nedelja, 14. 10. 2012

Slovenska kmetija v ZOO

V Živalskem vrtu Ljubljana so odprli prvo slovensko kmetijo, v kateri domujejo vse slovenske avtohtone pasme domačih živali.

V kmetiji domuje vseh 11 avtohtonih pasem (3 pasme konj: lipicanec, posavski konj, slovenski hladnokrvni konj; 4 pasme ovc: belokranjska in istrska pramenka, bovška ovca in jezerska solčavka; cikasto govedo, štajerska kokoš, drežniška koza in krškopoljski prašič ter kranjska čebela). Obstoječo kmetijo v Živalskem vrtu so preuredili in tako zagotovili nove nastanitvene kapacitete za vse pasme. Na kmečkem dvorišču pa so uredili prireditveni prostor, kjer bodo tedensko potekale predstavitve vseh avtohtonih pasem živali.

Avtohtone pasme živali so razpršene po celi Sloveniji in jih ni enostavno vseh obiskati in spoznati, zato bo ZOO Ljubljana edino mesto, kjer bodo vse pasme na enem mestu. Živalski vrt s tem želi prispevati k ohranitvi pasem in naravovarstveno ozaveščati tako mlajšo populacijo kot tudi ostalo splošno javnost.

Projekt »izobraževalna kmetija v ZOO Ljubljana:
Projekt Izobraževalna kmetija v ZOO Ljubljana je osnovan na evropskih sredstvih sklada Švicarskega prispevka razširjeni Evropski uniji ter s sodelovanjem z drugimi partnerji, tudi z ZOO Zurich. 
Strokovno podporo in pomoč pri projektu nudi Genska banka v živinoreji Oddelka za zootehniko, Univerze v Ljubljani, ki skrbi za gensko čistost in selekcijo naših avtohtonih pasem domačih živali in situ, torej na kmetijah po celi Sloveniji in je strokovni center za ohranjanje slovenskih avtohtonih pasem. Hkrati pa je ZOO Ljubljana z odprtjem izobraževalne kmetije zaokrožil prvo obdobje sodelovanja s prijateljem in podpornikom  - podjetjem KD Življenje zavarovalnica , d.d..

V ZOO Ljubljana so s projektom začeli aprila letos, po uspešni prijavi na razpis Švicarski prispevki združeni Evropi (50.000 CHF). Projekt želi ljudem približati domorodne (avtohtone) pasme domačih živali in zvišati nacionalno zavest o pomenu kmetovanja z našimi pasmami za ohranitev visoke biotske pestrosti slovenske kulturne krajine. Projekt je partnerski tip projekta, zato je ZOO Ljubljana poiskal partnerja v Švici (ZOO Zürich). ZOO Zürich je centralni švicarski ZOO za naravovarstveno izobraževanje v Švici in tudi na evropskem prostoru. Projekt traja 18 mesecev in se bo zaključil septembra 2013.