petek, 29. 10. 2010

Skulptura slovenskim protestantskim piscem

Ljubljana je bogatejša za skulpturo slovenskim protestantskim piscem.

V četrtek, 28. oktobra 2010, je župan Zoran Janković v Parku slovenske reformacije na Ajdovščini odkril skulpturo akademskega kiparja Luja Vodopivca v spomin slovenskim protestantskim piscem, Trubarju, Dalmatinu, Bohoriču in Krelju, ki so v 16. stoletju s svojo besedo ustanovili slovensko književnost. . 

Pri rojevanju slovenske pisane besede je imel veliko vlogo tudi tiskar Mandelc, ki je v Ljubljani natisnil okoli 30 knjig v različnih jezikih, med njimi petino vseh slovenskih tiskov v 16. stoletju.

K predložitvi idejnih rešitev za oblikovanje skulpture je MOL povabila tri slovenske akademske kiparje: Luja Vodopivca, Matjaža Počivavška in Primoža Puglja.

Strokovna komisija je v izvedbo predlagala idejno rešitev akademskega kiparja Luja Vodopivca. Le-ta predstavlja monumentalno bronasto spečo moško glavo, ki počiva brez podstavka na blagi travnati vzpetini. Neposreden stik glave z zemljo, ki jo prekriva travna ruša, pomeni spanje in črpanje energij iz narave. Izhodišče slovenske kulture, ki so jo z intelektualnim delom utemeljili slovenski protestantski pisci, je narava. Na glavi so naključno razpostavljene velike tiskane črke. Iz črk lahko sestavimo besede, iz besed stavke in iz stavkov knjige, kot so to za nas prvič v zgodovini počeli slovenski protestantski pisci in tiskarji.

Vodopivec se s tem večplastnim umetniškim delom, ki bi mu paralele lahko našli v kolosalnih olmeških monolitnih moških glavah predkolumbijskega obdobja, ki rastejo iz trave ali v Brancusijevih spečih glavah, z uporabo črk kot samostojnih znakov navezuje na enega od izvirnejših prispevkov slovenske likovne umetnosti k evropski umetnosti letrizma.

Skulptura Luja Vodopivca predstavlja še eno trajno pridobitev v okviru Unescovega naslova Ljubljana – svetovna prestolnica knjige 2010. Pobudo za postavitev spomenika slovenskim protestantskim piscem in tiskarjem Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar smo povezali z vsebino svetovne prestolnice knjige. Ljubljana s tem dobiva skulpturo, ki je za mesto po izraznem načinu nekaj novega in bo s primesmi fantastike dopolnila raznolikost umetnostnih nagovorov, ki so se v mestu zvrstili doslej.

Vrednost celotnega projekta znaša 104.000 evrov.