ponedeljek, 26. 5. 2014

Spomin na Emono

V Steklenem atriju Mestne hiše bo od 27. maja do 8. junija 2014 v okviru obeleževanja 2000 letnice Emone na ogled razstava Spomin na Emono.

Projekt z naslovom Spomin na Emono je vsebinsko nadaljevanje projektov, ki jih na Oddelku za restavratorstvo Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani v zadnjih letih pripravljajo v sodelovanju s pomembnejšimi ustanovami, ki se ukvarjajo z ohranjanjem in varovanjem kulturne dediščine.

Oddelek za restavratorstvo je ob 2000-letnici Emone v svoje programe vključili vsebine, ki so povezane s tem obdobjem naše preteklosti. V sodelovanju z Mestnim muzejem Ljubljana in ZVKDS Restavratorskim centrom so študentje konservirali in restavrirali rimske mozaike in fragmente stenskih poslikav, v okviru tehnoloških delavnic pod vodstvom Aljaža Vidrajza v okviru programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013 ob finančni podpori Evropskega socialnega sklada in Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport RS so izdelovali mozaike v tehnologiji rimskih mozaikov, pri predmetih Štuk in Kiparjenje pa so se ukvarjali s klesanjem, modeliranjem in izdelavo štuka.

Prvi del razstave bo skozi delo študentov prikazal možno rekonstrukcijo nekega Emonskega prostora, ki bo razdeljen na tri dele. Prvi, vhodni del bo s predstavitvijo izdelanih študij portretov s stenskih slik iz Pompejev v fresko tehniki nakazal razliko med krašenjem sten v večjih rimskih središčih in v emonskih hišah.

Vhod v Stekleni atrij bo nakazan s profiliranimi stebrički. Stekleni atrij bo s stekleno pregrado razdeljen na dva dela. V prvem delu bodo tehnološke študije mozaikov ter kiparski izdelki – študije po rimskih vzorih. Za stekleno pregrado bo prostor bolj ranljivega gradiva – izvirnih emonskih mozaikov in stenskih slik, prikazanih med konservatorsko-restavratorskimi posegi, ter projekcija s predstavitvijo postopkov.

Predstavitev bo dograjena jeseni 2014 z drugim delom razstave. Projekt v spoznavanje dediščine iz časa Emone vključuje tudi mlajše generacije. V letih 2013 in 2014 se je že in se bo zvrstilo več tehnoloških delavnic z naslovom Ajkec in Emona za osnovnošolce na UL ALUO in na Zavodu za gluhe in naglušne v Ljubljani. Delavnice vključujejo izdelovanje figur in portretov po rimskih vzorih v glini in mozaik. Tudi na tej razstavi bo v obliki spremljajoče projekcije predstavljen način nastajanja razstavljenih izdelkov, predviden pa je nastop otrok Zavoda za gluhe, kar je že tradicionalni program na odprtjih razstav ob zaključku Ajkčevih delavnic, ki jih že vsa leta od leta 2000 podpirata tudi Rotary Club Ljubljana in MOL.

Obiskovalce odprtja razstave bo v torek, 27. maja 2014, ob 13. uri v Osrednjem atriju Mestne hiše nagovoril podžupan MOL prof. Janez Koželj.