sreda, 23. 4. 2014

Prenovljena Knjižnica Šentvid

23. aprila 2014, na svetovni dan knjige, je svoja vrata odprla prenovljena Knjižnica Šentvid.

Prenova Knjižnice Šentvid - »Živimo v soglasju z naravo«

S prenovo knjižničnega prostora, oblikovanjem ustrezne knjižne zbirke in z naborom prireditev so v Knjižnici Šentvid začrtali koncept zelene knjižnice.
Splošna knjižnica ima namreč kot okno v svet znanja pomembno vlogo pri informiranju, izobraževanju in ozaveščanju prebivalcev o pomenu zaščite in ohranjanja naravnih virov. Ker prebivalci postajajo okoljsko vedno bolj zavedni, ima splošna knjižnica priložnost, da postane v svojem okolju primer okolju prijazne prakse in pomemben ponudnik okoljskega izobraževanja in ozaveščanja.

Zelena knjižnica se začne pri načrtovanju sonaravne stavbe, ki na eni strani zadovoljuje vse potrebe uporabnikov, hkrati pa ne ogroža zdravja in naravnih virov ter upošteva nacionalna in mednarodna priporočila pri izbiri gradbenih materialov.
Načrt prenove knjižnice izdelal arhitekt Miran Lasič, ki ima že dolgoletne izkušnje z opremljanjem knjižnic in pozna potrebe uporabnikov, zbirke in samega prostora. Načrt prenove je sledil idejnemu načrtu, pri prenovi so uporabili okolju prijazne materiale, arhitekt pa je za simbolno in barvno izhodišče vzel drevo, pri čemer rjava barva na oddelku za odrasle simbolizira drevesno deblo, korenine in vejevje, zeleni del na mladinskem oddelku pa nove zelene liste.

V knjižnici so v okviru prenove opremili tudi 3 računalniške postaje z novo IKT opremo za uporabnike, v teku pa je tudi razpis za dobavo, montažo in vzpostavitev sistema za upravljanje in varovanje knjižničnega gradiva na osnovi radio frekvenčne identifikacije (RFID), ki predvideva vzpostavitev dveh postaj za samopostrežno izposojo in vračanje gradiva (knjigomatov). Načrtovanju teh in delovanju celotnega sistema so namenili še prav posebno pozornost, saj je to prva knjižnica v okviru MKL, kjer vzpostavljajo ta sistem.

Knjižnica kot zelena učiteljica
Kot zelena učiteljica knjižnica na področju sobivanja z naravo, okoljskega ozaveščanja in poudarjanja pomena sonaravnega razvoja opravlja vse tradicionalne naloge sodobne, k uporabniku usmerjene knjižnice:
- posredovanje relevantnih informacij,
- svetovanje,
- vključevanje prebivalcev lokalne skupnosti v aktivnosti knjižnice,
- dejavnosti za odrasle in za otroke, ki so povezane z naravo in njenim ohranjanjem, npr: delavnice o ekološki pridelavi hrane.