sreda, 4. 11. 2015

Spominski kovanec ob 2000. obletnici Emone

Banka Slovenije je v počastitev 2000. obletnice prve urbane naselbine na območju današnje Ljubljane – rimske Emone – izdala spominski kovanec.

Republika Slovenija s spominskim kovancem zaznamuje dogodek, ki ima velik zgodovinski, kulturni in družbeni pomen za Ljubljano in Slovenijo.
Osrednji motiv na kovancu sestavljata kompozicija črk, ki tvorijo napis »EMONA« ali »AEMONA«, in stiliziran načrt Emone. Izdaja kovanca je ena od aktivnosti, s katerimi Ljubljana v letih 2014 in 2015 proslavlja ta častitljivi jubilej.

Emona (Colonia Iulia Emona) je bila rimska urbana naselbina v središču današnje Ljubljane. Rimljani so v prvih dveh desetletjih 1. stoletja n. št. na prostoru med Ljubljanico in Šišenskim hribom na levem bregu reke Ljubljanice zgradili mesto s pravokotnim tlorisom, obdano s kamnitim obzidjem in dvojnim vodnim jarkom. Znotraj obzidja je bila mreža med seboj pravokotnih ulic, ki so prostor delile na stanovanjske enote.
Emonski forum je bil kot osrednji mestni prostor upravno, družbeno, versko in trgovsko središče naselbine. Leta 14 ali 15 so na pomembno javno stavbo v Emoni namestili v marmorno ploščo vklesan napis, ki omenja cesarja Avgusta in njegovega naslednika Tiberija. Odlomek tega napisa so našli v bližini vzhodnih vrat Emone (v bližini današnjega Trga francoske revolucije).
Leta 14 ali 15 je bila torej v Emoni zaključena gradnja neke javne zgradbe – dovolj pomembne, da sta bila pokrovitelja cesarja.
Čeprav so Emono v 5. stoletju poškodovali Huni in je pozneje propadla, so bile prvine rimskega mesta in njegove ulične mreže temeljne za urbanistični razvoj sodobne Ljubljane.

Avtor dizajna spominskega kovanca je Matej Ramšak, obseg izdaje je 1 milijon kovancev, v obtoku bodo od 9. novembra 2015 naprej.