sreda, 14. 4. 2010

Razstava Gustava Januša

Od torka, 13.4.2010, je v Palaciju na Ljubljanskem gradu na ogled razstava slikarja Gustava Januša.

Razstava slikarja in pesnika Gustava Januša iz avstrijske Koroške je uvod v prireditve 8. Koroških kulturnih dni, ki potekajo od 13. do 20. aprila 2010 v Ljubljani v organizaciji Društva slovensko-avstrijskega prijateljstva.

Mestna občina Ljubljana pa je tudi pokroviteljica razstave, ki poteka v počastitev Praznika Ljubljane – prve pisne omembe Ljubljane kot mesta, iz leta 1243.

Razstava bo odprta od 13. do 20. aprila 2010.

 

Gustav Januš

Rojen je bil 19. septembra 1939 v Selah na avstrijskem Koroškem. Po gimnaziji in diplomi na Pedagoški akademiji v Celovcu, se je zaposlil kot predmetni učitelj risanja, slovenščine, fizike in matematike na ljudski šoli v Šentjakobu v Rožu. Sedaj živi v Breznici pri Podrožci kot svoboden umetnik.

Likovno delo

»Gustav Januš je slikarski demiurg (ustvarjalec), ki arhetipske oblike pojavnega sveta samozavestno prilagaja intimnemu zrenju estetskih potencialov fizičnih in duhovnih ambientov, po katerih se tenkočutno giblje.« Tako pričenja svoj uvod Marko Košan v razkošni monografiji Gustava Januša za razstavo v Koroški galeriji v Slovenj Gradcu leta 2009, kjer je razstavljal svoja dela, ustvarjena v letih 1987 – 2009. Njegov jezik je podobno kot pesniški ravno tako izrazito modernističen. Januš uporablja kodiran likovni jezik in izbira določene likovne oblike, ki zaradi ponavljanja dobijo značaj znaka.

Literarno delo

Januš je avtodidaktični slikar in pesnik. Piše umerjeno modernistično in v svobodnem verzu. V pesmih satirično prestavlja koroško stvarnost in meditativno pripoveduje o splošnih eksistenčnih problemih. Izdal je več pesniških zbirk: P(e) s (m)i (1978), Pesmi (1983), Pesmi – Gedichte – Poesiis (1985), Ko bom prekoračil besedo (1988), Sredi stavka (1991), Krog je zdaj moje oko (1998), Moja beseda klije navzgor kot slika in kot zadnja pesniška zbirka »V barve spremenjena beseda« (Mohorjeva založba). Slavni nemški pisatelj Peter Handke je izjavil: » Gustav Januš je edini genij, ki ga poznam«.