Spodbujanje ustvarjalnosti mladih
Mestna občina Ljubljana si je zadala cilj - čim več mladim ustvarjalcem omogočiti okolje, v katerem bodo lahko uresničili svoje zamisli, saj želi Ljubljana postati mesto ustvarjalnosti, v katerem imajo mladi ključno vlogo.
Vodja Oddelka za kulturo MU MOL dr. Uroš Grilc poudarja, da »zlasti v kriznih časih in v časih zmanjševanja javnih sredstev vse to najbolj prizadene ravno mlajše generacije, ki tako skorajda nimajo možnosti za ustvarjanje in javno predstavitev svojega dela, obenem pa se denimo na področju kulture tudi sicer opažajo velike generacijske vrzeli. Zato se je Mestna občina Ljubljana odločila za radikalen korak, za pot v obratno smer, in sicer za ciljno podporo mladim ustvarjalcem, tistim, ki šele vstopajo na kulturno sceno.«
Mestna občina Ljubljana je v Strategiji razvoja kulture v MOL 2012 – 2015 posebno pozornost namenila področju kulturne vzgoje in zastavila cilje ter ukrepe, s katerimi želimo doseči večjo vključenost mladih v kulturno dogajanje v mestu. Naš cilj je, da bi javne zavode in izvajalce kulturnih programov spodbudili k oblikovanju specifičnih kulturnih ponudb za mlade po vzoru KUL abonmaja, povečali delež kakovostnih glasbenih dogodkov za otroke in mlade, razširili projekt Ljubljana bere na tretjo triado osnovne šole, spodbudili vključevanje umetnikov v šolske programe in povečali promocijo kakovostnih kulturnih dogodkov, namenjenih mladim.
Ciljna podpora Mladikam – prvim projektom še neuveljavljenih umetnikov in producentov v okviru javnega razpisa za sofinanciranje kulturnih projektov v letu 2013
V javnem razpisu za izbor kulturnih projektov, ki jih bo v letu 2013 sofinancirala MOL (objavljen je bil 26. oktobra 2012), je prvič opredeljeno novo področje - sofinanciranje Mladike - s katerim želimo spodbuditi prve samostojne projekte avtorjev ali producentov, ki so namenjeni širši javnosti na področjih uprizoritvene, likovne, glasbene in intermedijske umetnosti. Tako želimo posameznikom, ki se šele uveljavljajo, zagotoviti možnost za aktivno udejstvovanje na področjih umetnosti, jim dati priložnost za razvoj ustvarjalnosti ter omogočiti vstop v javni prostor, na ta način pa zagotoviti nastajanje novih estetskih praks znotraj posameznih področij kulture. Pri tem razpis ne določa zgornje starostne meje za kandidate na tem področju.
Pogoj za prijavo je, da predlagatelji (fizične osebe) še niso izvedli samostojnega avtorskega projekta, ki bi bil namenjen širši javnosti oz. producirali (če je predlagatelj pravna oseba) projekta ob javnofinančni podpori ter da bodo projekt izvedli v letu 2013 na območju MOL, in sicer v prostorih javne kulturne infrastrukture ali na javnih površinah ali v prostorih, ki se uporabljajo za izvajanje kulturnih dejavnosti in so javno dostopni.
Kriteriji za ocenjevanje so: izvirna zasnova in ustvarjalni pristop (izvirnost ideje, aktualnost izbrane teme, sodobnost predstavitve, vsebinska zaokroženost projekta), izkazana posebna nadarjenost avtorja (priporočila, študijska produkcija ipd.za fizične osebe) oz. aktualen in kakovosten izbor avtorjev, avtorskih skupin in ostalih izvajalcev projekta (za producente) ter dostopnost projekta prebivalcem in obiskovalcem MOL.
MOL bo na področju Mladike – prvi projekti podprla do pet projektov.
MOL tudi sicer v razpisih za sofinanciranje kulturnih programov in projektov prednostno spodbuja vključevanje mladih umetnikov v projekte in programe, na področju glasbe bomo v letu 2013 prednostno podpirali projekte visoko kakovostne glasbene produkcije za otroke in mladino, na področju kulturne vzgoje pa projekte, ki predvidevajo aktivno vključenost otrok in mladih do 18. leta.
KUL abonma – vrhunski kulturni dogodki za mlade po dostopni ceni
Kul abonma je skupen projekt Mestnega gledališča ljubljanskega, Kinodvora, Slovenskega mladinskega gledališča, zavoda Bunker, Kina Šiška in Lutkovnega gledališča Ljubljana. Abonma, katerega ime pomeni Kultura Umetnost Ljubljana, je namenjen mladim od 15 do 25 let in prinaša ogled 4 gledaliških predstav, 2 filmov in 2 koncertov za izjemno nizko ceno 20 evrov.
