torek, 13. 4. 2010

Prvi vzorčni vrtički

Ljubljančani dobili prve vzorčne vrtičke, kar je pomemben korak k zeleni, urejeni in okolju prijazni prestolnici.

Mestna občina Ljubljana je v torek, 13. aprila 2010, podpisala prevzemne pogodbe za oddajo vrtičkov v najem z izbranimi najemniki vrtičkov v Štepanji vasi in Dravljah, ki v skupni površini merijo skoraj 5500 kvadratnih metrov.

Ob slavnostnem dogodku s simbolično predajo 47 vrtičkov v Dravljah in 14 vrtičkov v Štepanji vasi je župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković poudaril pomen dolgoročne ureditve vrtičkarske politike, ozelenitve prestolnice in skrbi za kakovostnejše življenje ter ob tem vrtičkarjem zaželel veliko prijetnih trenutkov pri vrtnarjenju in uživanju plodov svojega dela.

Z vzorčnimi vrtički je Mestna občina naredila nov korak k dolgoročni in okolju prijazni ureditvi prestolnice z zelenimi površinami in tako tudi simbolično podprla gibanje za promocijo vrtnarjenja »Svet, ki raste z nami« ter postavila pomemben mejnik k naraščajoči potrebi po zelenem, zdravem in urejenem okolju, v katerem živimo. Na slavnostnem dogodku je sodelovala tudi Semenarna Ljubljana, ki razvija projekt gibanja za promocijo vrtnarjenja Svet, ki raste z vami. Najemnikom je Semenarna Ljubljana podarila vrtičkarski paket s semeni, okoljsko sprejemljivimi sredstvi za nego rastlin in prvimi nasveti za vrtnarjenje.

Mestna občina Ljubljana sledi trendu večjih evropskih mest in si prizadeva za novo vrtičkarsko politiko in ureditev izvajanja dejavnosti vrtnarjenja v prestolnici. Po novih načrtih in novih določilih bodo vrtičkarska naselja, po vzoru Štepanje vasi in Dravelj, veliko bolj urejena. Vzorčni vrtički v Štepanji vasi in Dravljah imajo enotno funkcionalno in oblikovno zasnovo, enotno ograjo, urejeno parkirišče in način ravnanja z odpadki, oskrbo z vodo in urejene sanitarije. Opremljeni so z lesenimi lopami ali zaboji za shranjevanje orodja in otroškim igriščem za potrebe območja. Za vzorčne vrtičke v Štepanji vasi in Dravljah je bilo veliko zanimanja, med 175 oddanimi vlogami je Mestna občina Ljubljana izbrala 61 najemnikov novih vrtičkov. Prednost so imeli prosilci, starejši od 60 let, in tisti, katerih dohodki gospodinjstva ne presegajo določenega deleža neto plače.

Na dogodku je kot podpornica projekta sodelovala tudi Semenarna Ljubljana, njen direktor Anton Prašnikar pa je ob predaji pogodb najemnikom izpostavil: »V Semenarni Ljubljana kot podjetju z več kot stoletno tradicijo proizvodnje semen smo se zavedli naraščajoče potrebe po dvigu kakovosti življenja in tako začeli razvijati gibanje za promocijo vrtnarjenja Svet, ki raste z nami, ki postaja vseslovensko gibanje in si prizadeva za povečanje lastne pridelave zdrave hrane in kakovostno preživljanje prostega časa v urejenem in zelenem okolju. Da smo pripravljeni narediti vedno več za boljšo kakovost bivanja, dokazuje v svetu vse bolj priljubljen trend vrtnarjenja na vseh razpoložljivih površinah. Zato smo se odločili, da bomo projekt ureditve vrtičkov v Mestni občini Ljubljana podprli in tudi mesečno organizirali izobraževanja za najemnike vrtičkov, kjer jim bo svetoval Semenarnin strokovnjak s področja agronomije s poudarkom na ekološki pridelavi hrane.«

Semenarna Ljubljana je prve najemnike urejenih ljubljanskih vrtičkov razveselila s priročnim in koristnim darilom s prvimi nasveti, semeni in okoljsko sprejemljivimi sredstvi za nego rastlin. S to potezo je Semenarna Ljubljana podprla MOL in urejanje vrtičkov v Ljubljani, s skupnim ciljem spodbujanja ozelenitve urbane okolice, pridelovanja zdrave hrane in višje kakovosti življenja.