torek, 31. 3. 2015

Svetovni dan ozaveščanja o avtizmu

Mestna občina Ljubljana se bo 2. aprila 2015, na svetovni dan ozaveščanja o avtizmu, pridružila kampanji Light It Up Blue ter modro osvetlila Ljubljanski grad in Tromostovje.

Svetovni dan ozaveščanja o avtizmu je leta 2007 razglasila Organizacija združenih narodov, »da bi zasijala luč na avtizem kot del svetovnega zdravstvenega problema«. Avtizem je eden od le treh zdravstvenih stanj oziroma bolezni, ki ima priznano svetovno obeležje s posebnim dnevom s strani Združenih narodov.

Cilj svetovnega dneva ozaveščanja o avtizmu ter kampanje Light It Up Blue je povečati svetovno znanje o avtizmu in širiti informacije o pomenu zgodnjega odkrivanja in zgodnje intervencije. Poleg tega na ta dan praznujemo edinstvene talente in sposobnosti oseb z avtizmom v svetu.
Na ta dan se tisoče svetovnih znamenitosti, skupnosti, podjetij in domov po vsem svetu poveže z modro osvetljavo v čast milijonov posameznikov in družin po vsem svetu, ki jih je prizadel avtizem. V Ljubljani, kjer se akciji pridružujemo od vsega začetka, bosta v četrtek, 2. aprila 2015, od polnoči do 7. ure zjutraj ter zvečer od 19. ure do polnoči modro osvetljena Ljubljanski grad in Tromostovje .

Aktivnosti MOL na področju avtizma

V Mestni občini Ljubljana podpiramo prizadevanja vseh institucij, ki skrbijo za otroke, tesno smo povezani z našimi vrtci in osnovnimi šolami, v katerih poteka vzgojno izobraževalna dejavnost, in povezujemo različne mestne institucije, ki skrbijo za otroke s posebnimi potrebami in odrasle s primanjkljaji in motnjami v duševnem razvoju.

Ponosni smo, da v Ljubljani že 60 let uspešno deluje Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, kateremu smo ustanovitelj in skupaj z zdravstveno zavarovalnico tudi financer, na njihovo delo in dosežke pri pomoči otrokom, mladostnikom in staršem pri razreševanju učnih, čustvenih, vzgojnih, vedenjskih, psihosocialnih in psihiatričnih motenj in težav.

Da bi otroci dosegli čimbolj skladen kognitivni in čustveno-socialni razvoj, že vrsto let izvajamo dodatno strokovno pomoč otrokom s posebnimi potrebami, ki so vključeni v redne oddelke v vrtcih na območju Mestne občine Ljubljana ter v njihove razvojne oddelke. Za otroke smo organizirali mobilno službo specialnih pedagogov za vrtce in jim omogočamo nakup specialnih didaktičnih pripomočkov. Tudi za otroke, ki so še v postopku usmerjanja, omogočamo do dve uri specialnega pedagoškega dela na teden, in s tem omogočimo zgodnejšo obravnavo, prav tako v določenih primerih, glede na zdravstvene indikacije, omogočimo že v času pridobivanja odločbe spremljevalca. Otroke spremljevalcem, ki ga financiramo iz sredstev MOL, spremlja tudi na taborih, letovanjih in zimovanjih, saj bi se v nasprotnem otroci ne mogli udeležiti teh aktivnosti izven vrtca.

Že 104. leto deluje Center za usposabljanje, vzgojo in izobraževanje Janeza Levca Ljubljana, ki kot osnovna šola s prilagojenim programom skrbi za otroke s posebnimi potrebami, ki so vključeni v center, s svojo mobilno službo specialnih pedagogov pa nudi dodatno strokovno pomoč otrokom, ki so vključeni v redne oddelek na kar 35 osnovnih šolah v Ljubljani, že osem let podpiramo mednarodni festival Igraj se z mano, ki ga center organizira na ljubljanskih ulicah. Zaradi posebne problematike pa ima center še posebej organiziran aktiv za avtizem. Sodelavka centra Maša Tkavc je v lanskem letu prek dela z otroki s posebnimi potrebami razvila idejo za izdajo kartic za ljudi z avtizmom in Aspergerjevim sindromom, in postala ime leta 2014 na Valu 202. Kartice vsebujejo informacije o tem, kako jim v stiski lahko pomagamo. Izjemnega pomena so kartice v trenutku stiske, ko osebe z avtizmom in Aspergerjevim sindromom potrebujejo pomoč.

V šolskem letu 2013/14 smo začeli dodatno usposabljati in izobraževati pedagoške delavce na novoustanovljenem Izobraževalnem centru MOL in Centra Janeza Levca, v septembru 2014 so se preselili v nove prostore na OŠ Poljane, kjer imajo sodobno urejen izobraževalni center, ki omogoča polno izvajanje programov, ki krepijo celotno polje vzgoje in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami ter sodelovanja z njihovimi družinami, za katerega je oblikovalka Jožica Curk prejela nagrado slovenskega društva oblikovalcev Dobro delo. Izobraževalni center Janeza Levca in Mestne občine Ljubljana je namenjen podpori vzgoje in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami v vrtcih in šolah Mestne občine Ljubljana in je po svojem konceptu delovanja ter prostorih edinstven v tem delu Evrope. Izobraževanje je za izbrane pedagoške delavce brezplačno.

Že vrsto let podpiramo tudi delo z nevladnimi organizacijami na preventivnem področju, ki s svojimi programi in projekti nudijo dodatno pomoč pri vzgoji predšolskih in šoloobveznih otrok, otrokom, pedagoškim delavcem in staršem. Že v vrtcih učijo otroke alternativnih oblik prepoznavanja in zmanjševanja nasilja, vzgajajo za strpnost in prijateljstvo, učijo sodelovanja, kjer ni zmagovalcev niti poražencev. Tudi upokojeni pedagoški delavci prihajajo v vrtce in šole in skupaj z otroki prepoznavajo močna področja otrok ter z njimi ob njihovi lastni aktivnosti prepoznavajo samozaupanje, občutek lastne vrednosti. Krepijo varovalne dejavnike ter s tem zmanjšujejo dejavnike tveganja, preprečevanja osamljenosti, neupoštevanja ter iskanja zadovoljstva, kako priti do lastne potrditve ter razvijati odgovornost, urijo se v samokritičnem vrednotenju lastnega vedenja za dosego želenega cilja.

Iščemo tudi nove oblike dela s pedagoškimi delavci, skupaj s Kinodvorom smo začeli s filmskimi projekcijami za otroke in pedagoge, po projekcijah pa širimo zavedanje z okroglimi mizami o vzgojni problematiki, sprejemanju drugačnosti, medkulturnih razlikah.

Poleg mnogoterih drugih, so tudi te naštete aktivnosti mestne uprave in javnih zavodov prispevale k pridobitvi naziva Invalidom prijazno mesto.