torek, 26. 5. 2015

S kolesom ob Savi – reki, ki povezuje več držav

V Ljubljano v sklopu projekta Sava Bike prihaja kolesarska karavana, ki povezuje kraje ob Savi od izvira reke do Beograda, s tem pa tudi obeležuje dan reke Save (1. junij). V Kolesarski turi Sava 2015 bodo oživili zamisel o obsavski kolesarski poti, ki v promociji kolesarjenja združuje kar štiri države.

Mednarodna skupina, ki jo sestavlja okoli deset kolesarjev iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Slovenije in Srbije – na posameznih odsekih se jim bodo pridružili še kolesarji iz lokalnih klubov, društev, javne osebnosti in drugi krajani – bo pred ljubljansko Mestno hišo prispela v soboto, 30. maja, predvidoma med 14. in 15. uro, sprejel pa jih bo podžupan prof. Janez Koželj.

Projekt podpirata Savska komisija in mreža CIVINET Slovenija-Hrvaška, ki jo koordinira tudi Mestna občina Ljubljana. Mreža želi po vzoru več uspešnih projektov v EU oživiti idejo kolesarske poti ob celotnem toku reke Save, ki bi, ob simbolni kolesarski povezavi štirih držav (Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Slovenije in Srbije) in treh prestolnic (Ljubljana, Zagreb, Beograd), predstavljala tudi spodbudo ter hrbtenico celovitega kolesarskega prometa v mestih in na celotnem območju jugovzhodne Evrope. Njen namen je utrditi kolesarsko popotništvo kot zdravo rekreacijo in privlačno obliko trajnostnega turizma, ki omogoča neposredno in kakovostno doživljanje okolja ter neposredno navezavo stikov z domačini. Cilj je tudi izboljšati dostopnost urbanih središč ob Savi s kolesom za tiste, ki se vanje vsakodnevno vozijo s kolesom. Glede na vse večjo priljubljenost kolesarjenja lahko Kolesarska tura Sava 2015 pripomore k napredku pri razvoju kolesarskega turizma v Savskem bazenu in s tem poveča priložnost povečanja dohodkov celotni Savski regiji.

Vodilni načeli sta enotna konceptualna zasnova, temelječa na zahtevah in dobrih praksah daljinskih kolesarskih povezav v EU, in pristop z vidika kolesarstva kot dela prometnega sistema, ki ga sestavljajo prostorsko in prometno planiranje, kolesarska infrastruktura in storitve za kolesarje (zemljevidi, spletna orodja, informacijski centri, servisi za popravilo koles, gostinske in prenočitvene zmogljivosti). Zagotoviti želijo enoten korporativni sistem označevanja in s tem mednarodno prepoznavnost ter enostavno orientacijo uporabnikov, pa tudi z osveščanjem, komuniciranjem in izobraževanjem spodbuditi k večji uporabi kolesa kot prevoznega sredstva.

Mednarodna komisija za Savski bazen je leta 2013 začela projekt razvoja kolesarskih stez ob reki Savi kot del svojih aktivnosti na razvoju rečnega turizma v Savskem bazenu. Cilj Kolesarske ture Sava 2015 je promocija tako ključnih sporočil, povezanih s praznovanjem dneva Save, pa tudi kolesarjenja nasploh. Letos bo prireditev vključevala 962 km dolgo kolesarsko turo od izvira reke Save Dolinke v Kranjski Gori in izvira Save Bohinjke v Bohinju skozi štiri savske države do njenega izliva v Beogradu. Po načrtu bo tura trajala devet dni, vključno s postanki in prenočevanjem v krajih vzdolž reke. Na več mestih na trasi bodo v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi organizirani javni dogodki, kjer bodo kolesarje pričakali predstavniki lokalnih skupnosti, turizma in medijev. Ključna skupina kolesarjev bo o dogodku pisala blog, delila svoje izkušnje ter objavljala fotografije pokrajine in mest ob reki.

Skupina bo tudi proučila možnosti, ki jih ponuja kolesarska pot ob Savi, kar bo osnova za pripravo predstavitve in delavnice mreže CIVINET Slovenija-Hrvaška na CIVITAS Forumu v Ljubljani med 7. in 9. oktobrom 2015, nato pa tudi za prijavo projekta in potegovanje za sredstva EU.

Soorganizator dogodka na slovenskem delu trase je TD Rekreatur, ki je k sodelovanju privabil
še: LTO Kranjska Gora, TIC Jesenice, TD Bohinj, Turizem Radovljica, Zavod za turizem Kranj,
TIP Sevnica, TA Doživljaj, CPT Krško in Občino Brežice.

Več informacij o projektu je na voljo tukaj.