torek, 21. 3. 2006

REDNA NOVINARSKA KONFERENCA »DEJAVNOSTI MOL NA PODROČJU OZAVEŠČANJA PREBIVALCEV GLEDE VAROVANJA PODZEMNE VODE«

V Banketni dvorani Mestne hiše je danes potekala redna novinarska konferenca, na kateri so županja MOL Danica Simšič, direktorica Zavoda za varstvo okolja MU MOL Alenka Loose in načelnica Oddelka MU MOL za predšolsko vzgojo, izobraževanje in šport Nada Pavšer predstavile »Dejavnosti MOL na področju ozaveščanja prebivalcev glede varovanja podzemne vode«.

Županja MOL Danica Simšič je povedala, da je Generalna skupščina Združenih narodov leta 1992 razglasila 22. marec za Svetovni dan voda, katerega namen je opozarjati, da je voda pomembna in nenadomestljiva prvina in dejavnik, ki omogoča, ob nesmotrni rabi pa omejuje življenje in razvoj. Povedala je, da je od vseh voda na našem planetu 2,5% sladke, pitne vode. Od teh 2,5% je kar 2/3 vode ujete v ledenike, kjer je življenja malo. Ljubljana je s tem virom življenja zelo bogata. Ljubljančani pijejo dobro in zdravo vodo, voda iz pipe je pitna. V Ljubljani kakovost pitne vode redno preverjajo Zavod za varstvo okolja, Javno podjetje Vodovod-Kanalizacija in na republiški inšpekciji. Če strnemo podatke primerjalnih analiz, ugotovimo, da smo imeli v Ljubljani v preteklem obdobju samo 2% neprimernih vzorcev (prekoračene predpisane mejne vrednosti), medtem ko je republiško povprečje 35%. Začeti moramo ceniti to bogastvo in širiti zavest o potrebi po odgovornem ravnanju z vodo.

Direktorica Zavoda za varstvo okolja MU MOL Alenka Loose je povedala, da je Zavod pristojen za pripravo poročil o stanju okolja strategij za varstvo okolja za MOL. V sklopu priprave poročil spremljajo stanje podzemnih voda. Podpirajo raziskave podzemnih voda kot vira pitne vode. Med naloge Zavoda spada tudi raziskava vodonosnika Ljubljanskega polja z željo, da bi spoznali ta občutljiv sistem in obvarovati ta vir pitne vode tudi za naslednje generacije. Podatke o pitni vodi pridobivajo od Javnega podjetja Vodovod-Kanalizacija.

  

Ga. Loose je predstavila Vodnik o varovanju podzemne vode. Namenjen je vsem prebivalcem MOL, dobijo pa ga lahko na sedežih četrtnih skupnosti ter na spletni strani Zavoda za varstvo okolja MU MOL. Brošura je pripravljena tako, da v petih poglavjih obravnava podzemno vodo (kaj je podzemna voda, dejavniki, ki onesnažujejo podzemno vodo, zaščita in ukrepi, kaj lahko posameznik prispeva k ohranitvi tega vira pitne vode, varčevanje z vodo …).

  

Naloga Zavoda je bila do sprejema Zakona o varstvu voda tudi priprava aktov za zaščito podzemne vode. S pripravo so pričeli še pred sprejemom zakona, po njegovem sprejetju pa je Ministrstvo za okolje in prostor povzelo vse strokovne podlage, ki so jih pripravili za zaščito podzemne vode kot vira pitne vode v Ljubljani in izdalo Uredbo o varstvu podzemne vode ljubljanskega okolja. Njihovo strokovno znanje je uspešno uporabljeno tudi drugod.

  

Načelnica Oddelka MU MOL za predšolsko vzgojo, izobraževanje in šport Nada Pavšer je poudarila pomembnost sodelovanja z mladimi pri vprašanju varovanja podzemne vode. Vsa strokovna znanja, ki jih dobijo z Zavoda za varstvo okolja MU MOL, si prizadevajo prenašati na mlajšo generacijo, zato ustrezne aktivnosti ozaveščanja izvajajo že v vrtcih in osnovnih šolah. Ob svetovnem dnevu voda se je odzvalo 31 šol s predlogi, kako bodo spregovorili o vodi, ozaveščali prebivalce o smotrni porabi vode …

  

Ga. Pavšer je predstavila mapo, na kateri so glavni podatki o vodi. Mapo so dobili vsi ljubljanski učenci zadnjih razredov osnovnih šol, nastala pa je na pobudo Geografskega inštituta.

  

Služba za odnose z javnostmi MOL