petek, 14. 3. 2025

Spanje je enako pomembno kot prehrana in gibanje

14. marca obeležujemo svetovni dan spanja. Ob tej priložnosti posebej poudarjamo, da je zdravo spanje bistvenega pomena za telesno in duševno zdravje, njegov vpliv pa je pogosto spregledan.

Zakaj je spanje pomembno?

Spanje je pravzaprav kompleksno nevrovedenjsko stanje, ki vključuje spremembe v delovanju vseh organskih sistemov telesa. Optimizira njegovo delovanje, zato je enako pomembno kot zdrava prehrana in telesna dejavnost. Podatki kažejo, da so kazalniki spanja slabi v vseh starostnih skupinah, predvsem med otroci in mladostniki. Raziskave količino in kakovost spanja povezujejo z zdravjem možganov, rastjo in razvojem pri mlajših generacijah ter dejavniki za srčno žilne bolezni. Kronično pomanjkanje spanja, motnje ritma spanja, kronična nespečnost in druge so vse pogostejše in lahko vodijo v številne druge bolezni.

Kaj vpliva na spanje?

Na kratko – vse, npr. dnevna rutina, jemanje zdravil, prehrana, gibanje, stres. Odrasli načeloma potrebujemo med 7-8 ur spanja na noč, kar pa predstavlja le splošno vodilo: ob stresnih obdobjih, menstruaciji ipd. lahko potrebujemo tudi več. Če telesu prisluhnemo, nam bo te potrebe jasno sporočilo.
Pred časom se je začel uporabljati izraz »spalna higiena«. Gre za različne navade, ki vplivajo na to, da lažje zaspimo in da spimo dobro. Vsak lahko oblikuje svojo spalno higieno glede na lastne potrebe, nekateri splošni nasveti pa so:

  1. Rutina spanja (vstajanje in spanje ob isti uri)
  2. Sproščujoče in pomirjujoče aktivnosti pred spanjem (branje, topla kopel)
  3. Izogibanje hrani, kofeinu, alkoholu in zaslonom tik pred spanjem

Za več informacij preverite pogosta vprašanja in odgovore o spanju (v angleščini) ter splošni izračun potrebnih ur spanja (v angleščini).

Preberite tudi: