torek, 12. 4. 2011

Tehnološki park Ljubljana

TPL že 15 let zagotavlja ugodne pogoje za razvoj inovativnega na znanju temelječega podjetništva.

Tehnološki park Ljubljana vključenim družbam ponuja splet infrastrukturnih in specializiranih poslovnih storitev, ki so osredotočene na različne faze razvoja podjetja.

Aktivnosti Tehnološkega parka Ljubljana niso usmerjene samo v ustvarjanje velikega števila novih delovnih mest, ampak predvsem v ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo in v poslovne modele, namenjene kreiranju bogastva v družbi (prodaja tehnologije, patenta, podjetja, zasedanje globalnih tržnih niš, kakovostna delovna mesta, nove tehnologije, novi poklici, vpeljava inovacij, ustvarjalnosti pri poslovanju, internacionalizacija, ipd.).

Tehnološki park Ljubljana se v razvoj podjetja v predinkubaciji vključuje že z iskanjem in preverjanjem podjetniškega potenciala posameznega podjetja, vrednotenjem podjetniške ideje, motiviranjem podjetniškega tima in z oblikovanjem poslovnega modela do oblikovanja poslovnega načrta. Preteklo leto je bilo izvedenih več kot 40 izobraževalnih delavnic in seminarjev (Tekmovanje za najboljši poslovni načrt, Evropski teden podjetništva, Dnevi podjetništva v Tehnološkem parku Ljubljana v okviru Svetovnega tedna podjetništva). Udeležilo se jih je več kot 2.000 slušateljev.

Podjetja članice TPL v inkubaciji prejmejo raznovrstne ugodnosti za enostavnejše poslovanje in hitro rast, predvsem kot poslovno ali mentorsko svetovanje in kot pomoč pri umeščanju podjetja na trg, zagotavljanju financiranja (iz javnih in zasebnih virov), pri sinergijah s sorodnimi podjetji, poslovanju in hitrejšem razvoju podjetja ter nastopanju na tujih trgih (projekti Izzivalnik, Hekovnik, Brezmejnik, projekt Start:up center, projekt Erasmus izmenjava mladih podjetnikov, Akademija poslovne odličnosti, mentorski program, tekmovanje za Start:up Slovenija, projekt Go Global Slovenija, Doing Business In).

Infrastruktura Tehnološkega parka Ljubljana

Tehnološki park Ljubljana je svojo dejavnost začel na Teslovi cesti v Ljubljani, v objektu, ki ga je leta 2001 odkupil.

V letih od 2005 do 2007 je Tehnološki park Ljubljana ob pomoči bančnih kreditnih linij zgradil tehnološko cono na Brdu, ki trenutno obsega 7 objektov s površino 61.000 m2. Vrednost investicije je znašala 42 milijonov evrov. Za izgradnjo tehnološke cone na Brdu so bila na razpisu pridobljena nepovratna sredstva iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (8 milijonov evrov).

Trenutno obsega celotna infrastruktura Tehnološkega parka Ljubljana 8 objektov (na Teslovi ulici in na Brdu) s skupno površino skoraj 66.000 m2 za poslovne, laboratorijske, skupne, skladiščne in garažne prostore, kar ga uvršča med srednje velike tehnološke parke.

Eden od ciljev Tehnološkega parka Ljubljana je podpirati podjetništvo z ugodnejšimi cenami za storitve in tudi najemnine.

Trenutne vrednosti najemnin so med 4,5 in 8,5 EUR/m2. Tehnološki park Ljubljana je za podjetja od leta 1996 zagotavljal 4.700 m2 poslovnih površin, z nenehnim prizadevanjem za razširitev kakovostnih poslovnih prostorov za podjetja pa je pristopil k izgradnji tehnološkega središča na Brdu. Leta 2007 je Tehnološki park Ljubljana za visokotehnološka podjetja ponudil 34.000 m2 poslovnih prostorov in laboratorijev ter 27.000 m2 spremljajočih prostorov in parkirišč. Podpora podjetništvu pa niso samo ugodni prostori, ampak celotna paleta podpornih in podjetniških storitev Tehnološkega parka Ljubljana.

