sreda, 21. 1. 2015

Prva Knjižnica REČI v Ljubljani

V Domu skupnosti Savsko naselje je svoja vrata odprla prva slovenska Knjižnica REČI, v kateri namesto knjig izposojajo najrazličnejše predmete.

Knjižnica REČI je podobna navadni knjižnici, le da namesto knjig izposoja najrazličnejše uporabne predmete: od športnih rekvizitov in predmetov za prosti čas do gospodinjskih aparatov ter orodij za domača popravila.
Ker se z izposojo izognemo nenehnemu nakupovanju novih reči, ki jih nato uporabljamo le občasno, knjižnica omogoča prihranek denarja – pa tudi prostora. Doma namreč ni več potrebno hraniti kupa reči, ki jih uporabljamo le nekajkrat letno.
Knjižnica REČI je tudi ‘zelena’, saj zmanjšuje porabo naravnih virov: s souporabo reči med drugim zmanjšujemo potrebo po njihovi množični proizvodnji.

Prav ideje skupnosti, sodelovanja in souporabe so bistvene pri vzpostavitvi nove knjižnice in predstavljajo temelj tkanju novih vezi na ravni Savskega naselja in širše.

Ideja vzpostavitve Knjižnice REČI se je porodila pomladi 2014, ko so strokovnjakinje za razvoj javnega prostora iz prostoRoža iskale primerne vsebine za oživitev Doma skupnosti v Savskem naselju ter koncept, ki bi k uporabi in soustvarjanju vsebin pritegnil prebivalce soseske. S svojimi izkušnjami s področja raziskovanja in implementacije različnih vidikov souporabe (coworking, crowdfunding, itd.) jim je na pomoč priskočila iniciativa Slovenia Coworking, s katero so po principu od spodaj navzgor združili moči s ciljem, da kulturo souporabe ponesejo na raven delujoče storitve.

Projekt Knjižnice REČI se je nato razvil v partnerstvu z Regionalno razvojno agencijo Ljubljanske urbane regije in njenim Regionalnim centrom kreativne ekonomije, ki sta razvoj podprla s finančnimi viri za vzpostavitev knjižnice, skrbela za koordinacijo projekta in vsebinsko sodelovala v procesu razvoja knjižnice. Prostor za delovanje Knjižnice REČI pa je zagotovila Mestna občina Ljubljana, ki je omogočila souporabo in prilagoditev prostora v Domu skupnosti.