Priznanja Civilne zaščite
V Mestnem muzeju Ljubljana so 2. marca 2016, ob svetovnem dnevu Civilne zaščite, podelili priznanja Mestne občine Ljubljana s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Priznanja Mestne občine Ljubljana s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami so izraz iskrene hvaležnosti do posameznikov in organizacij, ki s svojim delom, požrtvovalnostjo in znanjem nesebično in predano pomagajo meščankam in meščanom Ljubljane v trenutkih, ko to najbolj potrebujejo.
Zahvalna listina je priznanje posameznikom, skupinam in pravnim osebam za posebne zasluge in izjemne dosežke pri delu na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v preteklem letu oziroma krajšem časovnem obdobju.
Letos so zahvalne listine prejeli:
Robert Blatnik, ki je kot predstavnik Policijske uprave Ljubljana vrsto let sodeloval v aktivnostih štaba civilne zaščite Mestne občine Ljubljana. Pomagal je pri koordiniranju dela med poplavami 2010, ob nesreči z večjim številom poškodovanih na avtocesti v bližini Grosuplja leta 2011, ob balonarski nesreči leta 2012 in še bi lahko naštevali.
Robert Blatnik je v vseh teh letih aktivnega dela v štabu civilne zaščite Mestne občine Ljubljana vselej pokazal pripravljenost pomagati, četudi ni šlo vedno izključno za njegovo delovno področje. Pri svojem delu je pokazal veliko mero strokovnosti, humanitarnosti, tovarištva in sposobnosti timskega dela. V svoje delo je vnašal osebno noto, vedno smo videli njegovo predanost delu, ki ni bila le poklicna, ampak tudi osebna, kot nekaj, v kar verjame in za kar je pripravljen žrtvovati tudi svoj prosti čas.
Peter Rink, ki že vrsto let deluje v taborniški ekipi prve in nujne medicinske pomoči Mestne zveze tabornikov. Kot vodja ekipe skrbi za redna srečanja in usposabljanja. S svojim pozitivnim odnosom do dela zna motivirati ostale člane ekipe.
V začetku novembra je Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne občine Ljubljana ponudil pomoč Nastanitvenemu centru Vrhnika, z namenom razbremenitve vrhniških prostovoljcev. Peter Rink se je nemudoma odzval in v Nastanitvenem centru Vrhnika pomagal vsakokrat, ko so bile ljubljanske ekipe prostovoljcev zadolžene za pomoč in podporo.
Peter Rink je sprva skrbel za pozivanje, koordiniranje, prevoz in vodenje taborniške ekipe ter stalno skrbel za stik z dežurnim Oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne občine Ljubljana. Prevzel je zahtevno nalogo sprejema in razmestitve migrantov po sobah Nastanitvenega centra Vrhnika.
Na podlagi izkušnje prvega dne je sistem sprejema in razmestitve bistveno izboljšal in pripravil pripomočke ter navodila, kako ju izvajati.
Z njegovim rešitvami se je skrajšal čas namestitve in oskrbe do 1100 migrantov. Svoje izkušnje in rešitve je prenašal tudi na druge člane, predvsem pa na lokalne prostovoljce in pogodbene delavce, ki so prevzemali naloge za njim. Skrbel je tudi za ostale prostovoljce, jih spodbujal ter usmerjal. V kritičnih trenutkih je znal prevzeti pobudo in vodenje vseh sodelujočih ekip, da se je proces nastanitve lahko odvijal tekoče in brez zapletov.
Peter Rink je kot prostovoljec izpeljal naloge na profesionalni ravni. Izkazal se je s svojo nenehno pripravljenostjo, jasnim vodenjem ekip, resnostjo in vestnostjo, ki so presegale običajne naloge prostovoljca pri sprejemu migrantov. Njegove rešitve so bistveno pripomogle k hitrejšemu in učinkovitejšemu delu.
Branko Rantaša, ki opravlja naloge policijskega inšpektorja v Sektorju uniformirane policije Policijske uprave Ljubljana. Je dolgoletni član štaba civilne zaščite za Ljubljansko regijo in se aktivno vključuje v delo pri vseh fazah delovanja služb, ki skrbijo za varovanje življenj in premoženja v primerih naravnih in drugih nesreč.
Pri svojem delu aktivno sodeluje s štabom civilne zaščite Mestne občine Ljubljana, Oddelkom za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne občine Ljubljana ter drugimi organizacijami in društvi, ki sodelujejo v sistemu zaščite in reševanja na območju Mestne občine Ljubljana. Od leta 2007 je s svojim delom bistveno pripomogel k učinkovitemu in usklajenemu delovanju sil zaščite in reševanja v sodelovanju s policijo pri posredovanjih v vseh primerih naravnih in drugih nesreč na območju Mestne občine Ljubljana.
Aktivno je sodeloval v operativnem in organizacijskem delu pri vseh večjih naravnih in drugih nesrečah, ki so se zgodile na območju Policijske uprave Ljubljana. Tako se je vključil v odpravljanje posledic večjih prometnih nesreč, sodeloval je tudi pri analizi balonarske nesreče na Ljubljanskem Barju. Organiziral je delo in sodelovanje z drugimi službami zaščite in reševanja policistov Policijske uprave Ljubljana pri poplavah in odpravljanju posledic žleda leta 2014.
Branko Rantaša se aktivno udeležuje vaj in projektov civilne zaščite na lokalni, regijski in državni ravni ter vaj, ki jih organizirajo različne organizacije tako v vlogi udeleženca, kot tudi opazovalca ali ocenjevalca vaj.
Od začetka begunske problematike sodeluje s štabom civilne zaščite za Ljubljansko regijo in štabom civilne zaščite Mestne občine Ljubljana, kjer je dejavno vključen v načrtovanje operativnega dela pri namestitvenih kapacitetah na območju Mestne občine Ljubljana.
Plaketa je priznanje posameznikom, skupinam in pravnim osebam za dolgoletno in uspešno delo pri razvijanju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in pri krepitvi organiziranosti, usposobljenosti in pripravljenosti sil za zaščito, reševanje in pomoč.
Letos jo je prejel Radioklub Ljubljana, ki že vrsto let uspešno sodeluje z Oddelkom za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne občine Ljubljana na področju vzpostavljanja komunikacij v izrednih razmerah in svojo enoto za zveze omogoča zanesljivo povezavo ekip na različnih lokacijah.
Člani radiokluba Ljubljana skupaj z enotami za zveze sektorskih štabov in štaba za civilno zaščito Mestne občine Ljubljana izvajajo potrebna izobraževanja in usposabljanja, vse z namenom razvijanja boljše organiziranosti in delovanja vseh vrst komunikacij v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami Mestne občine Ljubljana.
V letošnjem letu radioklub Ljubljana praznuje 70. obletnico obstoja. Velja za največji radioklub v Ljubljani in enega največjih v Sloveniji, njegovi člani pa so aktivni na vseh področjih radioamaterskega delovanja. Članstvo radiokluba Ljubljana je izredno visoko izobraženo saj več kot polovica članstva dosega in presega stopnjo inženirja.