sreda, 1. 6. 2016

Sebastião Salgado: Geneza

Muzej in galerije mesta Ljubljane vabijo k ogledu razstave Geneza svetovno priznanega fotografa Sebastiãa Salgada. Razstava, ki bo na ogled do 11. septembra 2016, je eden izmed osrednjih kulturnih projektov Ljubljane, Zelene prestolnice Evrope 2016.

Sebastião Salgado (rojen v Braziliji l. 1944), po poklicu ekonomist, je fotografsko kariero začel leta 1973 v Parizu, kjer je sodeloval s fotografskimi agencijami Sygma, Gamma in Magnum Photos – vse do leta 1994, ko sta skupaj z Lélio Wanick Salgado, kuratorko in oblikovalko vseh njegovih razstav in knjig, ustanovila svojo agencijo Amazonas Images. Salgadove prejšnje fotografske serije, med njimi Druge Amerike (1985), Sahel – ljudje v stiski (1986), Delavci (1993) in Migracije (2000), so poglobljeno raziskovale življenjske pogoje in kulturne razlike med ljudstvi, uničujoče posledice suše v afriški pokrajini Sahel, neizprosne razmere, v katerih delajo delavci vsepovsod po svetu, in stisko ljudi, ki so iz različnih razlogov ostali brez svojih domov.

Pri Genezi (2013) se je Salgado sklenil preusmeriti od ljudi k neokrnjeni lepoti Zemlje in bitjem, ki živijo v sožitju z njo. Na svojih potovanjih po zemeljski obli je med letoma 2004 in 2011 dokumentiral arktične in puščavske krajine, tropski deževni gozd, morske in druge prostoživeče rastline in živali ter skupnosti, ki še danes živijo v skladu z izročilom prednikov. Salgado je s svojimi fotografijami napravil vizualni poklon našemu ranljivemu planetu, saj je prepričan, da smo ga dolžni varovati.

Razstava, ki obsega 245 veličastnih črno-belih fotografij, je razdeljena na pet geografskih območij, poimenovanih Jug planeta, Zatočišča, Afrika (na ogled v Mestnem muzeju Ljubljana) ter Severna prostranstva in Amazonija in Pantanal (v Galeriji Jakopič).
Od devetdesetih let prejšnjega stoletja si zakonca Salgado prizadevata obnoviti del atlantskega gozda v Braziliji; ustanovila sta tudi nevladno okoljsko organizacijo Instituto Terra, katere poslanstvo je ponovno pogozdovanje, ohranjanje narave in izobraževanje. Zato je Geneza, ki jo Salgado vidi kot svoje »ljubezensko pismo planetu«, navdihnila okoljevarstveno iniciativo Moje ljubezensko pismo planetu (#lovelettertotheplanet), ki obiskovalcem razstave ponuja možnost,
da sodelujejo v številnih akcijah, tako na lokalni kot na globalni ravni – od odstranjevanja invazivnih tujerodnih vrst do čiščenja okolja, v Mestnem muzeju Ljubljana pa s svojim »ljubezenskim pismom planetu« ozelenijo simbolično drevo.

Mestni muzej pripravlja tudi pester spremljevalni program razstave; podrobnosti si lahko ogledate tukaj.