član, sosed ali druga oseba vredna zaupanja (navesti mora svoje osebne podatke in tudi identifikacijsko številko osebnega dokumenta).

Glasovanje na volišču za invalide

Po določbi prvega odstavka 79.a člena Zakona o volitvah v državni zbor je Volilna komisija Mestne občine Ljubljana določila volišča, ki so dostopna invalidom po posameznih četrtnih skupnostih. V kolikor volišče, na katerem je volivec vpisan v volilni imenik, ni dostopno invalidu (in je doslej moral na primer glasovati pred zgradbo), lahko invalid sporoči, da želi glasovati na volišču, ki je dostopno invalidu, znotraj četrtne skupnosti, v kateri je vpisan v volilni imenik .

Poleg tega je določila tudi posebno volišče, ki je dostopno invalidom in na katerem se lahko glasuje s posebno glasovalno napravo za slepe in slabovidne. Še vedno veljajo tudi določbe, da če volivec, zaradi telesne hibe ali zato ker je nepismen, ne bi mogel glasovati tako, kot je določeno v zakonu, lahko pripelje s seboj osebo, ki mu pomaga izpolniti oziroma oddati glasovnico.

Volivec, ki uveljavlja pravico glasovanja na volišču dostopnem invalidu, mora najpozneje 3 (tri) dni pred dnem glasovanja, to je do srede, 1. oktobra 2014, sporočiti Volilni komisiji Mestne občine Ljubljana svojo namero. V zahtevku mora navesti svoje osebne podatke. V kolikor tega ne more storiti sam, lahko v njegovem imenu vloži zahtevek tudi družinski član, sosed ali druga oseba vredna zaupanja (navesti mora svoje osebne podatke in identifikacijsko številko osebnega dokumenta).

Volilna komisija Mestne občine Ljubljana je v Sklepu o določitvi sedežev in območij volišč v Mestni občini Ljubljana za lokalne volitve župana, članov mestnega sveta in za volitve članov svetov četrtnih skupnosti določila, katera volišča so dostopna invalidom. Določila je tudi volišče dostopno invalidom v Informacijski pisarni MOL, Mačkova 1, kjer bo omogočeno tudi glasovanje s posebej prilagojeno glasovalno napravo za slepe in slabovidne.