sreda, 16. 10. 2013

Trubarjeva Ljubljana

Pred dnevom reformacije, v torek, 22. oktobra 2013, vas Ljubljanke vabijo na 90-minutni sprehod po »Trubarjevi Ljubljani«.

Ljubljana je imela v 16. stoletju približno 5.000 prebivalcev, od katerih je okoli 70 % kot materni jezik govorilo slovenščino, preostali pa večinoma nemščino. Kmalu po izidu prvih slovenskih tiskanih knjig (Trubarjeva Abecednik in Katekizem, Tübingen 1550) je Jurij Dalmatin prevedel Biblijo (natisnjena v Wüttembergu), Adam Bohorič pa izdal več slovenskih slovnic. V tistem času je Ljubljana dobila prvo srednjo šolo, javno knjižnico in tiskarno. Ljubljana je tako postala središče slovenskega protestantizma in s tem tudi kulture. Sledili sta ponovna prevlada katoliške cerkve ter protireformacija. Leta 1597 so v mesto prispeli jezuiti in ustanovili gimnazijo, ki se je razvila v kolegij.

16. stoletje je bilo torej zanimivo obdobje, polno sprememb, ki so najavljale odhod srednjega in prihod dinamičnega novega veka.  In Primož Trubar je bil tisti, ki je k nam prinesel številne novosti iz tujih krajev.
Menimo, da so bila njegova prizadevanja tako intenzivna, tako polna želje po boljšem in lepšem življenju, da si zasluži, da se ga spomnimo.

Vabimo vas, da se 22. oktobra 2013 udeležite 90-minutnega sprehoda po delu Ljubljane, kjer so se odvijali številni zanimivi dogodki tega časa.
Zbor bo ob 15.50 uri pred Slovenskim šolskim muzejem. Dr. Anja Dular, ddr. Igor Grdina, ddr. Kozma Ahačič, izr.prof.dr. Majda Merše ter mag. Stane Okoliš bodo predstavili mesta, ki so jih pomembno zaznamovali dogodki 16.stoletja.

Verjamemo, da si bomo povedali in izvedeli marsikaj novega!
Častni pokrovitelj ogleda je podžupan Aleš Čerin.

Vabijo vas LJUBLJANKE

Državni praznik, dan reformacije, sicer praznujemo 31. oktobra, ko se spomnimo na to, da Slovencem reformacija prinesla prvo knjigo in s tem knjižni jezik. Osrednja osebnost slovenskega protestantizma je Primož Trubar, ki je leta 1550 je napisal Katekizem, prvo knjigo v slovenskem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo sploh, ter Abecednik