četrtek, 22. 5. 2014

Ragip Zarakolu v LGL

Ragip Zarakolu, ugleden pisatelj, založnik in borec za človekove pravice bo v petek, 23. maja 2014, ob 16.30 na Velikem odru Lutkovnega gledališča Ljubljana spregovoril o svojem dolgoletnem boju za človekove pravice in svobodo izražanja v Turčiji in drugod po svetu.

Kaj ga je v življenju gnalo? Ali je bil boj vreden truda? Kakšen je njegov pogled na možnost, da bi njegova dežela, regija, – celo svet? – postala svobodnejša in bolj odprta.

Predavanje bo potekalo v angleščini v okviru spremljevalnih dogodkov generalne skupščine ICORN - Mreže mest zatočišč za preganjane pisatelje, ki poteka v Ljubljani od 21. do 24. maja 2014.

Predavanje je odprto za javnost, zato vas vljudno vabimo, da se ga udeležite ter povabite svoje prijatelje in znance.

Omejeno število brezplačnih vstopnic je na voljo pri blagajni Lutkovnega gledališča Ljubljana, Krekov trg 2, od 9. do 19. ure.

Več o avtorju:
Kot direktor in lastnik založbe Belge je bil Ragip Zarakolu vse življenje izpostavljen pritiskom turških oblasti. Leta 1968 je diplomiral in začel pisati za različne časopise (npr. Ant in Yeni Ufuklar), ki so obravnavali vprašanja socialne pravičnosti v Turčiji. Leta 1971 je oblast prevzela vojska ter začela zatirati pisatelje, ki jih je označevala za subverzivne. Ragip je bil obsojen na tri leta zapora, a kljub temu ni opustil svojih prizadevanj za svobodo misli ter se je boril za “spoštovanje različnega mišljenja in kulture po vsej Turčiji”. Zaradi kritike vojaškega režima v Turčiji so njegova dela vedno znova prepovedovali, zato je začel opozarjati na kršenje človekovih pravic v Južni Ameriki in drugod po svetu.
Leta 1977 je Zarakolu s svojo ženo Ayse Nur ustanovil založbo Belge, ki se je od vsega začetka spopadala s cenzuro. Izdaje njune založbe niso pritegnile samo jeze turških oblasti. Na Ragipovo pisarno je leta 1995 skrajna desničarska skupina vrgla bombo, zaradi česar se je moral preseliti v kletne prostore. Kljub ženini smrti l. 2002 je Ragip nadaljeval s svojim delom in s kritiko kršitev človekovih pravic po svetu in predvsem v njegovi rodni Turčiji.
Ragipa so 28. oktobra 2011 aretirali skupaj s še 40 osebami. Turške oblasti so v dveletnem zatiranju aretirale več kot 1000 izobražencev, pisateljev, založnikov in zagovornikov njihovih pravic, ki so se posvečali vprašanjem Kurdov. Zarakolujev sin Deniz, ki je urednik pri založbi Belgi ter doktorski študent na Univerzi Bilgi v Istanbulu, je bil aretiran le nekaj tednov prej, 7. oktobra.
Na podlagi turških protiterorističnih zakonov so Ragipa in še 193 drugih oseb19. marca 2012 uradno obtožili zaradi “pomoči in spodbujanja ilegalne organizacije”, za kar je zagrožena zaporna kazen do 15 let. 10. aprila 2012 je bil izpuščen do sojenja.
Od decembra 2013 je gostujoči ICORN pisatelj v Sigtuni na Švedskem.