petek, 12. 6. 2015

Rokavice gor!

Mestna občina Ljubljana v okviru naziva Zelena prestolnica Evrope 2016 začenja z družbeno odgovorno kampanjo »Rokavice gor!« s katero želimo opozoriti na pravočasno odstranitev zdravju škodljive ambrozije.

Kampanja Rokavice gor!

Maja 2015 je potekala kreativna igra, v okviru katere so sodelujoči oblikovali vzorec delovnih rokavic, ki bodo postale zaščitni znak komuniciranja problematike ambrozije.
V kreativni igri je bilo oddanih 67 vzorcev. Komisija je izbrala 10 finalistov, ki so (navedeni po abecednem vrstnem redu): Car Tara, Flajs Manca, Grčar Luka, Hren Natalija, Jakelj Blaž, Medved Hrvoje, Obal Urška, Romih Nejc, Sterle Režen Brina in Živanović Milica.
S sodelovanjem v kreativni igri so ustvarjalci pomagali družbeno odgovornemu komuniciranju okoljskega problema, s katerim se soočata ne samo Mestna občina Ljubljana in Ljubljanska urbana regija, ampak tudi večina Slovenije.

Zmagovalni vzorec je oblikoval Blaž Jakelj. Njegovo delo bo javno izpostavljeno, naveden bo kot avtor in s tem bomo širili glas o njegovi kreativnosti. Blaž je na razglasitvi zmagovalnega vzorca prejel tudi glavno nagrado - celoletno Urbano za udobna potovanja z LPP v letu 2016, ko bo Ljubljana zelena prestolnica Evrope.

Aktivnosti Mestne občine Ljubljana na področju odstranjevanja ambrozije

Na širšem območju Ljubljane smo v letu 2012 na javno dostopnih površinah evidentirali 1414 populacij ambrozije, razpršenih po skoraj vsem območju kartiranja.
Največje gostote populacij in tudi največja številčnost ambrozije v posamezni populaciji so bile zabeležene vzdolž železniškega omrežja in avtocest. Tudi drugod po obravnavanem območju je bilo zelo malo popisnih ploskev, na katerih ambrozija ni bila odkrita.

Rezultati popisa po četrtnih skupnostih so objavljeni na spletni strani MOL.

Na zemljiščih Mestne občine Ljubljana je bilo evidentiranih 357 populacij ambrozije, ki jih odstranjujemo v sodelovanju z zunanjim izvajalcem, v letih 2013 in 2014 pa smo omogočili tudi izvrševanje dela v splošno korist.

Ker smo opazili, da meščani pogosto ne (pre)poznajo ambrozije, smo že leta 2011 začeli z organizacijo izobraževalno-delovnih akcij odstranjevanja ambrozije, kjer smo udeležencem pokazali rastlino v naravi, jim razložili učinke na zdravje ljudi, metode odstranjevanja in ustrezne načine odlaganja. Po četrtnih skupnostih izvajamo tudi predavanja, omogočamo gostovanje razstave »Tujerodne vrste – prezrta grožnja«, ki nam jo je v brezplačno uporabo posodilo Ministrstvo za okolje in prostor, organiziramo pa tudi brezplačne vodene sprehode, s katerimi želimo meščane opozoriti tudi na druge invazivne tujerodne rastline ter jih informirati o tem, kako jih prepoznati, kako pravilno odstraniti in kam odložiti.

Termini ozaveščevalnih aktivnosti za leto 2015 so objavljeni na spletni strani www.rokavicegor.si.

Metode odstranjevanja

Ustrezne metode odstranjevanja ambrozije so:
• puljenje,
• košnja/rezanje (če so rastline že zacvetele se jih ne sme kositi, ker se s košnjo še bolj razširi pelod ali semena),
• mulčenje,
• brananje in okopavanje,
• oranje,
• kemično zatiranje s herbicidi (herbicide lahko uporabljajo le osebe z vsemi potrebnimi potrdili in dovoljenji na način, ki ne škodi ljudem in okolju!)

Pri odstranjevanju je za zaščito pred draženjem kože treba uporabiti rokavice in oblačila, ki pokrijejo celotno telo. Če odstranjevanje poteka med sezono cvetenja, je treba uporabiti tudi masko in očala za zaščito pred cvetnim prahom. Cvetoče rastline je bolje odstranjevati popoldne, saj se cvetni prah v glavnem sprošča zjutraj.

Necvetoče rastline se lahko odloži na kompost ali v zabojnike za organske odpadke. Že cvetoče rastline je treba odložiti tako, da se prepreči nastanek semena oz. seme ne more več kaliti – zažig ali oddaja v sosežig.

Dodajmo, da leta 2010 sprejeta Odredba o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia (Ur. l. RS, št. 63/10) določa, da morajo vsi imetniki zemljišča, na katerem raste škodljiva rastlina, na svoje stroške odstraniti škodljive rastline s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del na način, da se škodljiva rastlina v tej rastni dobi ne obraste več, ter opraviti nadaljnja redna opazovanja zemljišč v rastni dobi do konca septembra. Za neodstranitev so predvidene denarne kazni.
Nadzor nad izvajanjem predpisa izvajajo fitosanitarni inšpektorji Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin MKGP.

O ambroziji

Ambrozija (Ambrosia artemisiifolia) ali pelinolistna žvrklja je invazivna tujerodna rastlina, ki izvira iz Severne Amerike. V prejšnjem stoletju so jo v Evropo nehote zanesli kot plevelno primes žitu in oljnicam. V zadnjih dvajsetih letih se je tudi v Sloveniji močno razširila. Ima velik vpliv na zdravje ljudi, saj je njen pelod glavni krivec za jesenski seneni nahod.