četrtek, 23. 5. 2013

Razstava KOLO, 5200 let

Slovenci imamo najstarejše leseno kolo z osjo na svetu. Do 20. aprila 2014 si ga lahko ogledate na razstavi »KOLO, 5200 let« v Mestnem muzeju Ljubljana.

Razstava »KOLO, 5200 let« izvirno poveže starodavno dediščino, tehnološki in znanstveni razvoj s kulturo, umetnostjo in celo s preseganjem meja našega planeta.

Izum kolesa je temelj človeške civilizacije in kulture. Tisočletja izumljanja niso iznašla ničesar, kar bi ga lahko nadomestilo. In najstarejše leseno kolo z osjo, staro 5200 let, je bilo odkrito v Sloveniji, na Ljubljanskem barju. Sestavljeno je iz dveh jesenovih plošč, ki sta spojeni s štirimi hrastovimi zagozdami. Na sredini ima pravokotno odprtino, kamor je bila nasajena os. Kolo preseneča z natančno in izjemno domišljeno izdelavo. Upoštevanje krčenja in raztezanja lesa, način pritrjevanja in spajanja ter drugi detajli kažejo na izredno spretnega mojstra in poznavalca lesnih vrst. Tako tehnološka dovršenost in starost uvrščata kolo in os v sam vrh svetovne kulturne dediščine.

Avtorica razstave Irena Šinkovec je zgodbo o kolesu postavila v tri sklope. Prvi sklop razstave predstavlja kolo v njegovem primarnem kontekstu – v prostoru in času kolišč na Ljubljanskem barju, s posebnim poudarkom na varovanju in ohranjanju bogate kulturne dediščine. Drugi sklop razstave predstavlja kolo kot enega najpomembnejših tehnoloških izumov s poudarkom na obdobju industrializacije in industrijske revolucije, ki je bistveno spremenila gospodarski, znanstveni, politični in širši družbeni razvoj zahodne civilizacije. Tretji sklop razstave kolo predstavlja na simbolni ravni vrtenja v drugačni razsežnosti časa in prostora. Človekova želja po znanju, raziskovanju in ustvarjalnosti je neustavljiva in posega tudi onkraj matičnega planeta. S širšim konceptom razstave, le-ta obiskovalce spodbuja k lastnemu razmišljanju in raziskovanju ter poudarja neločljivost znanosti, umetnosti in dediščine.

Na razstavi bo moč življenje na koliščih doživeti bolj neposredno v eksperimentalni sobi, v kateri bodo obiskovalci sestavljali maketo kolesa, tkali blago, se preoblekli v koliščarje, vonjali zelišča, s kamnom mleli pšenico v moko ali se poskušali v netenju ognja. Doživetje starodavne koliščarske dediščine in navdih kolesa kot izuma pa bo tudi izhodišče za številne vzporedne dogodke za vrtce, šole, družine ter odrasle domače in tuje obiskovalce.

Razstava bo v Mestnem muzeju Ljubljana na ogled do 20. aprila 2014, za tem pa bo potovala v druga evropska mesta. V času razstave se bo v muzeju zvrstilo deset manjših mesečnih razstav, namenjenih vključevanju različnih strok, ustanov, lokalnih skupnosti, ranljivih skupin, šol in posameznikov.

V poletnih mesecih (29. 5.-15. 9. 2013) bo na Ljubljanskem gradu tako na ogled sodobna svetlobna instalacija s simbolno predstavitvijo kolesa v kontekstu Ljubljane (prestolnica – generator razvoja in kreativnih potencialov; Ljubljanski grad – simbol prestolnice; kolo – simbol razvoja).

Partnerji razstavnega projekta

Med vodilnimi partnerji je potrebno posebej izpostaviti Mestno občino Ljubljana, Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Restavratorski center ZVKDS, Krajinski park Ljubljansko barje, Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij, Javni zavod Ljubljanski grad in RTV Slovenija.

Razstavo so omogočili tudi: BTC d.d., BMW, Goodyear Dunlop Sava Tires, JP VODOVOD-KANALIZACIJA ter Kambič, laboratorijska oprema.

Medijski pokrovitelji so Delo (generalni pokrovitelj), Europlakat, InYourPocket, Mediabus in Tam Tam.