četrtek, 26. 6. 2014

Srečanje EUROCITES

Ljubljana se je predstavila na srečanju EUROCITES delovne skupine za področje brezdomstva.

Srečanje EUROCITES delovne skupine za področje brezdomstva je potekalo v Newcastlu (Velika Britanija), 23. in 24. junija 2014. Namenjeno je bilo predstavitvi in strokovnemu pregledu strategij s področja brezdomstva v Talinu (Estonija), v Gijonu (Španija) in v Ljubljani (Slovenija) ter njihovi primerjavi s strategijo gostujočega mesta. Intenzivnega delovnega srečanja se je udeležilo 18 predstavnikov 9 mest (Barcelona, Brno, Dunaj, Gijon, Ljubljana, Newcastle, Oslo, Talin in Utrecht), mreže EUROCITIES in združenja FEANTSA (European Federation of National Organisations working with the Homeless).

Kako in s kakšnimi ukrepi se v Ljubljani odzivamo na brezdomstvo in tveganja revščine sta na srečanju v Newcastlu predstavila sodelavca Mestne uprave MOL, Oddelka za zdravje in socialno varstvo. Po kratki predstavitvi mesta Ljubljana in organiziranosti mestne občine so bile sodelujočim predstavljene naloge, ki jih MOL izvaja na področju socialnega varstva. Sledila je predstavitev sofinanciranih programov socialnega varstva in varovanja zdravja, s katerimi so brezdomnim in tistim, ki jim grozi brezdomstvo v Ljubljani na voljo nastanitvene kapacitete, nastanitvena podpora v stanovanjih, topli obroki in prehranski paketi, obleka in obutev, možnost higienske oskrbe, ipd. V okviru ukrepov za ohranjanje zdravja je bila predstavljena Ambulanta s posvetovalnico za osebe brez zdravstvenega zavarovanja, za reševanje stanovanjske problematike pa ukrepi, ki jih MOL zagotavlja preko Javnega stanovanjskega sklada MOL (neprofitna najemna stanovanja, nujne bivalne enote, možnost subvencij ipd.) in ob sodelovanju z nevladnim sektorjem (anti-deložacijska dejavnost).

V Ljubljani, primerljivo z najrazvitejšimi evropskimi mesti, podpiramo inovativne pristope, ki se od institucionalnih oblik podpore v zavetiščih nagibajo k podpori v skupnosti. Slednja se na področju dela z brezdomnimi izvaja kot nastanitvena podpora v stanovanjih ter v obliki raznoterih izobraževalnih vsebin in usposabljanj z namenom krepitve posameznikovih potencialov in virov moči za kar se da samostojno življenje.

Udeleženci delovnega srečanja smo se sicer strinjali, da so prakse in ukrepi evropskih mest pri soočanju z brezdomstvom ključno povezane z razpoložljivimi sredstvi, pristojnostmi mest ter s formalnimi podlagami (zakoni, strategije, ipd.), ki narekujejo njihovo izvajanje.

Mreža EUROCITIES

Mrežo EUROCITIES so leta 1986 ustanovili župani šestih velikih evropskih mest: Barcelone, Birminghama, Frankfurta, Lyona, Milana in Rotterdama, danes pa je vanjo vključenih več kot 130 največjih evropskih mest ter 40 partnerskih mest, v katerih živi 130 milijonov ljudi.

Mreža EUROCITIES predstavlja kanal za komuniciranje z evropskimi ustanovami in jo priznavajo kot pomembno partnerico v evropski skupnosti. V okviru EUROCITES deluje šest tematskih forumov ter številne delovne skupine in projekti, kar vključenim mestom ponuja široke možnosti za izmenjavo izkušenj, znanj in idej za ustvarjanje prijaznih in vključujočih rešitev v urbanih okoljih.

Ljubljana je članica organizacije EUROCITIES od leta 1995.