petek, 28. 2. 2014

Priznanja Civilne zaščite

V Mestnem muzeju Ljubljana so 28. februarja 2014 podelili priznanja MOL na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, s katerimi se zahvalimo tistim, ki pomagajo v nesrečah - takrat, ko ljudje najbolj potrebujejo pomoč.

Plakete in zahvalne listine s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami Mestna občina Ljubljana podeljuje že trinajsto leto, z njimi pa na simboličen način izrazi hvaležnost in pozornost do posameznikov oziroma organizacij, ki s svojim delom, požrtvovalnostjo, znanjem in nesebičnostjo pomagajo meščankam in meščanom Mestne občine Ljubljana v nesrečah – takrat ko ljudje najbolj potrebujejo pomoč.

Plakete so prejeli

Anita Caruso: Anita Caruso je bila v svoji dolgoletni karieri na Rdečem križu Slovenije ves čas tudi pripadnica civilne zaščite tako poklicno kot tudi prostovoljka. Skrb za ljudi, sočutje, humanost in prostovoljstvo so vrednote, ki jih živela in izkazovala predvsem z dejanji in ne le z besedami. Odlikujeta jo požrtvovalnost in odločnost, s katero je vedno zagovarjala načelo, da je zanjo največja vrednota skrb za soljudi. Njen občutek za odgovornost za dobrobit skupnosti, s katero in v kateri je živela in delala je bila in je zgled vsem, ki so imeli srečo, da so bili njeni sodelavci in so še vedno njeni prijatelji.
Spoštovanja vredna je bila njena odločnost in vnema, s katero je ščitila in se borila za pravice delavcev in tistih, najšibkejših in socialno najbolj ogroženih. Njena pripravljenost pomagati je bila mnogokrat že skoraj na robu racionalnega. Nikoli ni v ospredje postavljala sebe in svojih potreb. Vedno je zagovarjala načela pravičnosti, solidarnosti in tovarištva. Svoje profesionalno delo je obogatila s srčnostjo in predanostjo temeljnim načelom Rdečega križa in načelom humanitarnega dela.
Vedno je bila tam, kjer so jo potrebovali ljudje v stiski. Vedno se je odzvala na klic na pomoč. Vedno je udejanjala in poosebljala vrednote solidarnosti.

Predlagatelj: Rdeči križ Slovenije – Območno združenje Ljubljana

Drago Omahen: Delo gasilca je pri Dragu Omahnu enako njegovemu osebnemu poslanstvu. Z močjo volje in bogatega znanja, ki ga je pridobil s strokovnim usposabljanjem in nenehnim izpopolnjevanjem pridobljenega znanja je bistveno prispeval k realizaciji koncepta javne gasilske službe v Mestni občini Ljubljana, kot sestavnega dela zaščite in reševanja v občini. Uveljavljanje danes delujočega koncepta javne gasilske službe je pričel s posamičnimi skupnimi strokovnimi vajami in prenosom strokovnih vsebin in znanja najprej s Prostovoljno gasilsko društvo Trnovo. V to dejavnost je vključil tudi svoje ožje sodelavce in člane Prostovoljnega gasilskega društva Trnovo in kmalu je to postalo redna praksa v Gasilski brigadi Ljubljana. Tako tudi ni bilo daleč do uveljavitve današnjega delujočega koncepta Javne Gasilske službe kot nosilne službe v okviru sistema zaščite in reševanja Mestne občine Ljubljana.
V letih med 2004 do 2005 je eno leto sodeloval v slovenski mirovni misiji ISAF v Afganistanu na letališču v Kabulu. Na tej misiji je opravljal zahtevno delo koordinatorja gasilske preventivne dejavnosti za vojaški del kampa.
Njegova vsestranska zavzetost in interesno področje je tudi heraldika (grboslovje) in veksikologija (veda o zastavah). Prav iz tega področja delovanja so nastali predlogi in izdelki, katere avtor ali soavtor je Drago Omahen: znak poklicnega gasilca, znak združenja slovenskih poklicnih gasilcev, čini in oznake poklicnih gasilcev in gasilcem Gasilske brigade Ljubljana najljubša, celostna podoba svečane uniforme.

