ponedeljek, 14. 10. 2013

Predstavitev fundacije Fundació Pilar i Joan Miró a Mallorca

V galeriji Kresija bo v sredo, 16. oktobra 2013, ob 11. uri v okviru razstave Grafični ateljeji Joana Mirója potekala konferenca s predstavitvijo Mirójeve likovne dediščine in njegovega odnosa do grafike.

Joan Oliver Argelés bo predstavil fundacijo Fundació Pilar i Joan Miró a Mallorca in njene grafične ateljeje. Predstavljeni bodo primeri iz zbirke grafik in podrobnejši pregled štipendij in nagrad Pilar Juncosa. Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.

Fundació Pilar i Joan Miró je številnim umetnikom omogočila, da ustvarjajo v njenih ateljejih za globoki tisk, litografijo, sitotisk in keramiko, v zadnjih nekaj letih pa je odprla vrata tudi fotografiji, novim medijem in sistemom za digitalni tisk. Bolj tradicionalne umetniške ideje in drzne eksperimentalne raziskave lahko tu sobivajo v istem okviru. Cilj, za katerega si je vsa leta prizadevala fundacija, je natančno ravnovesje med spominom in inovacijo, torej med spoštovanjem do tradicionalnih tehnik in intenzivno željo po sodobnosti. To pa je tudi glavna usmeritev letošnjega 30. grafičnega bienala in spremljevalna razstava Grafični ateljeji Joana Mirója jo na zanimiv način dopolnjuje. Mednarodno sodelovanje s fundacijo predstavlja mlajše umetnike, ponuja pa tudi pregled celotnega ustvarjalnega postopka IX grafike iz serije Psi [Els gossos] Joana Mirója, in sicer model, matrica in poskusni odtis.

Na obisku bo tudi Elvira Camara, kuratorka razstave in direktorica fundacije, ki zagovarja, da je »cilj fundacije spodbujanje in širjenje umetniškega znanja v pomoč ustavljalnemu delu bodočih umetnikov, v tesnem in stalnem sodelovanju s prebivalstvom, ki bo presegalo običajno muzejsko shemo, z osrednjo in dinamično realnostjo, ki estetiko sodobne umetnosti razlaga na zares ključen način.«

Fundacija Fundació Pilar i Joan Miró a Mallorca je bila ustanovljena leta 1980, ko ji je Joan Miró podaril štiri studie in ateljeje, v katerih je deloval od leta 1956, da bi tako spodbudil delovanje prihodnje generacije umetnikov. Miró je želel, da bi se duh ustvarjanja in transgresije obdržal tudi po njegovi smrti, kar se je uresničilo v grafičnem ateljeju Son Boter, ki to željo ohranja in predstavlja odskočno desko za eksperimentiranje z najrazličnejšimi umetniškimi izrazi. Vsako leto v ateljejih mladi in že uveljavljeni umetniki razvijajo projekte, izmenjujejo ideje in si delijo umetniške izkušnje.