sreda, 13. 11. 2013

Spomenik žrtvam prometnih nesreč

Na pokopališču Žale so v sredo, 13. novembra 2013, odkrili spomenik žrtvam prometnih nesreč.

V želji, da bi povečali pomen varnosti v cestnem prometu in preprečili novo nepotrebno trpljenje, so v Zavodu Varna pot po zgledu ostalih evropskih držav pripravili projekt osrednjega obeležja žrtvam prometnih nesreč.
Tisočim žrtvam, njihovim bližnjim in povzročiteljem so s tem postavili točko soočenja miru, spokoja, sočutja, spomina in opomina.

Z postavitvijo spomenika želijo sporočiti:
- Spomenik predstavlja spodbudo in poziv odgovornim v državi za izvajanje in uresničevanje nacionalnih programov za večjo varnost na cestah,
- Spomenik omogoča sistemsko in osrednje obeleževanje žrtev prometnih nesreč v Sloveniji,
- Spomenik je kraj, ki povezuje žrtve prometnih nesreč,
- Spomenik je kraj, kjer povzročitelji najhujših prometnih nesreč lahko odložijo svoje breme,
- Spomenik družbi sporoča, da so posledice prometnih nesreč nesprejemljive,
- Spomenik naj spodbuja spomin in javni pogovor o žrtvah prometnih nesreč in s tem ustvarja skupno preventivo na tem področju,
- Spomenik sporoča, da je molčanje del kolektivnega zatiskanja oči pred resnico.

Spomenik žrtvam prometnih nesreč je izdelal in umestil priznani arhitekt prof. Marko Mušič, vanj pa so vrezani verzi priznanega slovenskega pesnika in akademika Nika Grafenauerja.

Pobudnik in organizator projekta je Zavod Varna pot, civilna, neprofitna, humanitarna in nepolitična organizacija, ki jo sestavljajo žrtve prometnih nesreč, sorodniki, strokovnjaki, člani in podporniki.

Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč

Leta 2007 sta Organizacija združenih narodov in Svetovna zdravstvena organizacija imenovali tretjo nedeljo v novembru za Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Ob tem dnevu bo v soboto, 16. novembra 2013, v Mestni hiši potekala prireditev ob Svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč, na kateri bodo počastili dan, ko se spomnimo vseh umrlih in poškodovanih v prometnih nesrečah skupaj z njihovimi bližnjimi, prijatelji, sodelavci, znanci.


Strokovnjaki ocenjujejo, da na svetovnih cestah letno umre približno 1.24 milijona udeležencev, dnevno to pomeni smrt najmanj 3.400 ljudi. Narašča tudi število poškodovanih, letno okoli 20 do 50 milijonov ljudi, 5 milijonov jih za vedno ostane invalidnih. Še bolj tragičen podatek je, da je 59% umrlih na cestah starih od 15 do 44 let!
Slovenske ceste so od leta 1991 do 2013 zahtevale 6.775 življenj, telesno se je poškodovalo več kot 248.380 oseb.