Cilj KUL abonmaja je mladim ponuditi njim primerno kulturno ponudbo, ki bi jih spodbujala k obiskovanju kulturnih ustanov in jih preko kakovostnih vsebin spodbujala k ustvarjalnosti. Gre namreč za občinstvo, ki je zahtevno in težko dosegljivo, zato je KUL abonma tek na dolge proge, inštitucije pa morajo poiskati različne načine za učinkovit nagovor mladega občinstva, tudi preko socialnih omrežij ipd.
V Mestnem gledališču ljubljanskem si bodo abonenti lahko ogledali dramsko predstavo Žanine Mirčevske Frankenstein v režiji Eduarda Millerja. Kinodvor ima v programu dva filma. Švedski film Vse tiste lepe stvari ter norveški film Daj mi, no. Zlati šus in Bastiaires sta predstavi za mlade Lutkovnega gledališča Ljubljana. Zlati šus v režiji Marka Čeha je zgodba o drogah, zasvojenostih in življenju, ki je izzvala burne reakcije javnosti in odprla vrsto vprašanj o tem, kako mladim predstaviti nevarnosti, ki jih povzroča zasvojenost. Slovensko mladinsko gledališče bo v Kul abonma prispevalo predstavo Klistirajmo srčka! zvezde svetovnih festivalov in »gledališkega terorista« Oliverja Frljića. Zavod Bunker v Stari mestni elektrarni predstavlja projekt Jimmy Barka Experience, projekt treh veteranov slovenske glasbene scene, ki so dobili idejo, da bi bilo pametno narediti kaj izven okvirov standardnega DJ/glasbenik sodelovanja. Zadnji dogodek bo tako kot lani majski koncert presenečenja v Kinu Šiška, kjer se vsako leto zvrsti preko 120 koncertov tako največjih imen trenutne glasbene scene ter prekaljenih in legandarnih glasbenih mojstrov.
V okviru KUL abomnaja bodo naslednje leto predstavili tudi KUL ambasadorje - mlade ljubitelje kulture, ki bodo sooblikovali program in promovirali udeležbo mladih na kulturnih prireditvah.
Projekt Ker smo mladi – podpora MOL mladim ustvarjalcem na področju gledališča
V letu 2013 bomo na pobudo skupine mladih režiserjev in Borisa Kobala pričeli z izvajanjem projekta Ker smo mladi, s katerim bomo mladim ustvarjalcem na področju gledališča, ki imajo v zaostrenih pogojih delovanja kulture manj možnosti za ustvarjanje v profesionalnih gledališčih, omogočili pripravo in predstavitev njihovega dela. Na ta način bomo vrsti mladih ustvarjalcev na področju gledališča omogočili postavitev predstave v profesionalnem gledališču, ob strokovni in tehnični podpori Lutkovnega gledališča Ljubljana in Dijaškega doma Ivana Cankarja.
Gre za nizkoproračunske produkcije mladih ekip, ki bodo vadile v prostorih DIC-a, tehnična produkcija in izvedba predstav pa se bo odvijala v Kulturnici LGL na Židovski stezi. Kulturnica LGL bo tako postala center za nove in mlade gledališke prakse s področja lutkovnega gledališča, pa tudi vseh ostalih uprizoritvenih oblik.
Boris Kobal, pobudnik projekta, je ob tem povedal, da je zaradi takojšnje podpore, ki jo je bil projekt deležen na Mestni občini Ljubljana, le-ta »kot samoten otok v aktualni situaciji, ko država žiga žaga vsevprek po kulturi in da MOL razume, zakaj je potrebno danes še bolj kot kdajkoli vlagati v ustvarjalnost mladih«.
Naslednje leto bo tako uprizorjenih pet gledaliških novitet mladih režiserjev, in sicer: Renata Vidić, Tatjana Peršuh in Jaka Andrej Vojevec v pomladanskem času ter Andrej Jus in Yulia Roschina jeseni 2013. Prva bo 8. februarja 2013 premiero doživela predstava Boli me! Renate Vidić.
Urad za mladino MU MOL podpira povezovanje in kreativnost mladih
Urad za mladino MU MOL nudi podporo projektom in programom, ki tudi s pomočjo inovativnih in ustvarjalnih metod mladim ponujajo kakovostno preživljanje časa izven formalnega šolskega sistema in jih vzpodbujajo k nenasilju, solidarnosti, družbeno angažiranemu in socialno odgovornemu delovanju, sprejemanju drugačnosti in preprečevanju diskriminacije. Med drugim je poudarek tudi na medkulturnem učenju in integracijah ter preko učenja veščin na programih, ki mlade opremijo z znanjem, da bi bili lahko lažje zaposljivi ali se odločili za samozaposlitev.
Na letošnjem javnem razpisu so uvedli tudi novost - poseben vsebinski sklop, ki želi nagovoriti organizacije, ki se ukvarjajo s preventivnim uličnim mladinskim delom in nagovarjajo mlade, ki svoj prosti čas preživljajo izven organiziranih prostorov.