Predlagatelj: Gasilska Brigada Ljubljana

Zahvalne listine so prejeli

Ana Jager: Ana Jager se je tistega dne v mesecu marcu kot vsak dan pozno popoldan vračala domov iz Lipoglava, ko je na poti opazila vozilo prevrnjeno v potok Reka. V njem je opazila voznika, ki je obvisel z glavo v vodi. Brez oklevanja in ne da bi pomislila na svojo varnost, se je podala v mrzlo vodo potoka. S svojim požrtvovalnim in pogumnim posredovanjem je rešila človeško življenje, življenje moža, očeta in dedka. Njeno dejanje je vzbudilo spoštovanje in hvaležnost, ne samo družine rešenega, ampak tudi vseh krajanov naselja Lipoglav.

Predlagatelj: Poveljnik prostovoljnega gasilskega društva Lipoglav Alojz Levičnik

Viktor Kosec: Viktor Kosec je član Prostovoljnega gasilskega društva Rašica, društva, ki deluje na severozahodnem hribovitem delu Mestne občine Ljubljana. Še pred 26. rojstnim dnem je prevzel funkcijo poveljnika in se soočil s kadrovskimi in organizacijskimi težavami: izseljevanjem mladih domačinov, pomanjkanjem motivacije za delo v prostovoljnem gasilskem društvu. Z malimi koraki, doseženimi manjšimi uspehi, izkazano skrbjo za varnost kraja je dosegel vključevanje odraščajoče mladine, usposabljanje le teh za operativno delo. Z aktivnim vključevanjem operativne enote v gašenje in reševanje na požarnem območju društva, sektorja, je uspel, ustvariti malo a sposobno jedro operativne enote, s katero se je vključeval in jo vodil gašenje in reševanje v Železnikih, na Krasu, na področju Mestne občine Ljubljana v času katastrofalnih poplav.
V obdobju žledu, ki je februarja 2014 oklenil velik del Slovenije, je tudi vas Rašica ostala brez elektrike. Z velikim osebnim angažiranjem je poskrbel, v sodelovanju z Oddelkom za zaščito, reševanje in civilno obrambo, za nujno, vendar komaj zadostno oskrbo, po zagotovitvi zmogljivejšega agregata pa je pomagal pri premiku manjšega 60 kW agregata na področje Janč in Ravnega Brda. Nalogo sta opravljala skupaj s tov. Dušanom Brajerjem iz Prostovoljnega gasilskega društva Bizovik. Na cesti proti Ravnemu Brdu se je odlomil poledenel vrh bukve in hudo poškodoval tovariša Viktorja.
V dnevih, ki jih je preživel v bolnici, kljub skrbi za družino in eksistenco, v njegovih besedah in dejanjih ni bilo slabe volje, zagrenjenosti, zgolj optimizem, načrtovanje, sprejemanje tveganj, ki jih naloge zaščite in reševanja prinašajo s seboj, pa se jih vsi včasih premalo zavedamo.

Predlagatelj: Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo MOL

Elektro Ljubljana: Elektru Ljubljana oziroma zaposlenim v njem in njihovih distribucijskih enotah Ljubljana Mesto in Ljubljana okolica podeljujemo Zahvalno listino za požrtvovalno in učinkovito delo pri odpravljanju katastrofalnega stanja na električnem omrežju zaradi žledu. V kritičnih dneh je bilo opravljenih 130 intervencij v 8040 urah dela pri katerih je sodelovalo 95 zaposlenih. Ti podatki o opravljenem delu v omenjenem časovnem okviru že sami po sebi govorijo o obsegu intervencij, ki so jih delavci na terenu opravljali v zelo težkih in življenju nevarnih okoliščinah. Njihovo požrtvovalno delo, ki so ga opravljali tako rekoč noč in dan je omogočilo, da so prizadetim občankam in občanom Mestne občine Ljubljana kar se le da hitro olajšali tegobe, ki jim povzročila vremenska ujma.

Predlagatelj: Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo MOL