sreda, 4. 3. 2015

Priznanja Civilne zaščite

Mestna občina Ljubljana je že štirinajstič podelila priznanja in plakete s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Nagrade Mestne občine Ljubljana področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami so izraz iskrene hvaležnosti do posameznikov in organizacij, ki s svojim delom, požrtvovalnostjo in znanjem nesebično in predano pomagajo meščankam in meščanom Ljubljane v trenutkih, ko to najbolj potrebujejo.

Zahvalno listino Mestne občine Ljubljana za leto 2014 je prejela Elza Majcen.

Elza Majcen je svojo profesionalno kariero zapisala področju zaščite, reševanja in pomoči. Kot vodja Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Izpostave Ljubljana, je vpeta v sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v ljubljanski regiji in vseskozi aktivno sodeluje z vsemi lokalnimi skupnostmi. Sodelovanje Izpostave Ljubljana z Mestno občino Ljubljana je dobro, korektno in v primeru naravnih in drugih nesreč tudi zelo učinkovito. Elza Majcen ima veliko razumevanje za potrebe lokalnih skupnosti, kadarkoli potrebujejo pomoč v opremi in tehniki, in ima posluh za ljudi, ki so jih prizadele naravne in druge nesreče. Vedno ponudi pomoč, povpraša kakšne so razmere in išče informacije, kako lahko pomaga ublažiti ali omejiti posledice nesreče. Preprosto ni tiste vrste človek, ki čaka, da ga lokalna skupnost zaprosi za pomoč!

Zahvalno listine Mestne občine Ljubljana za leto 2014 je prejelo Prostovoljno gasilsko društvo Trnovo.

Prostovoljno gasilsko društvo Trnovo je v letu 2014 praznovalo 60-letnico delovanja. Društvo pogodbeno opravlja dela in operativne naloge iz sistema zaščite in reševanje v sklopu Javne gasilske službe. Čeprav je Prostovoljno gasilsko društvo Trnovo eno mlajših društev, to delo opravljajo izjemno resno in zavzeto. Njihovo predano in učinkovito delo v korist občanom Trnovega in Ljubljane je bilo prikazano na Krakovskem nasipu, na fotografski razstavi »60 prostovoljnih«. Na ogled so bile fotografije intervencij in gasilskih vaj s poudarkom na primerjavi sodobnih intervencij z intervencijami iz preteklosti, razlike v opremljenosti gasilcev in gasilskih vozil, razlika med preteklimi in sodobnimi veselicami, razviden pa je bil tudi razvoj Trnovega skozi drugo polovico 20. stoletja vse do danes. Listino prejmejo za posebne zasluge na področju promocije gasilstva in ohranjanja gasilske zgodovine.

Zahvalno listine Mestne občine Ljubljana za leto 2014 je prejela Bojanka Genorio.

Bojanka Genorio opravlja delo direktorice Doma starejših občanov Fužine ne le kot svoj poklic ampak kot svoje poslanstvo. To ne dokazuje le sleherni dan ob rednih, dnevnih problemih, ampak tudi ob naravnih nesrečah z velikimi posledicami. Tako je gospa Bojanka Genorio priskočila na pomoč štabu za civilno zaščito Mestne občine Ljubljana pri reševanju težko pokretnih oseb in oseb s posebnimi potrebami in zagotavljanju njihove začasne nastanitve in oskrbe, tako leta 2010, kot tudi v lanskem letu.

Plaketo Mestne občine Ljubljana za dolgoletno in uspešno delo pri razvijanju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in pri krepitvi organiziranosti, usposobljenosti in pripravljenosti sil za zaščito, reševanje in pomoč je prejelo Društvo vodnikov reševalnih psov Slovenije.

Danes si brez Društva reševalnih psov Slovenije, ki je bilo ustanovljeno leta 1994, ne moremo predstavljati iskanja pogrešanih ter reševanja zasutih v ruševinah in plazovih. Trenutno v njihovih vrstah deluje in se šola več kot 50 vodnikov in psov. Dve do tri leta trdnega dela čaka vsakega vodnika in njegova psa, nato pa vsako leto preizkusi in izpiti, ki se jih oboji veselijo. Izkušnje, visoko strokovno in izredno specialno znanje dokazujejo z vključenostjo v reševalne akcije v domačem in mednarodnem okolju kot so porušitev Kolizeja, dela objekta na Roški cesti, potres v Turčiji, Egiptu, nešteto iskanj izgubljenih ali pogrešanih oseb. Vpetost v mednarodno okolje dokazujejo tudi s soorganizacijo Mednarodne vaje vodnikov reševalnih psov, ki bo v letošnjem letu že šestnajsta po vrsti. Dober vodnik reševalnega psa v reševalni akciji ocenjuje in predvideva nevarnosti, za uspeh pa sta potrebna močna volja in zaupanje, da bo pes sam, kljub nešteto motečim dejavnikom opravil svoje delo – našel pogrešano osebo. In to vodnikom Društva reševalnih psov Slovenije in njihovim štirinožnim pomočnikom nedvomno uspeva tako na vajah kot v resničnih reševalnih akcijah.