četrtek, 24. 2. 2011

Ravnanje z odpadki

JP Snaga je v letošnjem letu uvedlo dve pomembni novosti na področju ravnanja z odpadki.

Javno podjetje Snaga je v letu 2011 na področju ravnanja z odpadki uvedlo sortiranje kosovnih odpadkov in premično zbiralnico nevarnih odpadkov.

Snaga pričakuje, da bo s prvo pridobitvijo lahko 50 odstotkov kosovnih odpadkov namenila reciklaži in s tem zmanjšala njihovo odlaganje.

Z novo premično zbiralnico nevarnih odpadkov pa bo poleg nevarnih odpadkov zbirala tudi drobno (manjšo) odpadno električno in elektronsko opremo, ki predstavlja vedno večji delež odpadkov v gospodinjstvih.

 

Premična zbiralnica

Premična zbiralnica oziroma zabojnik za ločeno zbiranje nevarnih odpadkov je enota, v kateri se bo zbiralo nevarne odpadke iz gospodinjstev ter manjšo odpadno električno in elektronsko opremo kot so gospodinjski aparati, telefoni, avdio in TV sprejemniki ter računalniška oprema, ki ne presegajo velikosti sesalca (izključeni so veliki kosi kot je bela tehnika).

Specifikacije investicije:

- krajše ime: premična zbiralnica za NGO in OEEO
- prostornina zbiralnice: 30 m2
- vrednost investicije: 140.000,00 € 

Premična zbiralnica je zamenjava dosedanje zbiralnice, s katero so v Snagi zbirali nevarne odpadke iz gospodinjstev. Nova zasnova in oblika omogočata uporabo na različnih mestih ter hkrati zagotavljata maksimalno okoljsko varnost. Vgrajeni elementi so zaščiteni pred prevrnitvijo, poleg tega pa se v njenem dnu nahajajo prekatni prostori, ki preprečujejo morebitno razlitje med prevozom.

Premična zbiralnica skupaj z dvema vrtljivima predalnikoma zavzema 30 kvadratnih metrov prostora, pri tem pa uporabnikom ponuja več namenskih prostorov za odlaganje odpadkov, kot so motorna in jedilna olja, čistilna sredstva, barve, laki, topila, baterije, akumulatorji, zdravila, pesticidi, kartuše/tonerji, žarnice, monitorji, računalniški pripomočki, mali kuhinjski aparati, električna orodja, plinske sijalke, elektronski mediji, odsluženi telefoni, električne igrače …

Premična zbiralnica je razdeljena na tri dele, in sicer na del, kjer se zbirajo nevarni odpadki iz gospodinjstev, del za zbiranje manjših kosov odpadne električne in elektronske opreme (mali gospodinjski aparati, telefoni, avdio in TV sprejemniki, računalniška oprema, ki ne presegajo velikosti sesalca) ter pet kvadratnih metrov velik priročni prostor, kjer je moč pritrditi zabojnike ali kovinske kadi oziroma ga uporabiti kot prostor, primeren za začasno skladiščenje zbranih odpadkov. Velikih kosovnih odpadkov kot so bela tehnika pa zbiralnica ne bo sprejemala.

Pri samem postopku prevzemanja bo občanom ves čas v pomoč strokovno usposobljen operater, ki bo po uspešno opravljenem postopku izdal potrdilo o količini in vrsti oddanih odpadkov. To pa mu omogoča uporabniški sistem, integriran multimedijski informacijski sistem, ki je namenjen pridobivanju, preverjanju ter prenašanju podatkov. Delovanje celote torej bazira na identifikaciji uporabnikov, določanju teže oddanih materialov ali števila kosov ter beleženju informacij o poteku odlaganja.

Urnik in lokacije zbiranja so objavljane na www.snaga.si in v brošuri, ki jo bodo prejela vsa gospodinjstva.

Sortirnica kosovnih odpadkov

Specifikacije investicije:

- površina sortirnice: - asfaltna površina 48 x 47 m = 2256 m2
- pokrita površina 35 x 21 m = 735 m2
- vrednost investicije: 170.000,00 €
- projektant: CAR – POTISEK ARHITEKTI d. o. o., Ob železnici 18, 1000 Ljubljana

Kosovni odpadki so odpadki, ki jih zaradi velikosti ne oddajamo v posodah za komunalne odpadke (na primer vzmetnice, otroški vozički, pohištvo, preproge, talne obloge in dokler se ne postavijo ustrezni zbirni centri tudi večji kosi embalaže kot so sodi, ročke ter odpadna električna in elektronska oprema), zavzamejo pa ogromno prostora. Za odlaganje kosovnih odpadkov imamo na razpolago tri možnosti – oddaja v zbirnem centru Barje, redni odvoz in odvoz po naročilu. Z namenom, da se na odlagališčih zmanjša količina odloženih kosovnih odpadkov, pa je javno podjetje Snaga zgradilo sortirnico kosovnih odpadkov.

Za ustrezno sortiranje kosovnih odpadkov je pomemben predvsem velik urejen prostor, kjer se lahko izločijo veliki kosi odpadkov, zato je Snaga na Cesti dveh cesarjev (avtopark Snage) uredila asfaltiran plato z nadstrešnico za sortiranje kosovnih odpadkov. Celoten objekt deluje kot enoten sistem, pri čemer bo nadstrešnica služila za prekritje razkladalnega dela in zabojnikov. Sortirane frakcije se bodo skladiščile v sedem, petnajst in trideset kubičnih zabojnikih in odvažale različnim prevzemnikom (ti jih predelajo v uporabne surovine), preostanek odpadkov, ki ga ni moč reciklirati, pa se bo odvažal na odlagališče.

Na vzhodni strani objekta je predviden glavni uvoz in izvoz na obravnavano območje, bo pa vhod namenjen le tovornim vozilom. Kontrola vhoda se bo izvajala preko obstoječega objekta v neposredni bližini. Vzhodna stran je predvidena za dovoz nesortiranih kosovnih odpadkov, zahodna pa za odvoz zabojnikov s sortiranimi odpadki. Celotno območje je asfaltirano in v nočnem času razsvetljeno s cestnimi svetilkami. Vsi odtoki meteornih vod so opremljeni z lovilci olj.

V Snagi predvidevajo, da bodo s sortirnico na leto sortirali približno 9.000 ton kosovnih odpadkov. S sortiranjem bodo kosovne in njim podobne odpadke lažje pripravili na recikliranje. Kosovni odpadki bodo sortirani na naslednje frakcije:

  • oblazinjeno pohištvo
  • posteljni vložki
  • les in leseni ostanki
  • kovine
  • plastična folija
  • karton
  • mešana plastika
  • odpadna električna in elektronska oprema
  • in drugi odpadki

Sortiranje bo potekalo ročno in mehansko (s tovornim vozilom s hidravličnim dvigalom, viličarjem, pozneje z manjšim bagrom z grabilcem). Sortirnica bo zaposlovala enega delovodjo in deset delavcev.

JP Snaga, d.o.o.