Mejniki v razvoju Tehnološkega parka Ljubljana

1992–1994
Na Institutu »Jožef Stefan« se porodi ideja o tehnološkem parku in na inštitutu tudi deluje kot dvoletni pilotni projekt.

1995
Ustanovi se družba Tehnološki park Ljubljana, d. o. o., katere ustanovni člani so bili:

  • Institut »Jožef Stefan«
  • Kemijski inštitut
  • Nacionalni inštitut za biologijo
  • Tehnološki razvojni sklad (pozneje Slovenska razvojna družba)
  • Iskratel, d. o. o.
  • Iskra sistemi, d. d.
  • Lek, d. d.
  • SKB banka

1996
Družba začne poslovati v najetih poslovnih prostorih na Teslovi ulici 30, z devetimi člani.

1999
Vzpostavi se interni kreditni sklad, ki ga koristijo vključene družbe.

2000
Prvih devet vključenih družb uspešno zaključi inkubacijsko fazo. Družbe pridobijo status pridruženih članov in delujejo kot mentorji mladim družbam.

2001
Tehnološki park Ljubljana, skupaj z Mestno občino Ljubljana, ki je bila koordinatorka projekta in IRC Slovenija, pridobi prvi evropski projekt Regional Innovation and Technology Transfer Strategies for Slovenia – SLORITTS (Regionalna inovacijska strategija Slovenije).

2002
Najemni prostori na Teslovi ulici 30 so z odkupom prešli v last Tehnološkega parka Ljubljana.

2003
Spremeni se lastniška struktura družbe, saj je v družbo vstopila Mestna občina Ljubljana.

2004
Družba v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana in s konzorcijem 23 partnerjev zasnuje infrastrukturni projekt Tehnološki park Ljubljana Brdo.

2005
Infrastrukturni projekt Tehnološki park Ljubljana Brdo je odobren, tako da se začne razvoj infrastrukture na Brdu.

2006
Začne se gradnja prvih sedmih sodobnih poslovnih zgradb za potrebe na znanju temelječih podjetij.

2007
Tehnološki park Ljubljana slavnostno odpre prve štiri poslovne objekte na Brdu. Uspešno izveden pilotni projekt Prestolnica za podporo novim podjetniškim idejam je Evropska komisija izbrala za dobro prakso na področju spodbujanja podjetništva.

2008
Tehnološki park Ljubljana odpre še tri poslovne objekte na Brdu.

2009
Tehnološki park Ljubljana pripoji Center za razvoj malega gospodarstva ter se kadrovsko in vsebinsko okrepi.

2010
Družba razvije koncept nadaljnjega infrastrukturnega razvoja na Brdu in direktor Tehnološkega parka Ljubljana prevzame dvoletno predsedovanje Evropske sekcije Svetovnega združenja znanstvenih parkov.

Načrti za leto 2011

Načrti za leto 2011 izhajajo iz vizije in poslanstva družbe, strategije razvoja ter preteklih izkušenj in dognanj na področju spodbujanja na znanju temelječega podjetništva. Dodatno so nadaljnji načrti utemeljeni na priporočilih programskega sveta Tehnološkega parka Ljubljana, komplementarnih institucij v regiji, Državnega razvojnega programa, podpornih shem Ministrstva za gospodarstvo, Pravilnika o delovanju subjektov podpornega okolja, Regionalnega razvojnega programa Ljubljanske urbane regije, Razvojnega programa Mestne občine Ljubljana ter analiz in strategij iz študij o strateških možnostih razvoja infrastrukturnih središč.Strateški načrti Tehnološkega parka Ljubljana se nanašajo na vizijo o vzpostavitvi mednarodno prepoznavnega podpornega okolja in poslovnega središča za razmah globalno konkurenčnega ter inovativnega in na znanju temelječega podjetništva.

TPL se osredotoča na tri ključne vsebinske strateške cilje:

  • Informacijsko-komunikacijske vsebine: vzpostavitev razvojnega centra za informacijsko-komunikacijske tehnologije
  • Medicinske vsebine: vzpostavitev razvojnega središča za medicinske raziskave
  • Okolju prijazne vsebine: uporaba Tehnološkega parka Ljubljana kot primer uporabe in izrabe okolju prijazne energije 

 Tehnološki park Ljubljana